اهمیت پست لجستیک هوشمند

فهرست مطالب

اهمیت پست لجستیک هوشمند

اهمیت پست لجستیک هوشمند در زندگی‌های امروزی و عصری که از آن با عنوان عصر ارتباطات یاد می‌شود؛ امری انکارناپذیر است. درواقع به همان میزانی که همگام‌سازی میان بخش‌های مختلف از تولید گرفته تا فروش، بااهمیت است؛ در بحث توزیع و جابه‌جایی کالا و مرسوله‌ها نیز این مقوله از موضوعات بسیار مهم به شمار می‌رود. زیرا همان‌طور که می‌دانید هدف لجستیک به‌ویژه در شرایطی که از ابزار و روش‌های نوین برای ارتقاء و هوشمند سازی آن بهره برده شده، بهبود وضعیت کسب‌وکارها، کاهش هزینه‌ها، سودآوری بیشتر، رضایت مشتریان و نیز افزایش رقابت میان شرکت‌های مختلف است. به همین دلیل لزوم استفاده از پست لجستیک هوشمند در جامعه امروزی و متناسب با نیاز اقشار و کسب‌وکارهای مختلف بسیار ضروری و بااهمیت خواهد بود. به همین منظور پیشنهاد می‌کنیم در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی اهمیت پست لجستیک هوشمند بپردازیم.

تعریف لجستیک هوشمند

برای درک بهتر لجستیک هوشمند و نقش و اهمیت آن در کسب‌وکارهای امروزی، ابتدا بد نیست با مفهوم لجستیک و عملکرد آن در پست و جابه‌جایی کالاها آشنایی پیدا کنیم. همان‌طور که می‌دانید؛ لجستیک به مجموعه مراحل جمع‌آوری منابع و مرسولات، ذخیره و درنهایت انتقال آن‌ها از مبدأ به مقصد اشاره دارد. اما درصورتی‌که از تکنولوژی‌هایی که امروزه در اختیار داریم برای این پروسه استفاده کنیم؛ این مفهوم رنگ و بوی پیشرفته‌تری به خود گرفته و باعث می‌شود کلیه فرآیندهای فوق به شیوه‌ای اصولی و با سرعت و کیفیت بهتر به انجام برسند.

استفاده از فناوری‌هایی نظیر هوش مصنوعی، ابزارهای الکترونیکی و اینترنت اشیاء یا IoT برای مدیریت بهتر لجستیک و جایگزینی آن با سیستم‌های قدیمی نیز با مزایای فراوانی همراه است. اما می‌توان بیشترین تأثیر و اهمیت پست لجستیک هوشمند را بر کسب‌وکارها و شرکت‌های آنلاین دانست.

اهمیت پست لجستیک هوشمند
اهمیت پست لجستیک هوشمند

لجستیک هوشمند و پیشرفت خدمات پستی

با توجه به گستردگی و حجم بالای منابع ارسالی ازنظر وزن و اندازه و یا ارزش، مدیریت داده‌ها و آمار آن‌ها به‌صورت روزانه برای شرکت‌های پستی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اما تنها ثبت این اطلاعات آنهم در عصر حاضر نمی‌تواند کافی باشد و این اطلاعات برای ارزیابی و تحلیل‌های تخصصی و دقیق‌تر شرکت‌های لجستیک، ضروری و موردنیاز می‌باشند. به‌طوری‌که تحلیل داده‌ها در بهبود عملکرد شرکت‌های مزبور، نقش پررنگ و بااهمیتی دارد.

بر همین اساس و طبق تحقیقات به عمل آمده، اکثر مدیران حوزه توزیع و تحویل مرسوله‌های پستی، نیازمند تغییراتی باهدف کاهش هزینه‌ها، افزایش بازدهی و همچنین جلب رضایت مخاطبان خود هستند که این موضوع بیانگر اهمیت پست لجستیک هوشمند و به‌کارگیری فناوری‌های تازه در این عرصه است. دیجیتال‌سازی یا استفاده از ابزارهای هوشمند در عرصه لجستیک، بزرگ‌ترین تحول در مدیریت بهتر زنجیره تأمین محسوب می‌شود که علاوه بر شفاف‌سازی اطلاعات، در سایر بخش‌ها از انبارداری گرفته تا ارسال و تحویل نیز نقش مهم و قابل‌توجهی دارد.

