همه‌چیز درباره ارسال انبوه بسته‌ها

فهرست مطالب

همه‌چیز درباره ارسال انبوه بسته‌ها

ارسال انبوه بسته‌ها یک راهکار عالی برای کسب‌وکار‌هایی است که تعداد سفارشات ارسالی آن‌ها در طول روز نسبت به سایر کاربران، بیشتر است. امروزه رشد چشمگیر فروش اینترنتی و گرایش مردم به خرید‌های آنلاین، موجب گردیده است تا مشاغلی که فعالیت گسترده‌تری در این عرصه دارند از ارسال انبوه برای توزیع سفارشات مشتریان خود استفاده کنند. این موضوع در روز‌های پایانی سال، حراج‌های فصلی و یا جشنواره‌ها و کمپین‌های تبلیغاتی بیشتر دیده می‌شود و تقاضا برای استفاده از سرویس ارسال انبوه به بالاترین حد می‌رسد. چراکه با کمک این سرویس علاوه بر صرفه‌جویی در وقت، هزینه‌های پرداختی آن‌ها نیز اقتصادی و مناسب‌تر خواهد بود. با این توضیح، در ادامه به بررسی سرویس ارسال انبوه بسته‌ها خواهیم پرداخت.

سرویس سفارشات انبوه چیست؟

سرویس سفارشات انبوه یکی از خدمات ارسال کالا و حوزه لجستیک است که باهدف جابه‌جایی مرسولاتی با تعداد بالا و برای مقصد‌ها و مسیر‌های گوناگون ارائه می‌گردد. این بسته‌ها اغلب مربوط به سفارشات مشتریان فروشگاه‌های دیجیتال و فعال در بستر اینترنت هستند. به‌این‌ترتیب، بسته‌ها در زمانی بهینه و باقیمتی مطلوب در اختیار خریداران قرار خواهد گرفت. استفاده از این سیستم توزیع با مزایای بسیاری همراه بوده اما مهم‌ترین آن‌ها، جلب اعتماد و رضایت مشتریان است که می‌تواند زمینه‌ساز خرید‌های بعدی آن‌ها از فروشگاه موردنظر باشد.

مزایا و معایب ارسال انبوه بسته‌ها

همان‌طور که اشاره شد سرویس ارسال انبوه بسته‌ها برای مرسولاتی با حجم بالا کارایی دارد که با توجه به کاهش بسیاری از هزینه‌ها در مقیاس کلی، برای مشتری نیز اقتصادی و به‌صرفه‌تر خواهد بود. علاوه بر آن، سرعت جابه‌جایی بسته‌ها نیز در این فرآیند افزایش می‌یابد و مضاف بر آن، نحوه پیگیری کالا‌هایی که به شکل انبوه ارسال می‌گردند نیز ساده‌تر می‌شود.

همه‌چیز درباره ارسال انبوه بسته‌ها
همه‌چیز درباره ارسال انبوه بسته‌ها

البته به‌رغم مزایایی که این خدمات برای شرکت‌هایی با سطح مرسولات بالا دارد، نمی‌توان از چالش‌ها و مشکلات آن چشم‌ پوشید. پروسه ارسال بسته‌ها در حجم انبوه در مواردی وقت‌گیر و پر اشتباه خواهد بود و این در صورتی است که نکات مهم برای انجام صحیح و درست این سرویس رعایت نشده باشد. 

مثلاً ازآنجایی‌که مسیر‌ها و مقاصد مختلفی برای توزیع بسته‌ها وجود دارد؛ مفقودی یا ارسال اشتباه برخی از آن‌ها محتمل است. همچنین هزینه‌های پرداختی برای تمام مرسولات به‌واسطه همین تنوع مقاصد، متفاوت و گاهی زیاد خواهد بود. البته با برنامه‌ریزی و اعمال تدابیر لازم تا حد قابل‌توجهی از بروز این مشکلات در فرآیند ارسال انبوه بسته‌ها پیشگیری می‌شود.

