پست cod چیست و چه خدماتی برای مشتریان دارد؟

فهرست مطالب

پست cod چیست و چه خدماتی برای مشتریان دارد؟

خدمات پست cod یک امکان فوق‌العاده برای پرداخت هزینه خرید کالا است که هم برای کسب‌وکار‌های حوزه تجارت الکترونیک و هم خریداران، مزایای ویژه‌ای به همراه دارد. این سرویس، روشی است که به‌واسطه آن پرداخت مبلغ سفارش پس از تحویل، امکان‌پذیر می‌شود و امروزه با توجه به گسترش فروش آنلاین و افزایش تقاضا برای خرید اینترنتی، از اهمیت زیادی برخوردار است. به‌طوری‌که مانع از دست دادن بخشی از بازار هدف و مشتریان کسب‌وکار‌های آنلاین می‌شود و از طرفی به جلب اعتماد خریداران کمک زیادی می‌کند. لذا این روش مورد‌توجه بسیاری از صاحبان مشاغل آنلاین واقع گردید و از آن برای افزایش فروش خود و رفع مشکل پرداخت هزینه‌های خرید، استفاده‌های زیادی می‌کنند.

برای کسب اطلاعات کامل‌تر درباره خدمات پست cod و امکان پرداخت در محل با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

تعریف پست COD یا خدمات پرداخت در محل

سرویس cod که مخفف عبارت  Cash On Delivery است به یکی از روش‌هایی گفته می‌شود که برای پرداخت هزینه‌های خرید آنلاین طرح‌ریزی ‌شده است. در این روش، مشتری می‌تواند با انتخاب گزینه پرداخت در محل، محصول خود را به‌صورت اینترنتی سفارش داده و پس از تحویل سفارش، مبلغ مورد‌نظر را به مأمور پست بپردازد. به‌این‌ترتیب، مشتری می‌تواند به انتخاب خود مبلغ سفارش را به‌صورت نقد و یا از طریق کارت بانکی پرداخت نماید. در‌واقع برای ارائه خدمات پست  cod، کلیه موارد مهم جهت انجام هرچه بهتر این سرویس پیش‌بینی و در نظر گرفته شده است و مأمور پست برای دریافت راحت و سریع وجوه مربوط به سفارشات یک دستگاه کارت‌خوان نیز به همراه دارد.

نحوه استفاده از سرویس cod

به‌طورکلی می‌توان سرویس پرداخت در محل یا COD را نوعی تبادل تجاری دانست که از طریق همکاری کسب‌وکار‌های آنلاین با شرکت‌های پست و حمل‌ونقل صورت می‌گیرد. به این صورت، ریسک دریافت سفارشات معیوب یا مغایر با اصل کالا نیز کاهش پیدا می‌کند. بر این اساس، خریدار این امکان را دارد که بدون پرداخت هیچ نوع مبلغی، سفارشات خود را تحویل گرفته و پس از مشاهده محصول و اطمینان از صحت آن اقدام به تسویه‌حساب نماید. این مبلغ ابتدا به نماینده شرکت پست و در ادامه به فروشگاه مورد‌نظر پرداخت می‌شود. هزینه‌های مربوط به این سرویس و دستمزد مأمور پست نیز معمولاً بر عهده فروشنده است و اغلب به‌ صورت درصدی تعیین می‌گردد. البته این مورد بسته به روال و برنامه هر فروشگاه، متفاوت بوده و ممکن است برخی فروشندگان مبالغی را از مشتری خود به‌ عنوان کرایه حمل دریافت و به مأمور پست پرداخت کنند.

