بررسی لجستیک کودکان و نقش آن در زندگی

فهرست مطالب

لجستیک کودکان

 لجستیک کودکان به موضوع بیان اهمیت این فرآیند در زندگی کودکان اشاره دارد که می‌تواند در آینده برای آن‌ها بسیار الهام‌بخش نیز باشد. ضمن آنکه یادگیری آن برای کودکان به‌ طور حتم مملو از هیجان خواهد بود.همان‌طور که می‌دانید مبنای عملکرد سیستم لجستیک بر حمل و جابه‌جایی اقلام در راستای پاسخگویی به نیاز مشتریان استوار است. معمولاً منابعی که برای جابه‌جایی آن‌ها تصمیم‌گیری می‌شود، شامل اقلام و عناوین مختلفی از محصولات فیزیکی، ذرات و انرژی، جریان اطلاعات و یا حتی افراد و کارکنان شرکت‌های گوناگون است که بایستی از مبدأ به مقصد منتقل گردند. در جریان این انتقال نیز فرآیند‌های تدارکات و آماده‌سازی نیز بر روی اقلام فیزیکی اعمال خواهد شد که شامل بسته‌بندی، استعلام موجودی، انبارداری، امنیت و… هستند. البته مدیریت تمامی این موارد به‌ واسطه گستردگی آن‌ها دارای پیچیدگی‌های زیادی است که همین امر لزوم استفاده از نرم‌افزار‌هایی را برای تسهیل و انجام بهینه این امور افزایش می‌دهد.با این توضیح در ادامه به بررسی لجستیک کودکان و نقش آن در زندگی خواهیم پرداخت.

اهداف و زمینه‌های کاربرد لجستیک

پیش از هر چیز بهتر دیدیم که یک بررسی کلی از اهداف و زمینه‌های مورداستفاده لجستیک ارائه دهیم. بر این اساس می‌توان گفت که یکی از اصلی‌ترین وظایف هر شرکت و مجموعه‌ای، لجستیک است که خود دربردارنده اهداف و عملکرد‌های مختلفی است. ازجمله این اهداف می‌توان به اطمینان از ارسال دقیق، تحویل سریع و به‌موقع، استفاده از ظرفیت حداکثری و مواردی از این‌دست اشاره کرد. اما از لجستیک بسته به خدمات قابل‌ ارائه، در زمینه‌های مختلفی استفاده می‌شود که برخی از آن‌ها عبارتند از:

1- تدارکات

کاربرد لجستیک در این زمینه با فعالیت‌هایی مختلفی نظیر تحقیق، شناسایی نیاز بازار، تصمیم‌ برای خرید، ثبت سفارش و مدیریت برای انتقال آن‌ها خواهد بود. مهم‌ترین هدف لجستیک در عرصه تدارکات، شامل کارایی حداکثری با محوریت شایستگی‌، امکان برون‌سپاری برخی خدمات و کاهش هزینه‌های موجود به همراه تأمین حداکثری امنیت است.

2- تولید

اگر‌چه موضوع مورد بحث ما به لجستیک کودکان مربوط است اما بد نیست بدانید، زمینه کاربرد لجستیک در بخش تولید، یک زنجیره اتصال از تدارکات به توزیع محسوب می‌شود. هدف مهم از خدمات این سیستم، بهره‌گیری از بیشترین ظرفیت تولید برای توزیع در میان مشتریان است. بر این اساس مفاهیمی نظیر سازمان‌دهی، چیدمان، برنامه‌ریزی برای تولید و مدیریت اهمیت پیدا می‌کنند.

3- توزیع

اما در نهایت بیشترین زمینه کاربرد لجستیک به توزیع محصولاتی مربوط می‌شود که از طریق تدارکات و تولید فراهم شده‌اند. این مرحله شامل اقداماتی نظیر پردازش و تفکیک سفارشات، ذخیره و انبارداری و درنهایت حمل و جابه‌جایی به سمت مقصد مورد‌نظر است. دقت کنید که مرحله توزیع در فرآیند لجستیک بسیار بااهمیت‌تر از زمینه‌های قبلی است. چرا‌که موضوع زمان و مکان و میزان تولید با مقدار مصرف مطرح بوده که باید به آن توجه داشت.