مؤلفه‌های مهم در ارسال انبوه بسته‌ها

اساساً مؤلفه‌های گوناگونی در ارسال بسته‌ها به‌صورت انبوه دخیل هستند که با در نظر گرفتن آن‌ها، به انجام رساندن این پروسه بدون مشکل و به شکلی دقیق صورت خواهد گرفت. ازجمله این عناصر و فاکتور‌ها می‌توان به زمان‌بندی مناسب برای ارسال به‌موقع بسته‌ها و همچنین هزینه‌های ارسال اشاره کرد که از عوامل مهم و تعیین‌کننده استراتژی شرکت‌های لجستیکی به شمار می‌روند. اهمیت این دو مورد در ارسال انبوه به‌اندازه‌ای است که لحاظ نکردن آن‌ها می‌تواند مشکلات زیادی را برای مجریان این فرآیند ایجاد نماید. 

علاوه بر دو فاکتوری که به آن‌ها اشاره شد، امکانات، تجهیزات و حتی تجربیات نیرو‌های باتجربه و آموزش‌دیده نیز عواملی هستند که در اعتماد و اطمینان مشتریان برای واگذاری بسته‌ها و سفارشات پستی آن‌ها تأثیر به سزایی دارند. درواقع مراحل ارسال انبوه بسته‌ها از جمع‌آوری تا انبار کردن و بسته‌بندی آن‌ها و توزیع در مسیر‌های مختلف، فرآیند‌های سلسله‌وار و مدونی هستند که هرگونه خلل یا مشکلی در انجام آن‌ها می‌تواند برنامه‌ریزی‌های مشتریان را نیز تحت تأثیر قرار داده و به هم بریزد. 

بهترین روش ارسال سفارش در حجم‌های بالا

امروزه روش‌های متنوعی برای ارسال بسته‌های فروشگاهی و سفارشات انبوه وجود دارد که هریک دارای شرایط و ویژگی‌های خاصی هستند و مشتریان با توجه به نوع و مشخصات کالا و همچنین مدت‌زمان ارسال، می‌توانند یکی از آن‌ها را انتخاب کنند. به همین منظور در ادامه این بخش به بررسی برخی از این روش‌ها خواهیم پرداخت:

  • پست ویژه

یکی از بهترین و سریع‌ترین سرویس‌های حمل کالا، پست ویژه است که می‌تواند برای ارسال انبوه بسته‌ها و ارائه خدماتی سریع و مطمئن به مشتریان نیز کاربرد داشته باشد. زیرا سفارشات توسط این سرویس تنها کمتر از 24 ساعت به مقصد خواهند رسید. البته لازم به گفتن است که هزینه ارسال بسته توسط پست ویژه بیشتر از سایر سرویس‌ها است، ضمن اینکه امکان پرداخت در محل نیز توسط این نوع پست وجود ندارد. بنابراین، استفاده از پست ویژه مشروط به پذیرفتن تمام شرایط از سوی فروشگاه و خریدار خواهد بود.

  • پست پیشتاز

پست پیشتاز هم ازجمله خدماتی است که برای ارسال کالا در حجم بالا استفاده می‌شود. با بهره‌گیری از این نوع سرویس در کوتاه‌ترین زمان، مرسوله‌های پستی در اختیار خریداران قرار می‌گیرد. به‌طوری‌که سفارشات داخل محدوده شهر یا استان، حدود یک روز و سایر شهر‌ها، حداکثر بین 2 تا 5 روز زمان برای ارسال نیاز دارد. البته استفاده از پست پیشتاز برای ارسال انبوه بسته‌ها دارای محدودیت‌هایی ازنظر وزن، ابعاد و زمان تحویل نیز هست و هزینه ارسال هم با توجه به وزن کالا و مقصد نهایی، متفاوت خوا

همه‌چیز درباره ارسال انبوه بسته‌ها
همه‌چیز درباره ارسال انبوه بسته‌ها
  • شرکت‌های پستی واسطه

یکی دیگر از روش‌هایی که برای ارسال بسته‌های فروشگاهی به‌ویژه کسب‌وکار‌های اینترنتی کاربرد ویژه و مؤثری دارد، استفاده از خدمات شرکت‌های واسط پستی مانند صدر است. در این روش، بدون اینکه نیازی به تحویل بسته‌ها در محل اداره یا باجه‌های پست باشد، کالا و سفارشات ارسالی درب محل، تحویل گرفته می‌شوند. این شرکت‌ها کلیه خدمات پستی را به بهترین و راحت‌ترین شکل ممکن به مشتریان ارائه می‌دهند. مضاف بر آن، امکان پرداخت در محل و حتی پیگیری آنلاین سفارشات نیز وجود دارد.

