پیک موتوری شخصی بهتر است یا شرکت خدمات پستی

فهرست مطالب

پیک موتوری یا شرکت خدمات پستی

 پیک موتوری و سایر شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پستی، کانال‌هایی هستند که امروزه از آن‌ها برای تحویل کالا و سفارش‌ها استفاده می‌شود. درواقع با گسترش خریدهای اینترنتی و تمایل کاربران به ثبت سفارش آنلاین، بسیاری از مشاغل و فروشگاه‌های اینترنتی برای پاسخگویی به نیاز مخاطبان خود و ارسال هرچه سریع‌تر خریدهای آن‌ها، از انواع روش‌ها برای تحویل سفارش‌ها استفاده می‌کنند. از همین رو به دنبال انتخاب بهترین روشی هستند که بتوانند بدون دردسر و با کنترل هزینه‌ها و زمان ارسال مرسولات، رضایت مشتریان خود را به دست آورند. مسلماً نتیجه مدیریت چنین فرآیندی، تنها متوجه مشتری نخواهد شد و فروشگاه نیز با ارسال به‌موقع سفارش مشتریان خود، اثرات چشمگیر آن را به‌صورت افزایش فروش و درآمدزایی بیشتر مشاهده خواهند کرد. اما برای دستیابی به چنین اهدافی، استفاده از پیک موتوری شخصی بهتر است یا اینکه باید از خدمات شرکت‌های پستی برای ارسال سفارش مشتریان بهره برد؟ در این مطلب قصد داریم با بررسی هریک از این روش‌ها، پاسخ مناسبی به این پرسش بدهیم‌.

ویژگی خدمات شرکت‌های پستی

در حال حاضر شرکت‌های پستی متعددی در کشورمان فعالیت می‌کنند که هدف آن‌ها، خدمات‌رسانی سریع و گسترده به افراد و کسب‌وکارها برای ارسال انواع محموله‌های پستی به نقاط مختلف است. به همین دلیل شرکت‌های پستی برای سبقت گرفتن از رقبای خود و جلب اعتماد و رضایت مشتریان، تلاش می‌کنند که خدمات خود را به شکلی متنوع و بهینه ارائه نمایند. بر این اساس می‌توان ویژگی بهترین شرکت‌های خدمات پستی را به شرح زیر دانست:

  • سرعت ارسال کالا

یکی از مهم‌ترین مواردی که برای اکثر خریداران کالاها به‌ویژه محصولات اینترنتی اهمیت زیادی دارد، سرعت ارسال سفارش آن‌ها است. در حال حاضر، شرکتی برنده است که بتواند سرعت را چاشنی کار خود کرده و بسته‌های پستی را در اسرع وقت به دست صاحبانشان برساند. اگرچه سرعت ارسال محموله‌ها توسط شرکت‌های پستی نسبت به پیک موتوری کمتر است، اما این شرکت‌ها، بسته‌های مشتریان را در طی یک زمان‌بندی مشخص تحویل می‌دهند که این نشان‌دهنده نظم و برنامه‌ریزی دقیق آن‌ها است.

  • تضمین سلامت بسته‌های پستی

ویژگی مهم دیگر بهترین شرکت‌های پستی، عملکرد مناسب آن‌ها در تحویل صحیح و سالم بسته‌های مشتریان است. کیفیت ارسال و حفظ سلامت کالا از فاکتورهای مهم برای انتخاب یک شرکت پستی محسوب می‌شود که فروشگاه‌ها و مشاغل آنلاین باید آن را در نظر داشته باشند. چراکه مواجه‌شدن مشتری با بسته‌ای که اقلام آن آسیب‌دیده یا خراب شده‌، به اعتبار فروشگاه موردنظر خدشه وارد می‌کند و باعث از دست دادن اعتماد مشتری خواهد شد. شرکت‌های پستی که از اعتبار و سابقه کافی برخوردار هستند، ارسال سالم بسته‌ها را در اولویت خدمات خود قرار داده و جزء اصول کاری آن‌ها به‌حساب می‌آید.