 لجستیک کودکان

نحوه تعریف لجستیک برای کودکان

برای تشریح لجستیک کودکان باید این‌طور بگویید که این فرآیند دربردارنده هر آن چیزی می‌شود که در جریان انتقال مطمئن، ایمن و به‌موقع اقلام از نقطه A به نقطه B نقش دارند. در راستای بیان این موضوع، چیزی که اهمیت ویژه‌ای دارد، ارائه راهکار‌های خلاقانه و ابتکار عمل است. مثلاً با بیان اینکه بهترین و سریع‌ترین راه برای تهیه قطعات لازم برای ساخت پلی‌استیشن یا ایکس باکس کدام است و یا اینکه چطور می‌توان اجزا و ملزومات یک استادیوم المپیک را از کشور‌های مختلف جمع‌آوری کرد؛ ذهن آن‌ها را به چالش بکشید.

 در پاسخ نیز می‌توانید این‌طور بگویید که مسئولیت تهیه و تحقق اهداف هر شرکت یا مجموعه‌ای برای تولید و عرضه محصولات مختلف بر عهده متخصصین لجستیک و بخش تدارکات است. در تدارکات برای تحویل ایمن و به‌موقع کالا از ناوگان حمل‌ونقلی مختلف بهره برده می‌شود که در حال حاضر شامل کامیون، قطار، کشتی و هواپیما می‌شوند.

لجستیک کودکان و نقش آن در زندگی

اگر‌چه با ارائه تعریف فوق می‌توانید مفهوم لجستیک را برای کودکان شرح دهید اما ممکن است این تعریف برای آن‌ها کمی خسته‌‌کننده باشد که همین‌طور هم هست. لذا یک‌راه دیگر نیز برای فهماندن موضوع لجستیک به کودکان وجود دارد که بیان نقش کلیدی آن در ساخت هر چیزی است. مثلاً اینکه یک گوشی هوشمند از چه اجزا و قطعاتی تشکیل می‌شود. اکنون می‌توانید توضیح دهید که وظیفه تدارکات، ارسال مواد اولیه به کارخانه‌ها برای ساخت صد‌ها قطعه است که نتیجه سازمان‌دهی و مونتاژ آن‌ها ساخت گوشی موبایل است. حالا طی فرآیند توزیع، این گوشی از فروشگاه محل عرضه آن به مشتریان سر درمی‌آورد و شما می‌توانید آن را خریداری کنید.

لذا در بیان لجستیک کودکان می‌توانید به این نکته اشاره داشته باشید که بدون لجستیک شما می‌بایست روزانه به‌جای مدرسه، در مزرعه کار کنید تا بتوانید غذا بخورید. آن‌ها در شرایطی که هیچ‌کدام از امکانات امروزی مانند موبایل، بازی‌های کامپیوتری، اسکیت، تلویزیون و کنسرت وجود نداشتند. ضمن آنکه باید به شیوه اجداد و بزرگ‌تر‌ها با اسباب‌بازی‌های دست‌ساز، خود را سرگرم می‌کردید. بنابراین فرآیند لجستیک نقش مهمی در جنبه‌های مختلف زندگی کودکان و شغل و آینده بهتر آن‌ها دارد.

بیان اهمیت لجستیک در زندگی

برای تشریح لجستیک کودکان و جایگاه آن در زندگی بهتر است تنها به مثال‌های فوق بسنده نکنید. زیرا تدارکات، تولید و توزیع تنها برای این اقلام نبوده و در جریان تمام بخش‌های زندگی نقش دارند که در ادامه به بیان آن‌ها خواهیم پرداخت:

  • وعده‌های غذایی: تمامی مواد خوراکی اعم از میوه‌ها و غلات و یا مواد غذایی گوناگون، توسط لجستیک از کشور تولید‌کننده به خانه شما منتقل می‌شوند.
  • لوازم الکترونیک: کلیه ابزار‌های الکترونیکی محبوب کودکان مانند کنسول‌های بازی، لپ‌تاپ، هدفون و… از اجزا و قطعاتی تشکیل شده‌اند که انتقال آن‌ها به کارخانه‌های سازنده در تمام جهان و تولید و توزیع محصول نهایی توسط لجستیک صورت می‌گیرد.
  • اقدامات درمانی: لجستیک کودکان و اهمیت آن در زندگی به موارد مهم‌تری مانند تهیه اقلام پزشکی و مرتبط با سلامتی مانند انواع دارو، واکسن و کالا‌های بهداشتی نیز مرتبط است. در‌واقع بدون لجستیک، هیچ راهی برای ارسال این اقلام به دنیا وجود ندارد.
  • ورزش و مسابقات: تهیه کلیه ملزومات ورزشی برای رشته‌های مختلف در مسابقات جهانی تنها از طریق تدارکات و سیستم لجستیک امکان‌پذیر است.
  • برنامه‌های سرگرمی: اجرا و پیاده‌سازی استیج سالن‌های کنسرت، سینما، برنامه‌های سرگرمی و صنعت تولید فیلم نیز وابسته به خدمات حمل‌ونقل، توزیع و تحویل در سیستم لجستیک است.
  • محیط زیست: محافظت از محیط زیست نیز در لجستیک کودکان اهمیت ویژه‌ای دارد و نقش آن ارائه راهکار‌هایی بهتر و مؤثر‌تر در تجارتی بهینه با کمترین تأثیر بر محیط زیست است.

لجستیک کودکان چیست

مزایای لجستیک برای کودکان

1- ایجاد فرصت‌های مناسب شغلی: لجستیک یکی از مشاغل عالی برای آینده کودکان به‌ حساب می‌آید. به‌ طوری‌که طبق پیش‌بینی‌ها، مشاغل حوزه لجستیک تا 2026 رشد چشمگیری خواهند داشت و با ایجاد فرصت‌های شغلی زیاد در این زمینه، راه برای موفقیت افراد علاقه‌مند هموار می‌شود.

2- ثبات شغلی: ثبات و آینده شغلی در زمینه لجستیک با توجه به بودجه‌های صرف شده در این زمینه بسیار اطمینان‌بخش بوده و علاقه‌مندان تا هنگام بازنشستگی، مشغول به فعالیت خواهند بود.

3- استخدام در سطوح مختلف تحصیلی: مزیت مهم دیگر لجستیک کودکان برای آینده آن‌ها، امکان فارغ‌التحصیلی در مقاطع مختلف و استخدام در یکی از شرکت‌های لجستیک است. البته این در صورتی بوده که از شرایط و مهارت‌های کافی مانند پشتکار، اعتمادبه‌نفس، روابط عمومی عالی و… برخوردار باشید.

4- سفرهای زیاد: اگر به‌عنوان کارشناس لجستیک در یکی از بخش‌های یک شرکت، مشغول به کار شوید؛ این شانس را خواهید داشت که در کنار سفر به کشور‌های مختلف، درآمد خوبی نیز به دست آورید.

5- یادگیری زبان‌های جدید: در صورت فعالیت در عرصه لجستیک و سفرهای کاری به کشور‌های مختلف دنیا با اقوام مختلفی آشنا می‌شوید. لذا درنتیجه تعامل و ارتباط با آن‌ها، علاوه‌بر زبان بین‌المللی می‌توانید مهارت‌های زبانی خود را نیز گسترش دهید.

هرچه سفارشات اینترنتی و مرسولات را زودتر به گیرنده برسانید، اعتبار شما نزد مشتری به همان میزان افزایش می‌یابد. این تحویلِ سریع و به‌موقع،مدیریت ارسال بسته ، پیگیری مرسوله پستی  و خدمات پست آنلاین در کنار سایر مزایای ارسالینو، ضمانت ارتقای کسب و کار شماست.

امتیاز دهید post
ارسالینو

ارسالینو، پلتفرم طراحی شده توسط شرکت تـرابر پـژوهان البـرز در قـالب طرح برگــزیده معاونــت فــناوری ریــاست جـمهــــوری می باشـــد این پلتفرم هوشمند به شما امکان می دهد خدمات شرکت های ارسال بار مختلف را با یکدیگر مقایسه کرده و از آن ها استفاده نمایید از طریق ارسالینو می توانید پیش از ارسال بار ، قیمت ، کیفیت ، زمان ارسال بار و نظرات مخاطبان هر ارائه دهنده خدمت را مطالعه کرده , و از این طریق بهترین انتخاب را داشته باشید.