  • باجه‌های پست

باجه‌های پستی و دفاتر پیشخوان دولت نیز راه‌های دیگری هستند که ارسال انبوه بسته‌ها توسط آن‌ها قابل انجام و پیگیری خواهد بود. در این روش، کلیه اقدامات برای آماده‌سازی و ارسال مرسوله‌ها توسط فرستنده صورت می‌گیرد و هزینه‌ها نیز پیش از حمل و ارسال می‌بایست پرداخت شود. گفتنی است که وزن بسته، تعیین‌کننده هزینه پستی محموله بوده و فروشگاه‌ها بدون عقد قرارداد می‌توانند سفارشات مشتریان خود را به این دفاتر تحویل دهند.

  • شرکت تیپاکس

یکی دیگر از گزینه‌های ارسال کالا که استفاده از خدمات آن نیازمند هیچ نوع قرارداد یا پیش‌زمینه دیگری نیست، تیپاکس است. این شرکت، خدمات تحویل یا دریافت بسته را به‌صورت درب محل انجام می‌دهد و در کمترین زمان که بین 24 تا 72 ساعت متغیر است، سفارشات پستی را به دست مشتریان می‌رساند. سرویس تیپاکس اگرچه بهترین گزینه برای ارسال انبوه بسته‌ها به‌حساب می‌آید اما با توجه به‌سرعت بالای تحویل و خدمات ارزشمندی که ارائه می‌دهد دارای هزینه بالایی است و اغلب برای ارسال اجناس و کالا‌های باارزش و گران‌قیمت، کارایی دارد. 

البته ارسال سریع، درب محل و قابلیت پیگیری آنلاین توسط این سرویس، توجیهی برای بالا بودن هزینه‌های حمل توسط تیپاکس بوده و می‌تواند جوابگوی انتظارات مشتریان باشد. لازم به ذکر است که تیپاکس، خدمات بسته‌بندی و پرداخت در محل را نیز به مشتریان خود ارائه می‌دهد که این ویژگی برای فروشگاه‌های آنلاین بسیار مهم و قابل‌توجه خواهد بود.

  • پیک موتوری 

اما یکی از روش‌های رایج و بسیار کاربردی برای تحویل سریع کالا به‌ویژه برای فروشگاه‌های آنلاین، پیک موتوری است. علاوه بر سرعت بالای ارسال که ازنظر مشتریان یک امتیاز به‌حساب می‌آید، امکان پرداخت در محل نیز از مزایای استفاده از پیک موتوری است. البته مشکلات پیش‌بینی‌ نشده که احتمال رخ دادن آن برای هر فردی وجود دارد را می‌توان ضعف اصلی و مهم این روش دانست. مثلاً خراب شدن وسیله یا تصادفات و مواردی از این قبیل می‌تواند موجب مختل شدن این فرآیند گردد. 

همچنین این سرویس برای ارسال انبوه بسته‌ها در شهر‌های شلوغ و پر‌جمعیت مانند تهران، کاربردی است و ارسال برای سایر شهر‌ها توسط سایر خدمات پست و حمل کالا، امکان‌پذیر خواهد بود. به همین دلیل اکثر فروشگاه‌های اینترنتی، معمولاً از پیک موتوری برای تحویل بسته در محدوده شهر و از سایر سرویس‌های پستی برای ارسال سفارشات به سایر نقاط استفاده می‌کنند.

5/5 - (1 امتیاز)
ارسالینو

ارسالینو، پلتفرم طراحی شده توسط شرکت تـرابر پـژوهان البـرز در قـالب طرح برگــزیده معاونــت فــناوری ریــاست جـمهــــوری می باشـــد این پلتفرم هوشمند به شما امکان می دهد خدمات شرکت های ارسال بار مختلف را با یکدیگر مقایسه کرده و از آن ها استفاده نمایید از طریق ارسالینو می توانید پیش از ارسال بار ، قیمت ، کیفیت ، زمان ارسال بار و نظرات مخاطبان هر ارائه دهنده خدمت را مطالعه کرده , و از این طریق بهترین انتخاب را داشته باشید.