  • همکاری با شرکت‌های بیمه

از دیگر خدمات ارزشمند شرکت‌های پستی که در دیگر سرویس‌های حمل و ارسال کالا مانند پیک موتوری دیده نمی‌شود، بیمه مرسولات پستی است. شرکت‌های پست و لجستیک همواره با بسیاری از شرکت‌های بیمه همکاری داشته و از انواع خدمات بیمه در راستای اطمینان مشتریان خود از سلامت بسته‌های دریافتی یا پرداخت خسارات احتمالی استفاده می‌کنند.

  • ارائه طیف وسیعی از خدمات پستی

خدمات شرکت‌های پستی، دربردارنده کلیه اموری است که مشتریان برای حمل و جابه‌جایی و یا تحویل سفارشات خود به آن‌ها نیاز دارند. در حقیقت از کوچک‌ترین خدمات که می‌تواند ارسال بسته‌های درون‌شهری باشد تا حمل‌ونقل مرسولات بین‌المللی، همگی در حوزه مسئولیت‌های شرکت‌های پستی بوده و همین ویژگی آن‌ها را با سایر پلتفرم‌ها متمایز می‌کند.

پیک موتوری یا شرکت خدمات پستی

مزایای استفاده از پیک موتوری

پیک موتوری، روش یا سرویسی است که بیشتر کسب‌وکارها از آن برای سرعت دادن به خدمات حمل‌ونقل و توزیع بسته‌ها بهره می‌برند. این شیوه با توجه به مشکلات شهرهای بزرگی همچون تهران، یک روش کارآمد به‌حساب می‌آید و به نوع خود با مزایای بسیاری همراه است که برخی از آن‌ها را در ادامه بر خواهیم شمرد:

1- هزینه پایین و به‌صرفه

یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین و بهترین روش‌های ارسال سفارشات، پیک‌های موتوری هستند. ارزان بودن این روش جابه‌جایی مرسولات به دلیل سوخت کمتر وسیله نقلیه آنها است و این مورد عموماً روی کیفیت تحویل تأثیرگذار نخواهد بود. البته این روش بیشتر برای مسافت‌های کوتاه و مقاصد درون‌شهری قابل استفاده است و برای کسب‌وکارهای کوچک که هنوز گستره فعالیت آن‌ها به شهرستان‌ها و استان‌های دیگر کشیده نشده و یا کالاهای کوچکی را عرضه می‌کنند، گزینه بهتری محسوب می‌شود.

2- تحویل بسیار سریع

همان‌طور که می‌دانید پیک موتوری به سرعت بالا و تحویل فوری بسته‌ها شهرت دارد و این کاملاً مطابق با نیاز مشتریانی است که خرید خود را به‌صورت آنلاین ثبت کرده و می‌خواهند خیلی زود سفارش خود را تحویل بگیرند. این در حالی است که برای تحویل سایر بسته‌ها توسط شرکت‌های پستی نیاز به صبوری بیشتری هست. درواقع کسب‌وکارهایی که می‌خواهند به‌نوعی رضایت مشتریان خود را به دست آورند، سرویس پیک‌های موتوری را نیز در فهرست خدمات ارسال خود گنجانده و به‌این‌ترتیب ظرف مدت کمی، سفارش آن‌ها را به دستشان می‌رسانند. کارایی و بهره‌وری این روش موجب گردیده که به‌عنوان یکی از عوامل رشد یک کسب‌وکار شناخته شود و از بهترین گزینه‌ها برای تحویل مرسوله‌های پستی باشد.

