چرا باید خدمات لجستیک را برون‌سپاری کنیم؟

فهرست مطالب

چرا باید خدمات لجستیک را برون‌سپاری کنیم؟

خدمات لجستیک و اجرای کلیه فرآیند‌های مرتبط با ارسال و تحویل سفارشات، از بخش‌های بسیار مهم در اغلب کسب‌وکارها است که درصد زیادی از هزینه‌های کلی آن‌ها را نیز دربر می‌گیرد. امروزه با توجه به گسترش جوامع و ضرورت پاسخگویی به نیاز افراد و مشتریان، استراتژی‌های مورد‌استفاده در تأمین و توزیع کالا نیز با تغییرات چشمگیری مواجه گردیده و شاهد رشد زنجیره تأمین و به‌کارگیری روش‌های هوشمندانه برای اجرای هرچه بهتر این خدمات هستیم. یکی از این راهکار‌ها، برون‌سپاری یا واگذاری برخی خدمات لجستیکی به افراد و شرکت‌هایی است که به‌طور خاص در این زمینه فعالیت می‌کنند. در‌واقع ازآنجایی‌که انجام امور مربوط به لجستیک و مدیریت تمامی این خدمات پروسه‌ای بسیار دشوار، پرهزینه و زمان‌بر است، احتمال بروز برخی مشکلات نیز بیشتر می‌شود که همین امر زمینه‌ساز دوری از اهداف اصلی یک تجارت خواهد بود. از همین‌رو با برون‌سپاری خدمات لجستیکی به افراد تخصص دیده، می‌توان تمرکز خود را روی اهداف مهم شرکت افزایش داد.

در ادامه این نوشتار بیشتر به موضوع برون‌سپاری خدمات لجستیک خواهیم پرداخت.

برون‌سپاری خدمات لجستیکی چیست؟

به‌طورکلی می‌توان به فرآیند واگذاری تمام یا بخشی از امور یک مجموعه تجاری به یک شرکت دیگر، برون‌سپاری گفته می‌شود. این اقدام در دنیای اقتصاد و به‌ویژه در شرایط کنونی که خدمات شرکت‌ها خصوصاً در حوزه لجستیک و زنجیره تأمین به شکل گسترده‌تری ارائه می‌شود، امری مرسوم و بسیار ارزشمند به‌ حساب می‌آید. در‌واقع مجموعه‌های لجستیکی به‌جای استخدام نیرو در بخش‌های مختلف، برخی از امور خود را به بیرون از شرکت محول می‌کنند. در کشور ما نیز برون‌سپاری خدمات در حوزه حمل‌ونقل نیز به‌ ویژه طی چندین سال گذشته و با توجه به افزایش تقاضا برای خریدوفروش در بستر اینترنت، رواج بسیاری یافته است. در‌واقع کسب‌وکار‌های کوچک و بزرگ، از این طریق توانسته‌اند خدماتی حرفه‌ای، بدون نقص و باکیفیت به مشتریان خود ارائه نمایند.

چرا باید خدمات لجستیک را برون‌سپاری کنیم؟

همان‌طور که گفته شد، کسب‌وکارهای مختلف به دلایل گوناگون بخشی از خدمات لجستیکی خود را به خارج از مجموعه واگذار می‌کنند و به‌ این‌ ترتیب از مشکلات زیاد و هزینه‌های هنگفت تحمیل‌شده برای انجام این امور، فارغ و آسوده می‌گردند. البته برون‌سپاری خدمات این شرکت‌ها دلایل متنوعی دارد که هر کسب‌وکاری را برای انجام این اقدام متقاعد می‌سازد. به همین منظور در این بخش به بررسی دلایلی خواهیم پرداخت که بیانگر ضرورت استفاده از خدمات برون‌سپاری لجستیک در شرکت‌های مختلف هستند:

1- رسیدگی بیشتر به کسب‌وکار خود

به‌طور حتم اصلی‌ترین دلیل برای واگذاری خدمات لجستیکی به شرکت‌های معتبر و فعال در این عرصه، رسیدگی بیشتر و بهتر به سایر امور و متمرکز شدن روی کسب‌وکار است. در‌واقع پیچیدگی فرآیند‌های لجستیکی و وقت‌گیر بودن آن‌ها موجب گردیده است که بسیاری از کسب‌وکارها نتوانند این امور را به بهترین نحو اجرا نمایند. این در حالی است که توانایی و زمان کافی برای رسیدگی به سایر امور شرکت خود را نیز نخواهند داشت. بنابراین با برون‌سپاری خدمات لجستیک علاوه‌بر صرفه‌جویی در وقت، فرصت بیشتری برای رسیدگی به بخش‌های دیگر کسب‌وکارشان فراهم می‌شود.