خدمات پست cod

 • خدمات سرویس cod را نمی‌توان مختص مشاغل اینترنتی دانست و همه فروشندگان می‌توانند از این امکان برای ارسال سفارش‌های مشتریان خود استفاده کنند.
 • با استفاده از این سرویس می‌توان از ارسال صحیح و سالم سفارشاتی که از حساسیت یا قیمت بالا‌تری برخوردار هستند، مطمئن شد. بر این اساس از طریق سرویس COD مشتری می‌تواند پس از دریافت کالا و بررسی دقیق آن و اطمینان از سلامت سفارش خود، هزینه را پرداخت کند.
 • این روش پرداخت همچنین برای مشتریانی که کیف پول آنلاین آن‌ها خالی است و یا به اطلاعات کارت بانکی خود دسترسی ندارند نیز مناسب و کاربردی است.
 • از طرفی خدمات پست cod پرداخت پس از تحویل، در شرایطی که دسترسی به اینترنت پرسرعت وجود ندارد نیز یک راهکار عالی به‌ حساب می‌آید.

پست cod چیست

مزایای سرویس پرداخت در محل

تمامی کسب‌وکار‌ها اعم از آنلاین و غیره می‌توانند از طریق فعال کردن پست COD از مزایای متنوعی که این سیستم برای آن‌ها به همراه دارد، بهره برده و روزبه‌روز بر تعداد مشتریان خود بیافزایند.

در ادامه برخی از این مزایا را شرح خواهیم داد:

 • جلب اعتماد مشتریان

ایجاد شرایطی برای پرداخت هزینه‌های خرید آن‌ هم پس از دریافت کالا، موجب گردیده است که خریداران اطمینان و آرامش خاطر بیشتری نسبت به یک مجموعه فروشگاهی داشته باشند. در‌واقع به این طریق می‌توان از درست بودن هزینه صرف شده و کاهش احتمال خرید محصولی معیوب یا تقلبی مطمئن بود. از طرفی با این سیستم، دیگر لازم نیست برای تحویل یا مرجوع کردن سفارش خود به اداره پست مراجعه کرد.

 • پرداخت راحت و سریع

دیگر مزیتی که خدمات پست cod به همراه دارد، پرداخت سریع، راحت و بدون دردسر است. آن‌ هم در شرایطی که ممکن است مشتری برای پرداخت آنلاین هزینه خرید یک محصول با مشکل مواجه باشد. از طرفی این شرایط بیشتر مورد استقبال خریداران بوده و آن‌ها به این طریق می‌توانند ابتدا کالای خود را بررسی کرده و در صورت اطمینان از صحت و سلامت آن، هزینه را پرداخت کنند.

 • موفقیت مشاغل آنلاین

اما ویژگی مثبت و مهم سرویس پرداخت در محل که قطعاً اهمیت و ارزش بیشتری برای کسب‌وکار‌های آنلاین دارد، کمک به فروش بیشتر و درآمدزایی بالا‌تر است. این فرآیند تأثیر زیادی در جلب نظر مشتریان دارد و همین مسئله منجر به فروش بیشتر و محبوبیت فروشگاه یا وب‌سایت مورد‌نظر خواهد شد.

پست cod چیست

معایب سرویس پرداخت در محل

در کنار تمام ویژگی‌های ممتازی که خدمات پست cod دارد، این روش با معایب و مشکلاتی نیز همراه بوده که باعث تردید فروشگاه‌ها و مدیران آن‌ها برای استفاده از آن شده است. البته این روش بر طبق تجربیات به‌دست‌آمده، همچنان یک راهکار عالی برای فروش بیشتر به‌ویژه برای مشاغل آنلاین محسوب می‌شود. اما بااین‌حال بایستی ریسک‌ها و مشکلات احتمالی آن را نیز در نظر داشت. در ادامه این بخش به برخی معایب این سیستم مروری خواهیم داشت:

 • احتمال مرجوعی کالا

این سرویس یک اشکال مهم دارد که افزایش احتمال پشیمان شدن مشتری و مرجوعی کالا است. در‌واقع به دلایل مختلف ممکن است مشتری از خرید محصول منصرف شود یا پس از دیدن کالا احساس کند با محصول مورد‌نظر تفاوت دارد. این مسئله زیان‌هایی را برای فروشگاه یا وب‌سایت مربوطه به دنبال دارد و این موضوعی است که برخی مشتریان نسبت به آن بی‌توجه هستند. در‌واقع علاوه‌بر هزینه‌ای که بایستی به مأمور پست پرداخت شود، مبلغی نیز بابت مرجوع شدن محصول به آن اضافه می‌گردد که موجب متضرر شدن کسب‌وکار مورد‌نظر خواهد شد.

