معرفی انواع پست و خدمات آن

فهرست مطالب

معرفی انواع پست و خدمات آن

انواع پست و خدمات آن شامل مجموعه‌ای از اقدامات می‌شود که در راستای خدمات ارسال و تحویل انواع محموله‌های پستی طرح‌ریزی ‌شده‌اند و بسته به نیاز مخاطب برای ارسال سریع، امن و به‌موقع دارای شرایط گوناگون و متنوعی هستند. به‌طورکلی وجود سیستمی برای پاسخگویی به نیاز افراد باهدف انتقال راحت و مطمئن انواع مرسولات، یک ضرورت به‌حساب می‌آمد؛ که امروزه شرکت‌های پستی با ارائه خدماتی به همین منظور، توانسته‌اند این نیاز مهم را پوشش دهند.حتی امروزه به‌رغم گسترش اینترنت و کاهش حجم مبادلات، بسیاری از اسناد و مدارک که به شکل الکترونیک و در بستر اینترنت، انتقال داده می‌شوند؛ اما همچنان ارسال و جابه‌جایی کالا از این طریق به‌عنوان یکی از روش‌های معمول و کارآمد به شمار می‌رود. به همین منظور در ادامه این محتوا به معرفی انواع پست و خدمات آن خواهیم پرداخت.

انواع سرویس‌های پستی

همان‌طور که در ابتدا نیز اشاره شد؛ خدماتی که سرویس‌های پستی برای ارسال و جابه‌جایی محموله‌های افراد ساماندهی کرده‌اند بسیار متنوع و متناسب با نیاز افراد مختلف می‌باشند. به این صورت بهره‌مندی از مزایای هر سرویس در جای درست و مناسب آن امکان‌پذیر می‌گردد. همچنین وجود این خدمات متنوع به مدیریت بهتر امورات پستی در حجم‌های بالا نیز کمک زیادی می‌کند. بر همین اساس در این بخش به برخی از انواع روش‌های ارسال انواع کالا و شیوه‌های ارائه‌شده توسط شرکت پست مروری خواهیم داشت:

پست پیشتاز

در میان انواع پست و خدمات آن در کشورمان، پست پیشتاز یکی از سریع‌ترین سرویس‌ها شناخته می‌شود که جابه‌جایی بسته‌های پستی را در کمترین زمان ممکن به انجام می‌رساند. این بازه زمانی معمولاً بین 24 تا 48 ساعت متفاوت است اما بسته به مسافت مبدأ و مقصد این مدت‌زمان در مواردی می‌تواند بیشتر نیز باشد. یکی از مزایای این سرویس، قابلیت پست خارجی است که به‌راحتی و در کوتاه‌ترین زمان می‌توانید از خدمات آن بهره ببرید. از امکانات سرویس پست پیشتاز می‌توان به پیگیری مرسوله از طریق کد 20 رقمی اشاره کرد که توسط آن می‌توانید از زمان دقیق دریافت بسته خود اطلاع پیدا کنید.

معرفی انواع پست و خدمات آن
معرفی انواع پست و خدمات آن

پست سفارشی

پست سفارشی نیز از سرویس‌های محبوب و پرکاربرد پستی در کشورمان است که از این طریق می‌توان هر نوع کالا، سند یا مرسوله‌ای را به‌راحتی جابه‌جا نمود. ازجمله ویژگی‌های شاخص این سرویس در میان انواع پست و خدمات آن می‌توان به ارسال سریع و ایمنی بالای آن اشاره کرد. به‌طوری‌که در هنگام تحویل مرسوله به گیرنده نیز ارائه تأییدیه‌های لازم برای اطمینان خاطر از سرنوشت آن دریافت می‌شود.

پست دوقبضه

این سرویس برای افرادی طراحی و ارائه‌شده است که از بابت تأخیر در ارسال و یا وارد آمدن صدمه به مرسوله خود نگران هستند. درواقع از این طریق، فرستنده از تحویل صحیح و به‌موقع بسته خود، اطمینان پیدا می‌کند. در سرویس دوقبضه، مأمور پس ‌از آنکه بسته پستی را به نشانی موردنظر تحویل داد، بلافاصله از گیرنده می‌خواهد که رسید دوم پیوست شده را امضا کند. سپس آن را توسط همان سرویس برای فرستنده ارسال می‌نماید. دقت داشته باشید در صورت انتخاب این سرویس از میان انواع پست و خدمات آن ملزم به پرداخت هزینه بالاتری هستید. چراکه این هزینه بابت اضافه شدن خدمات ارسال مجدد قبض دوم دریافت می‌شود.

پست یافته

گم‌شدن مدارک، همواره یکی از نگرانی‌های بسیاری از افراد بوده و شاید برای شما نیز این اتفاق افتاده باشد که به دلیل مفقود شدن برخی اسناد، دچار دردسرهای بزرگی شده‌اید. اما یک راهکار مناسب برای چنین مواقعی نیز ارائه گردیده است که در صورت از دست دادن مدارکتان می‌توانید از آن استفاده کنید. پست یافته ازجمله خدماتی بوده که شرکت پست آن را برای استرداد اسناد یافته شده به صاحبانشان طراحی نموده است. برای استفاده از این سرویس تنها کافیست در صورت گم‌شدن مدارک خود، تقاضایی تنظیم نمایید؛ مبنی بر آنکه در صورت پیدا کردن مدارکی با مشخصات موردنظر، آن را به نشانی شما ارسال کنند. در این سرویس نیز کلیه هزینه‌های پست بر عهده شما خواهد بود.