اهمیت لجستیک هوشمند در پیشرفت کسب‌وکارها

بدون شک می‌توان هوشمند سازی لجستیک را یک سکوی پرتاب و عامل مهم موفقیت بسیاری از کسب‌وکارها و به‌ویژه استارتاپ‌های آنلاین دانست. استفاده از فناوری‌های نوین امروزی در حوزه پست و فرآیند توزیع کالا، موجب گردیده است که مدیریت و جابه‌جایی مرسوله‌های پستی نیز دستخوش تغییرات مهم و ارزشمندی گردد که نتیجه نهایی آن رضایت مشتری خواهد بود.

درواقع اهمیت پست لجستیک هوشمند در پیشرفت کسب‌وکارها، با جذب هرچه بیشتر مخاطبان و رضایت آن‌ها از ارسال صحیح و به‌موقع سفارشات، نمایان می‌گردد. به بیان دیگر، کسب‌وکارهای آنلاینی که در قالب پلتفرم‌های مختلف و در بستر اینترنت فعالیت می‌کنند به‌واسطه هوشمند‌ شدن فرآیند لجستیک و سرعت گرفتن توزیع کالا، زنجیره تأمین استارتاپ خود را برای مشتریان در داخل یا خارج از کشور تکمیل می‌کنند که به سودآوری بیشتر منجر می‌شود.

نقش لجستیک هوشمند در همه‌گیری کرونا

برای اشاره به اهمیت پست لجستیک هوشمند می‌توان به دوران همه‌گیری کرونا و کارایی فناوری‌های مختلف در پیشرفت شرکت‌هایی اشاره داشت که توانایی زیادی در تبدیل کردن تهدید به فرصت داشتند. به این صورت که استارتاپ‌های موفق و موقعیت‌شناسی همچون آمازون، با بهره‌گیری از دانش روز و فناوری‌های موجود به‌راحتی توانستند نبض بازار را در دست گرفته و حتی فروش خود را بیشتر از قبل کنند. این در حالی بود که کسب‌وکارهایی با همان روال همیشگی و سنتی خود، لطمه‌های زیادی دیدند و برخی نیز در حرفه خود به‌کلی زمین خوردند. درواقع با تجهیز و توسعه خدمات پستی و استفاده از تمام امکانات روز، بسیاری از کسب‌وکارها توانستند خدمات خود را بهینه کنند و از شرایط مهلکی که اقتصاد دنیا با آن مواجه بود؛ رها شوند.

اهمیت پست لجستیک هوشمند
اهمیت پست لجستیک هوشمند

اثرات هوشمند سازی بر پست لجستیک

در ادامه بیان اهمیت پست لجستیک هوشمند به اثرات مثبت آن اشاره خواهیم داشت:

کمک به افزایش بازدهی

هوشمند شدن عملیات پستی با اثرات مثبت فراوانی همچون بهینه‌سازی انبار، دسترسی راحت‌تر، کنترل هزینه‌ها، اطلاع دقیق از موجودی، مدیریت سیستم حمل‌ونقل و نیروی انسانی همراه است که تمامی این موارد در افزایش بازدهی شرکت‌های بزرگ و فعال در حوزه لجستیک نقش مهم و بسزایی دارند.

کاهش هزینه‌های اجرایی

یکی از اثرات بسیار مهم و ارزشمند به‌کارگیری فناوری روز دنیا در پست، کاهش هزینه‌های اجرایی است. این امتیاز تحت تأثیر فاکتورهای دیگری همچون بهبود بهره‌وری، سرعت در پاسخ‌دهی، شفافیت داده‌ها، کاهش احتمال خطا در تحویل و ارتقاء سطح کیفی خدمات دست‌یافتنی خواهد بود که از دلایل اهمیت پست لجستیک هوشمند به‌حساب می‌آید.