 • کاهش نقدینگی

کاهش نقدینگی فروشگاه یکی دیگر از ریسک‌های خدمات پست cod است. به این صورت که معمولاً با توجه به تأخیر احتمالی شرکت پست برای تحویل بسته و در ادامه مدت‌زمانی که برای بازگرداندن هزینه سفارشات به طول می‌انجامد، موجب بازگشت دیر‌تر سرمایه و کاهش نقدینگی صاحبان این کسب‌وکار‌ها خواهد شد.

 • صرف هزینه‌های مازاد

به‌طورکلی تعرفه ارائه خدمات سرویس COD توسط شرکت‌های پستی مختلف، متفاوت بوده و این مبالغ عمدتاً متناسب با نوع محصول و قیمت آن تعیین می‌شود. لذا این مسئله می‌تواند مشکلاتی را برای فروشندگان به‌ویژه مشاغل نوپا به دنبال داشته باشد. چرا‌که توانایی رقابت آن‌ها با توجه به لزوم فروش محصولاتی با قیمت پایین، کاهش پیدا می‌کند.

 • تأخیر در ارسال بسته

از آنجایی‌که ارائه خدمات پست cod برای تحویل سفارشات مشتریان، مستلزم هماهنگی‌های بیشتر است؛ لذا این فرآیند ممکن است در مقایسه با دیگر روش‌های پستی طولانی‌تر نیز باشد. همین مسئله می‌تواند به انصراف مشتریان از خرید منجر شود.

نکات مهم برای استفاده از cod

خدمات پرداخت در محل نیازمند رعایت و در نظر گرفتن نکاتی است که مروری بر تعدادی از آن‌ها خواهیم داشت:

1- ثبت دقیق سفارشات و تهیه به‌ موقع اقلام مورد‌نیاز مشتریان یکی از نکاتی است که کارشناسان مراکز فروش و ارسال باید به آن توجه داشته باشند. رعایت موارد ایمنی و بیمه سفارشات نیز برای ارسال صحیح و سالم محصولات بسیار مهم است.

2- تمهیداتی برای پرداخت کامل هزینه سفارش توسط مشتریان در نظر گرفته شود. مثلاً قبل از دریافت هزینه، مأمور پست اجازه تحویل مرسوله را به مشتری ندارد.

3- تهیه دستگاه پوز یکی دیگر از اقدامات مهمی است که شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پست cod باید به آن توجه کنند.

4- از آنجایی‌که در این سرویس، مشتری ملزم به پرداخت کامل هزینه‌های محصول است، باید دقت داشت که کارشناسان مربوطه یا مأمورین پست حتماً دستگاه کارت‌خوان به همراه داشته باشند.

 

هرچه سفارشات اینترنتی و مرسولات را زودتر به گیرنده برسانید، اعتبار شما نزد مشتری به همان میزان افزایش می‌یابد. این تحویلِ سریع و به‌موقع،مدیریت ارسال بسته ، پیگیری مرسوله پستی  و خدمات پست آنلاین در کنار سایر مزایای ارسالینو، ضمانت ارتقای کسب و کار شماست.

امتیاز دهید post
ارسالینو

ارسالینو، پلتفرم طراحی شده توسط شرکت تـرابر پـژوهان البـرز در قـالب طرح برگــزیده معاونــت فــناوری ریــاست جـمهــــوری می باشـــد این پلتفرم هوشمند به شما امکان می دهد خدمات شرکت های ارسال بار مختلف را با یکدیگر مقایسه کرده و از آن ها استفاده نمایید از طریق ارسالینو می توانید پیش از ارسال بار ، قیمت ، کیفیت ، زمان ارسال بار و نظرات مخاطبان هر ارائه دهنده خدمت را مطالعه کرده , و از این طریق بهترین انتخاب را داشته باشید.