پست رستانت

یکی دیگر از انواع پست و خدمات آن برای افرادی در نظر گرفته‌شده است که به دلایل متعدد، نشانی ثابت و دقیقی ندارند. در این شرایط معمولاً از فرستنده درخواست می‌شود تا بسته یا محموله را به یکی از دفاتر پستی شهر یا منطقه موردنظر تحویل دهد و تا زمان تحویل به گیرنده در آنجا نگهداری شود. این بسته درازای ارائه یک کارت شناسایی معتبر به گیرنده تحویل داده می‌شود. لازم به گفتن است که درج عبارت رسانت روی بسته ارسالی، ضروری بوده و معمولاً از آن بیشتر برای اشخاصی که در یک شهر اقامت دائمی ندارند، استفاده می‌شود.

پست ویژه

پست ویژه نیز یکی از سریع‌ترین خدمات پستی به شمار می‌رود که محموله را طی یک محدوده زمانی مشخص به مقصد می‌رساند. این مدت‌زمان معمولاً در داخل شهر حدود 3 ساعت و بین‌شهری از 10 تا 12 ساعت به طول می‌انجامد. پست ویژه برای صرفه‌جویی در وقت و رفاه مشتریانی که زمان برای آن‌ها اهمیت زیادی دارد، طراحی‌شده و هم‌اکنون با بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌ها در جابجایی و توزیع به‌عنوان یکی از بهترین سرویس‌ها در بررسی انواع پست و خدمات آن شناخته می‌شود.

پست تلفنی ۱۹۳

یکی از سرویس‌های جالب پستی که قطعاً علاقه‌مندان بی‌شماری هم در کشور ما دارد، پست تماس 193 یا پیک ویژه است. این راهکار مناسب افرادی می‌باشد که به هر دلیلی نمی‌توانند برای تحویل بسته پستی خود از خانه خارج شوند. در این شرایط پس از تماس با شماره 193 مأمور پست با مراجعه به نشانی شما، بسته را تحویل و به آدرس گیرنده ارسال می‌نماید.

کوریر سرویس

کوریر سرویس نیز یکی دیگر از انواع پست و خدمات آن به شمار می‌رود که از این طریق دریافت و ارسال بسته یا برخی اسناد و مدارک مهم صورت می‌گیرد. این شیوه که اجرا و مسئولیت آن بر عهده شرکت‌های خصوصی است؛ ازجمله سرویس‌های پرسرعت پستی به شمار می‌رود که قبول و ارسال محموله‌های مختلف را در کمترین زمان به انجام رسانده و خود در بردارنده سرویس‌های دیگری به‌عنوان زیرمجموعه می‌باشد.

معرفی انواع پست و خدمات آن
معرفی انواع پست و خدمات آن

خرید اینترنتی

با توجه به افزایش روزافزون تقاضا برای خریدهای اینترنتی، یکی از خدمات پستی نیز به همین منظور ساماندهی شده است که طبق آن، فروشنده مرسوله‌های موردنظر را به همراه اسم و مشخصات گیرنده و نشانی و شماره تلفن به شرکت پست تحویل می‌دهد. پس از ارسال بسته‌ها و در زمان تحویل آن‌ها، هزینه ارسال از خریدار یا گیرنده دریافت می‌شود.

پست جواب قبول

لزوم نظرسنجی از یک جامعه آماری که می‌تواند گروهی از مصرف‌کنندگان یا مشتریان باشد، یکی از موضوعاتی است که معمولاً از سوی برخی نهادها و یا سازمان‌ها بر روی آن تأکید و توجه زیادی می‌شود. به همین دلیل برای دسترسی به تمام افراد و مخاطبان از سرتاسر کشور و از میان انواع پست و خدمات آن یک سرویس به همین منظور در نظر گرفته‌شده است که فرآیند پرهزینه و دشوار نظرسنجی را تا حدود زیادی ساده می‌کند. پست جواب قبول، سرویسی است که ارسال فرم‌های پرسشگری و جمع‌آوری دوباره آن را، سریع و راحت نموده و به‌این‌ترتیب، یک ارتباط دوسویه را میان نهاد مربوطه و مخاطب به وجود می‌آورد.

صندوق شخصی

باوجود تمام امکانات فوق و خدمات متنوع پست، تمام افراد می‌توانند یک صندوق پستی شخصی داشته باشند. درواقع شما با مراجعه به پست می‌توانید درخواست اجاره یک صندوق شخصی نموده تا از آن پس، تمامی بسته‌های پستی واصله بدون نیاز به آدرس و شماره تلفن، تنها با داشتن یک کد چندرقمی در آن قرار داده شوند. بنابراین با کمک این سرویس و سایر انواع پست و خدمات آن می‌توانید مرسوله‌های خود را از هر نقطه‌ای دریافت نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)
ارسالینو

ارسالینو، پلتفرم طراحی شده توسط شرکت تـرابر پـژوهان البـرز در قـالب طرح برگــزیده معاونــت فــناوری ریــاست جـمهــــوری می باشـــد این پلتفرم هوشمند به شما امکان می دهد خدمات شرکت های ارسال بار مختلف را با یکدیگر مقایسه کرده و از آن ها استفاده نمایید از طریق ارسالینو می توانید پیش از ارسال بار ، قیمت ، کیفیت ، زمان ارسال بار و نظرات مخاطبان هر ارائه دهنده خدمت را مطالعه کرده , و از این طریق بهترین انتخاب را داشته باشید