چگونه بدون آسیب بسته پستی ارسال کنیم؟

فهرست مطالب

چگونه بدون آسیب بسته پستی ارسال کنیم؟

ارسال بدون آسیب بسته پستی و رعایت اصول صحیح بسته‌بندی، یکی از نکات مهمی است که باید موردتوجه قرار بگیرد. این موضوع زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که شما به‌عنوان مدیر یک فروشگاه اینترنتی، روزانه ملزم به ارسال بسته‌های متعددی به نقاط مختلف کشور باشید. در این صورت برای تداوم فروش خود، باید نظارت ویژه‌ای صرف نحوه بسته‌بندی و ارسال نمایید. به‌طوری‌که در طول مسیر هیچ‌گونه آسیب و لطمه‌ای به آنها وارد نشود. از طرفی می‌توان نوع و نحوه بسته‌بندی را یکی از عوامل مؤثر بر سودآوری بیشتر فروشگاه‌های اینترنتی نیز دانست.

زیرا با انتخاب یک پکیج مناسب، از صرف هزینه‌های بیشتر جهت جبران خسارت‌های احتمالی بی‌نیاز خواهید بود. ضمن آنکه، از نظر بازاریابی نیز تأثیر زیادی در جلب نظر مشتری خواهد داشت. نکات زیادی در مورد ارسال بدون آسیب بسته پستی وجود دارد که در ادامه به آن مروری خواهیم داشت.

اهمیت بسته‌بندی صحیح مرسولات پستی

نحوه بسته‌بندی مرسولات پستی بیانگر عملکرد و میزان مسئولیت‌پذیری شما است و تفاوتی نمی‌کند که شما برای فروش محصول یا اهداف دیگری، یک بسته را پست می‌کنید. روش پک کردن کالا یا محصول موردنظر، نشان می‌دهد که شما تا چه میزان به سالم رسیدن آن اهمیت می‌دهید و این پیامی است که همراه با بسته، برای فرد موردنظر فرستاده می‌شود.

درواقع ظاهر بسته، دربردارنده احساسی است که به فرد مقابل انتقال داده می‌شود و به همین دلیل، بهتر است از بسته‌بندی‌های مناسب هر مرسوله استفاده کرده تا از سالم رسیدن آن به دست مخاطب خود مطمئن باشید. انتخاب مناسب جعبه در سایز و ابعاد استاندارد و دارای ضخامتی متناسب با وزن، از دیگر نکاتی است که در ارسال بدون آسیب بسته پستی نقش مهم و مؤثری دارد. لذا دقت داشته باشید که محصول در داخل جعبه به‌درستی جای بگیرد؛ سپس آن را محکم بسته یا پلمپ کنید.

چگونه بدون آسیب بسته پستی ارسال کنیم؟
چگونه بدون آسیب بسته پستی ارسال کنیم؟

انواع بسته‌بندی‌ مرسولات

به‌طورکلی برای ارسال هر نوع کالا یا محصول، قوانین خاصی وجود دارد که در صورت رعایت آن‌ها می‌توان از تحویل سالم و بدون آسیب بسته، اطمینان خاطر داشت. بر این اساس انواع بسته‌بندی مرسولات را موردبررسی قرار خواهیم داد:

بسته‌بندی اقلام شکستنی

برای بسته‌بندی اقلام شکستنی، باید جعبه‌ای با دو یا سه برابر ابعاد و حجم کالا را تهیه کرده تا جای کافی برای پوشاندن و ضربه‌گیر کردن لوازم وجود داشته باشد. در این مواقع، رعایت نکات زیر بسیار مهم است:

  • اگر قصد بسته‌بندی و ارسال چند قطعه شکستنی را دارید، باید هرکدام به‌صورت مجزا توسط نایلون حبابدار پوشش داده شوند.
  • داخل ظروف توخالی را با پلاستیک یا روزنامه پرکرده و آن‌ها را به‌نحوی‌که باز نشوند چسب کاری کنید.
  • برای ارسال بدون آسیب بسته پستی شکستنی، بایستی کف جعبه را نیز بپوشانید که توصیه می‌شود از شانه تخم‌مرغ استفاده کنید. از فوم نیز می‌توانید برای پر کردن فواصل خالی میان ظروف استفاده کنید و جداره‌های آن‌ها را نیز به‌خوبی بپوشانید.
  • سعی کنید هیچ فضای خالی در داخل یا روی کارتن، باقی نماند. در غیر این صورت حتماً توسط تکه‌های یونولیت و یا شانه تخم‌مرغ، فضای خالی روی جعبه را پرکنید. دقت داشته باشید که محتویات جعبه، پس از بستن درب به‌هیچ‌عنوان لقی و حرکت نداشته باشند.
  • در پایان نیز چسب کاری بدنه بیرونی کارتن را فراموش نکنید. چراکه به دلیل گرم شدن و انبساط جعبه، احتمال آسیب دیدن اقلام داخل آن وجود دارد. به همین دلیل طوری در تمام جهات، بسته را چسب کاری کنید که جعبه به‌هیچ‌عنوان، باز یا پاره نشود.

بسته‌بندی انواع مایعات

ارسال بدون آسیب بسته پستی حاوی انواع مایعات از نوشیدنی‌ها گرفته تا عطر یا مواد شوینده و بهداشتی نیز دارای قواعد خاصی می‌باشد. به این صورت که در ابتدا مطمئن باشید که این محصولات نشتی ندارند و درب آن‌ها کاملاً محکم است. معمولاً از کارتن و نایلون سرپوشیده با ابعاد استاندارد می‌توان برای بسته‌بندی این مواد استفاده کرد.

به‌طوری‌که از وارد آمدن فشار به محتوای ظروف جلوگیری شود و سایر مرسولات نیز آغشته به این مواد نگردند. استفاده از ضربه‌گیر فومی نیز برای پر کردن فضای خالی داخل جعبه می‌تواند در محافظت بهتر و بیشتر از این مواد مؤثر باشد. همچنین توصیه می‌شود بر روی بسته‌بندی این محصولات نیز عباراتی مانند محموله حساس، حاوی مایعات یا علامت فلش به معنای قرار گرفتن رو به بالا نیز درج گردد.

بسته‌بندی مواد غذایی

ارسال بدون آسیب بسته پستی تنها مختص کالا و محصولات غیرخوراکی نیست، بلکه در مواردی، ممکن است مرسوله حاوی مواد غذایی تازه و دارای دمای خاص باشد که در این صورت نیز لزوم بسته‌بندی و ارسال صحیح و مناسب برای حفظ کیفیت و جلوگیری از وارد آمدن لطمه به طعم و ساختار آن بسیار مهم است.

به همین منظور، بسته‌بندی‌های خاصی برای ارسال مواد غذایی در نظر گرفته‌شده است که با تهیه آن‌ها می‌توان تا حد امکان از مواد خوراکی موردنظر و دمای آن‌ها در طول مسیر، محافظت نمود. پکیجی که برای حمل این مواد ترتیب داده‌شده است، عمدتاً دارای درب‌های محکمی هستند که کاملاً فیکس شده و از نشت و خارج شدن مواد به بیرون جلوگیری می‌کند.

بسته‌بندی لباس و پوشاک

اگرچه تدابیر خاصی برای ارسال کالاهایی مانند پوشاک نیاز نیست، اما برای ارسال بدون آسیب بسته پستی و جلوگیری از کثیف یا خراب شدن آن، بهتر است نکات خاصی را مدنظر داشته باشید. به‌عنوان‌مثال، اگر پوشاک موردنظر دارای حجم کمی است می‌توان از پاکت‌های پستی حبابدار استفاده نمود.