2- دسترسی به خدماتی عالی

اگر‌چه اغلب کسب‌وکارها برای جابه‌جایی و تحویل سفارشات مشتریان خود، دارای تیم لجستیکی مخصوص خود هستند؛ اما با این‌حال همه آن‌ها امکانات و خدمات لازم برای انجام بهینه این امور را در اختیار ندارند. لذا با برون‌سپاری بخشی از مسئولیت‌های خود به مجموعه‌های قابل اعتماد و باسابقه، می‌توانند از خدمات فوق‌العاده آن‌ها برای اجرای خدمات خود استفاده کنند.

چرا باید خدمات لجستیک را برون‌سپاری کنیم؟

3- کاهش هزینه‌های جاری

دلیل دیگری که لزوم واگذاری خدمات لجستیک به شرکت‌های ثالث را نشان می‌دهد، به حداقل رساندن هزینه‌های جاری در مجموعه لجستیکی است. این کاهش هزینه در بخش‌های مختلف و به طرق گوناگون قابل مشاهده خواهد بود که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها مروری خواهیم داشت:

  • هزینه نیروی کار

با توجه به اینکه در برون‌سپاری، بخش عمده‌ای وظایف و خدمات لجستیکی از دوش شرکت برداشته می‌شود، دیگر ضرورتی برای استخدام نیروی کار وجود ندارد. در این شرایط به‌جای پرداخت هزینه کارکنان، تنها مبالغی بابت سرویس دریافتی، پرداخت می‌شود که در مقایسه با دستمزد نیروی کار، مقرون به‌صرفه‌تر است.

  • تجهیزات و ملزومات

در صورتی‌که بخواهید خدمات لجستیک را در مجموعه خود به انجام برسانید، بایستی تجهیزات و امکانات لازم برای آن را نیز داشته باشید. اما چنانچه از خدمات شرکت‌های لجستیکی بهره ببرید، لزومی برای صرف هزینه جهت خرید ملزومات وجود ندارد.

  • سایر هزینه‌های جاری

اجرای دقیق و کامل امور لجستیکی، دربردارنده هزینه‌های دیگری نیز هست که این هزینه‌ها با برون‌سپاری خدمات به شرکت‌های مورد‌نظر به‌طور کامل، حذف خواهند شد. مواردی همچون پاداش کارکنان، تهیه ملزومات و امکانات و… از آن جمله هستند.

4- ارائه خدماتی بهینه و باکیفیت

همان‌طور که پیش‌تر نیز صحبت شد، کسب‌وکارهای مختلف و به‌ویژه آنلاین شاپ‌ها برای ارسال سفارشات و محصولات خود دارای بخش‌هایی هستند که امور لجستیکی مجموعه خود را به انجام می‌رسانند. اما یقین بدانید که کیفیت این خدمات قابل مقایسه با مجموعه‌های معتبر لجستیکی نبوده و همین می‌تواند یک دلیل مهم برای برون‌سپاری خدمات لجستیک باشد.

5- بهره‌گیری از فناوری روز

معمولاً مجموعه‌هایی که به‌ صورت تخصصی در زمینه لجستیک و حمل‌ونقل کالا فعالیت می‌کنند، مجهز به امکانات و فناوری‌هایی هستند که در دسترس کسب‌وکارها نیست. در‌واقع هیچ شرکتی به لحاظ برخورداری از تجهیزات و تکنولوژی روز دنیا، قادر به رقابت با چنین مجموعه‌های بزرگی نیستند و همین امر زمینه را برای جلب رضایت و اطمینان مشتری فراهم می‌آورد. به‌طور مثال، خدماتی همچون ره‌گیری مرسولات، اطلاع از زمان تحویل بسته و ردیابی لحظه‌ای وضعیت سفارش ازجمله این موارد هستند.

6- تحویل بهتر و دقیق‌تر

از آنجایی‌که شرکت‌های لجستیکی معتبر با کسب‌وکارهای متعددی در ارتباط هستند، عملکرد بهتر و دقیق‌تری در ارسال و تحویل به‌موقع کالا دارند. این مورد نیز دلیل دیگری بر اثبات اهمیت برون‌سپاری خدمات لجستیک خواهد بود.