ایجاد چشم‌انداز بهتر

وجود ابزاری جهت اطلاع از ظرفیت‌ها و ساماندهی بهتر آن‌ها از نیازهای ضروری و مهم شرکت‌های فعال در حوزه لجستیک است که بازنگری در زمینه‌هایی که مستلزم تغییر هستند را امکان‌پذیر می‌کند. بر این اساس با هوشمند سازی لجستیک، علاوه بر آنکه به‌راحتی می‌توان پیش‌بینی‌های لازم در مورد وضعیت شرکت و یا تعداد ناوگان موردنیاز جهت حمل مرسوله‌ها را تنظیم نمود، هزینه‌های عملیاتی مانند حمل‌ونقل نیز به دلیل اطلاع از مسیرهای تردد کاهش چشمگیر خواهد داشت.

مدیریت بهینه

یکی دیگر از اثرات هوشمند شدن لجستیک، بهینه‌سازی مدیریت است که به رقابت بهتر شرکت‌ها در بازار کمک بزرگی می‌کند. پیش‌تر نیز اشاره کردیم که در اختیار داشتن اطلاعات جامع و کامل در مورد موجودی کالاها، وزن، ابعاد و ارزش آن‌ها و همچنین تشخیص زمان مناسب جهت تحویل کالا، نیازمند یک سیستم مدیریت هوشمند خواهد بود. در این مواقع می‌توان اهمیت پست لجستیک هوشمند را به‌خوبی درک کرد؛ جایی که صفر تا صد موارد فوق به‌راحتی قابل کنترل و مدیریت خواهند بود.

هوشمند سازی انبارها

تحویل به‌موقع و صحیح کالا نیز از دیگر مواردی است که با دیجیتال شدن فرآیند لجستیک، شکل بهتر و اصولی‌تری به خود گرفته و تأثیر آن بر رضایت مشتری و سبقت گرفتن شرکت‌ها از رقبای خود در بازار کاملاً مشهود است. این هدف به‌واسطه مکانیزه و هوشمند شدن انبارها و نیز بهره‌گیری از راهکارهای لجستیک هوشمند مانند هوش مصنوعی و اینترنت اشیا قابل‌دستیابی است. به‌طوری‌که با کاهش نیروی انسانی و مدیریت بهتر عملکرد آن‌ها، می‌توان به بازدهی بیشتر و بهتری دست‌یافت.

صرفه‌جویی در مصرف انرژی

یکی از اثرات مثبت یا بهتر بگوییم مزایای لجستیک هوشمند، صرفه‌جویی در مصرف سوخت‌های فسیلی است. این امتیاز به‌واسطه استفاده از ناوگان جدید و خودروهای برقی در بیشتر کشورهای دنیا صورت پذیرفته است که نویدبخش حفاظت بیشتر از محیط‌زیست و منابع تجدید ناپذیر آن خواهد بود.

کاهش مشکل ترافیک

از دیگر دلایل اهمیت پست لجستیک هوشمند به کنترل ترافیک شهری می‌توان اشاره کرد. به این صورت که با توجه به مسیریابی هوشمند در این سیستم و استفاده از الگوریتم‌هایی که حجم ترافیک شهری را نشان می‌دهد؛ می‌توان به‌راحتی در رفع این معضل سهیم بود. این در حالی است که کاهش هزینه‌های مربوط به حمل‌ونقل نیز در سودهی بیشتر شرکت‌های لجستیک نقش دارد.

5/5 - (1 امتیاز)
ارسالینو

ارسالینو، پلتفرم طراحی شده توسط شرکت تـرابر پـژوهان البـرز در قـالب طرح برگــزیده معاونــت فــناوری ریــاست جـمهــــوری می باشـــد این پلتفرم هوشمند به شما امکان می دهد خدمات شرکت های ارسال بار مختلف را با یکدیگر مقایسه کرده و از آن ها استفاده نمایید از طریق ارسالینو می توانید پیش از ارسال بار ، قیمت ، کیفیت ، زمان ارسال بار و نظرات مخاطبان هر ارائه دهنده خدمت را مطالعه کرده , و از این طریق بهترین انتخاب را داشته باشید.