اما پیش از آن، لباس را به‌صورت مرتب و دقیق تا زده و داخل یک پوشش نایلونی یا کاغذی بپیچید تا در مسیر، چروک و خراب نشود. برای پک کردن پوشاک حجیم، بهتر است از کارتن استفاده کنید، ولی برای جلوگیری از فشرده شدن و خراب شدن محموله، می‌توانید فضای خالی داخل را با نایلون، روزنامه یا پوشال پرکنید. اگر تصمیم به ارسال چند قلم لباس یا هر نوع پوشاک دیگری دارید، باید آن‌ها را قبل از گذاشتن در داخل کارتن به‌صورت حرفه‌ای و شکیل تا زده و هرکدام را در یک کیسه نایلونی قرار بدهید.

چگونه بدون آسیب بسته پستی ارسال کنیم؟
چگونه بدون آسیب بسته پستی ارسال کنیم؟

بسته‌بندی کتاب و مطبوعات

ارسال بدون آسیب بسته پستی مانند کتاب و مجله نیز کار چندان دشواری نبوده و تنها ممکن است جلد یا برخی صفحات آن‌ها در اثر عدم بسته‌بندی صحیح دچار تاخوردگی یا آسیب شوند. به همین منظور و برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی می‌بایست آن‌ها را در یک پاکت با اندازه مناسب قرار دهید که ترجیحاً بهتر است پاکت‌های حباب‌دار باشند.

به‌این‌ترتیب، احتمال نفوذ آب و خراب شدن فرم و حالت جلد یا صفحات کتاب به حداقل می‌رسد. اگر قصد ارسال چندین کتاب یا مجله و یا هر مطبوعات چاپی دیگری را دارید؛ بایستی یک‌لایه سلفون دور آن‌ها بپیچید تا از حرکت بر روی یکدیگر و خراب و پاره شدنشان، جلوگیری شود.

بسته‌بندی لوازم آرایشی و بهداشتی

ارسال بدون آسیب بسته پستی حاوی لوازم آرایشی نیز اهمیت زیادی دارد. چراکه این مواد معمولاً در برابر گرما، دوام پایینی دارند و ممکن است ساختار و کیفیت خود را از دست بدهند. در چنین مواردی، علاوه بر زیان مالی ناشی از خراب و ذوب شدن آن‌ها، اعتبار فرستنده هم به دلیل عدم توجه به انتخاب پکیج مناسب، زیر سؤال می‌رود. به همین دلیل این قبیل محصولات نیازمند دقت بیشتری برای بسته‌بندی و ارسال می‌باشند.

بر این اساس، ابتدا اقلام ارسالی را به‌خوبی بسته‌بندی کرده و از باکس‌های مخصوص با دمای پایین مانند کول باکس و ترموباکس برای حمل و انتقال آن‌ها استفاده کنید. علاوه بر لزوم خنک نگه‌داشتن این لوازم، جلوگیری از وارد آمدن ضربه و بسته‌بندی مطمئن نیز برای جلوگیری از شکستن و خراب شدن آن‌ها ضروری است. به همین دلیل توصیه می‌شود برای ارسال این اقلام از ضدضربه آنها غافل نشوید.

5/5 - (1 امتیاز)
ارسالینو

ارسالینو، پلتفرم طراحی شده توسط شرکت تـرابر پـژوهان البـرز در قـالب طرح برگــزیده معاونــت فــناوری ریــاست جـمهــــوری می باشـــد این پلتفرم هوشمند به شما امکان می دهد خدمات شرکت های ارسال بار مختلف را با یکدیگر مقایسه کرده و از آن ها استفاده نمایید از طریق ارسالینو می توانید پیش از ارسال بار ، قیمت ، کیفیت ، زمان ارسال بار و نظرات مخاطبان هر ارائه دهنده خدمت را مطالعه کرده , و از این طریق بهترین انتخاب را داشته باشید.