3- حل شدن مشکل ترافیک

 همان‌طور که می‌دانید، اکثر شهرهای بزرگ کشور با مشکلی به نام ترافیک دست به گریبان هستند که این مورد در حال حاضر به یک معضل در شهر تهران تبدیل شده است. در این میان پیک موتوری راهکار عالی برای حمل و جابه‌جایی اقلام و مرسولات در شلوغی خیابان‌های تهران و سایر کلان‌شهرهای کشور محسوب می‌شود. بدین‌صورت، مشکل تأخیر در تحویل که بسیاری از شرکت‌های پستی و ناوگان حمل‌ونقلشان با آن مواجه هستند، برای این سرویس وجود ندارد. پیک‌های موتوری به‌راحتی می‌توانند در خیابان‌های مملو از ترافیک و جمعیت تهران حرکت کرده و بسته‌های سفارش مشتریان را بدون هیچ مشکلی و در اسرع وقت به آن‌ها تحویل دهند.

پیک موتوری یا شرکت خدمات پستی

مقایسه خدمات شرکت‌ پستی و پیک‌های موتوری شخصی

تا این بخش از مقاله درباره مزایا و ویژگی‌های دو سرویس حمل سفارشات توسط شرکت‌های خدمات پستی و پیک موتوری صحبت کردیم. درواقع شما به‌عنوان فروشنده کالا، تصمیم‌گیرنده اصلی هستید که ارسال بسته‌های سفارش مشتریان خود را به کدام‌یک از این دو سرویس بسپارید. اما برای اطمینان بیشتر، در این بخش به مقایسه عملکرد و هزینه‌های هریک خواهیم پرداخت.

به‌طورکلی، هزینه ارسال بسته توسط پیک موتوری، وابسته به عوامل و فاکتورهای متعددی است که  تعداد و حجم بسته‌ها و پراکندگی محل‌های دریافت و تحویل کالا از آن جمله هستند. بااین‌حال با توجه به تعدد سفارشات و تحویل فوری آن‌ها، می‌توان این روش را برای ارسال‌های درون‌شهری بهتر دانست. البته این در صورتی است که سرویس موردنیاز خود را از شرکت‌های معتبر ارائه‌دهنده خدمات پیک موتوری، دریافت کرده و با پیک موتوری‌های شخصی و افراد متفرقه که هیچ شناختی از آن‌ها و عملکردشان ندارید، همکاری نداشته باشید.

اگرچه سرویس شرکت‌های پستی ازنظر هزینه و زمان تحویل، بیشتر و طولانی‌تر از خدمات پیک موتوری هستند اما عملکرد مطمئن‌تر و منظم‌تری دارند. ضمن آنکه نظارت بیشتر و دقیق‌تری بر بخش‌های مختلف و همچنین کارکنانشان می‌شود و در صورت بروز کوچک‌ترین خطا و مشکلی، شرکت پستی پاسخگو خواهد بود. از طرفی امکان ره‌گیری مرسولات از طریق سامانه خدمات این شرکت‌ها میسر بوده و تا رسیدن بسته به مقصد، می‌توان سفارش خود را زیر نظر داشت. درحالی‌که امکان ارزیابی و پیگیری عملکرد پیک موتوری شخصی عملاً وجود ندارد.

البته فروشگاه‌های آنلاین در صورت همکاری با شرکت‌های معتبر ارائه‌دهنده سرویس پیک‌های موتوری، می‌توانند از خدمات آن‌ها در کنار شرکت‌های پستی برای ارسال سفارشات مشتریان خود استفاده کنند. به این صورت که بسته‌های درون‌شهری  را توسط پیک موتوری و ارسال‌های شهرستان را از طریق شرکت‌های پست و لجستیک به مشتریان تحویل دهند.

امتیاز دهید post
ارسالینو

ارسالینو، پلتفرم طراحی شده توسط شرکت تـرابر پـژوهان البـرز در قـالب طرح برگــزیده معاونــت فــناوری ریــاست جـمهــــوری می باشـــد این پلتفرم هوشمند به شما امکان می دهد خدمات شرکت های ارسال بار مختلف را با یکدیگر مقایسه کرده و از آن ها استفاده نمایید از طریق ارسالینو می توانید پیش از ارسال بار ، قیمت ، کیفیت ، زمان ارسال بار و نظرات مخاطبان هر ارائه دهنده خدمت را مطالعه کرده , و از این طریق بهترین انتخاب را داشته باشید.