7- ایمنی بیشتر مرسولات

تضمین امنیت و سلامت بسته‌های ارسالی، یک مزیت دیگر برای استفاده از خدمات مجموعه‌های بزرگ لجستیکی به‌حساب می‌آید. در‌واقع پروسه ارسال و تحویل سفارشات از طریق این شرکت‌ها به‌گونه‌ای طرح‌ریزی شده‌اند که هیچ صدمه‌ای به آن‌ها وارد نخواهد شد.

8- روش‌های ارسال متنوع

شرکت‌های متخصص در حوزه لجستیک، روش‌ها و کانال‌های مختلفی برای ارسال سفارشات مشتریان در نظر می‌گیرند که هریک ویژگی‌ها و هزینه‌های متفاوتی دارند. از همین‌رو هر مشتری می‌تواند گزینه مناسب و مورد‌نظر خود را برای ارسال سفارش انتخاب کند.

چرا باید خدمات لجستیک را برون‌سپاری کنیم؟

مراحل و نحوه برون‌سپاری خدمات لجستیکی

در صورتی‌که شما نیز قصد دارید از برون‌سپاری برای انجام خدمات لجستیک شرکت خود استفاده کنید، بهتر است مراحل زیر را برای اجرای هرچه دقیق‌تر این فرآیند به خاطر بسپارید:

1- بررسی و برنامه‌ریزی دقیق

در راستای برون‌سپاری خدمات لجستیکی و در اولین گام، بایستی بررسی کامل و دقیقی از اموری که قصد واگذار نمودن آن‌ها را دارید، به عمل آورید. به‌ این‌ ترتیب برنامه‌ریزی بهتر و دقیق‌تری برای انجام امور خود خواهید داشت.

2- شناسایی بهترین شرکت لجستیکی

در این مرحله عملکرد و شرایط مجموعه‌های مختلف را مورد ارزیابی قرار داده و شرکتی که از هر نظر تناسب بیشتری با خدمات لجستیک مورد‌نیاز شما دارند را برگزینید. مواردی همچون سرویس‌های قابل ارائه و یا هزینه‌های آن‌ها از سری نکاتی هستند که می‌توانید برای انتخاب بهترین شرکت مد‌نظر قرار دهید.

3- عقد قرارداد

اکنون می‌توانید برای عقد قرارداد با شرکت موردنظر اقدام نمایید و کلیه امور مربوط به جابه‌جایی و ارسال سفارشات مشتریان خود را به آن‌ها واگذار نمایید.

4- نظارت بر فرآیند برون‌سپاری

این مرحله، گام آخری است که برای برون‌سپاری خدمات لجستیک خود برمی‌دارید. در‌واقع اگرچه شما کلیه امور مربوط به انتقال و تحویل بسته‌های مشتریان خود را به مجموعه‌های لجستیکی واگذار می‌نمایید، اما این به معنای کنار کشیدن شما از این پروسه نبوده و نظارت دقیق بر عملکرد این شرکت‌ها یک امر بسیار مهم در اجرای صحیح چنین فرآیندی خواهد بود. در‌واقع بایستی روابط کاری خود را با شرکت مربوطه مورد ارزیابی دقیق قرار دهید و از انجام بهینه امور خود اطمینان پیدا کنید. به این شکل بهتر می‌توانید از مزایای برون‌سپاری خدمات لجستیکی بهره‌مند شوید.

 

هرچه سفارشات اینترنتی و مرسولات را زودتر به گیرنده برسانید، اعتبار شما نزد مشتری به همان میزان افزایش می‌یابد. این تحویلِ سریع و به‌موقع،مدیریت ارسال بسته ، پیگیری مرسوله پستی  و  خدمات پست آنلاین در کنار سایر مزایای ارسالینو ، ضمانت ارتقای کسب و کار شماست.

5/5 - (2 امتیاز)
ارسالینو

ارسالینو، پلتفرم طراحی شده توسط شرکت تـرابر پـژوهان البـرز در قـالب طرح برگــزیده معاونــت فــناوری ریــاست جـمهــــوری می باشـــد این پلتفرم هوشمند به شما امکان می دهد خدمات شرکت های ارسال بار مختلف را با یکدیگر مقایسه کرده و از آن ها استفاده نمایید از طریق ارسالینو می توانید پیش از ارسال بار ، قیمت ، کیفیت ، زمان ارسال بار و نظرات مخاطبان هر ارائه دهنده خدمت را مطالعه کرده , و از این طریق بهترین انتخاب را داشته باشید