روش‌های کاربردی برای تحویل سفارشات خرده‌فروشی آنلاین

فهرست مطالب

روش‌های کاربردی برای تحویل سفارشات خرده‌فروشی آنلاین

خرده‌فروشی آنلاین از واژگانی است که این روز‌ها، بسیار شنیده می‌شود و می‌توان آن را یک الگوی کسب‌وکار مستقل دانست که تنها برای کالا‌هایی که فروش آن‌ها به‌صورت آنلاین بهتر و راحت‌تر است، کارایی دارد. اگر‌چه این روش فروش آنلاین، دارای اجزا و ملزومات خاص خود مانند مدل اعتماد و درآمد، سبد خرید، درگاه پرداخت و… است؛ اما می‌توان آن را ماهیتاً زیر‌مجموعه تجارت الکترونیک دانست. در این روش با بهره‌گیری از ابزار‌های الکترونیکی و در بستر اینترنت، اقلام و محصولات متنوع در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. به این صورت که با ارائه تصاویر و مشخصات دقیق و کامل از محصولات مختلف، ضمن ایجاد ارتباط بهتر کاربران با اقلام موردنیاز‌شان، اطمینان آن‌ها از کیفیت کالا همانند خرید حضوری نیز جلب خواهد شد. اما اکثر خرده‌فروشان فعال در عرصه تجارت الکترونیک، مدت‌هاست به دنبال راهکار‌هایی هستند که روند تحویل کالا را سرعت ببخشند. این مسئله به‌ویژه پس از پاندمی کرونا، شکل جدی‌تری به خود گرفت و غول‌های خرده‌فروشی دنیا مانند آمازون با برنامه‌ریزی‌های دقیق و ارائه راهکار‌هایی توانستند، تا حدودی به بهترین فرمول برای تحویل سفارشات مشتریان نزدیک شوند.

با ما در ادامه همراه باشید تا برخی روش‌های کاربردی برای تحویل سفارشات خرده‌فروشی آنلاین را مورد‌بررسی قرار دهیم.

تحویل در همان روز یا روز بعد

یکی از روش‌هایی که خرده‌فروش‌ها می‌توانند با استفاده از آن، سفارشات مشتریان را در اسرع وقت به دست آن‌ها برسانند، تحویل در همان روز یا روز بعد است. البته این روش در مقیاس محلی و در محدوده داخل شهر قابل اجراست. ضمن آنکه مستلزم داشتن اطمینان از موجود بودن کالا در انبار نیز خواهد بود. البته بررسی‌ها نشان می‌دهد که اکثر مشاغل، تمایل بیشتری به تحویل سفارشات در روز بعد دارند.

ردیابی کالای سفارش داده‌شده

امکان ردیابی محصولات سفارش داده‌شده در خرده‌فروشی آنلاین را می‌توان یک تحول بزرگ در فرآیند تحویل کالا دانست. مشتریان به این واسطه که می‌توانند سفارشات خود را در مسیر ارسال، پیگیری کنند، بسیار هیجان‌زده هستند و می‌توان گفت که از این موضوع رضایت کامل دارند. چرا‌که اطلاع از زمان دریافت سفارشات، به‌نوعی باعث آرامش خاطر مشتری می‌شود و آن‌ها از گم یا ربوده نشدن بسته خود اطمینان پیدا می‌کنند.

روش‌های کاربردی برای تحویل سفارشات خرده‌فروشی آنلاین
روش‌های کاربردی برای تحویل سفارشات خرده‌فروشی آنلاین

استفاده از فناوری‌های روز ردیابی

همان‌طور که در پاراگراف قبل گفته شد، مشتریان تمایل و علاقه زیادی به ردیابی و پیگیری مرسولات خود نشان می‌دهند و این یک امتیاز برای کسب‌وکار‌هایی است که چنین امکانی را در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهند. با این‌ وجود چنانچه بتوانید از تکنولوژی روز دنیا در زمینه ردیابی سفارشات استفاده کنید، با رضایت بیشتری از جانب مشتریان مواجه خواهید شد. چرا‌که به این صورت آن‌ها قادر خواهند بود تحویل کالا را از طریق سایت، اپلیکیشن یا دیگر پلتفرم‌های آنلاین این خرده‌فروشی‌ها رصد کنند. در‌واقع قابلیت ردیابی محموله‌های ارسالی از موارد بسیار بااهمیتی است که از دیدگاه مشتریان فروشگاه‌های خرده‌فروشی آنلاین به‌عنوان یک مزیت شناخته می‌شود. به همین دلیل تمایل آن‌ها، خرید از مراکز و وب‌سایت‌هایی است که از این سیستم برای ارسال سفارشات مشتریان خود استفاده می‌کنند. این همان دلیلی است که امروزه کسب‌وکار‌های حوزه تجارت الکترونیک، سرمایه‌گذاری‌های زیادی بر روی استفاده از آخرین تکنولوژی ردیابی و نمایش اطلاعات آن به مشتری انجام داده‌اند. 

ارائه خدمات پشتیبانی تحویل کالا 

از دیگر راهکار‌هایی که توجه به آن در خرده‌فروشی آنلاین برای ارسال صحیح و به‌موقع سفارشات، مؤثر است؛ ارائه خدمات همه‌جانبه در راستای پشتیبانی از پروسه تحویل است. امروزه با توجه به افزایش چشمگیر خریدوفروش کالا و خدمات در بستر اینترنت، ممکن است در مواردی به دلایل مختلفی مانند مسافت زیاد، موجود نبودن محصول، بالا بودن هزینه‌های جانبی و یا زمان حمل مرسولات، سفارشات مشتریان به‌موقع تحویل داده نشوند. بنابراین در صورت پیشامد چنین شرایطی، اکثر خرده‌فروشی‌های آنلاین سعی می‌کنند از انواع روش‌ها برای تحویل کالا بهره بگیرند. انجام چنین کاری موجب می‌شود که هم از سایر رقبا پیشی بگیرید و هم سفارشات مشتریان نیز زود‌تر به دست آن‌ها برسد. 

در ادامه برخی از این روش‌ها و گزینه‌ها را شرح خواهیم داد:

  • تحویل کالا از نزدیک‌ترین فروشگاه 

در مواردی سفارشات خرده‌فروشی آنلاین برای تحویل به مشتریان، برای فروشگاه‌ها یا مراکزی که کمترین فاصله را با محل تحویل دارند، فرستاده می‌شود. به‌این‌ترتیب، مشتری می‌تواند با مراجعه به بخش خدمات مربوط به تحویل سفارشات، بسته خود را دریافت نماید. در چنین شرایطی بهتر است استراتژی‌های لازم جهت ایجاد چنین بستری در نظر گرفته شود و کانال‌هایی برای ارتباط مراکز خرید و تحویل سفارش طراحی شده باشد. این اتصال باید به‌گونه‌ای صورت بگیرد که مشتریان بتوانند خیلی راحت و سریع، مراحل خرید و دریافت سفارش خود را به انجام برسانند.

  • اپلیکیشن رصد مراجعه مشتری 

راه‌حل بعدی برای مواقعی که احتمال تأخیر یا بروز برخی اتفاقات در پروسه تحویل سفارشات خرده‌فروشی آنلاین را کاهش می‌دهد؛ استفاده از اپلیکیشن‌های به خصوصی است که زمان حضور مشتری برای دریافت بسته را رصد می‌کند. به این صورت که پرسنل سایت‌ها و فروشگاه‌های خرده‌فروشی، به‌واسطه ارتباط با مشتریان قادر خواهند بود، مراجعه مشتری جهت تحویل محموله را ردیابی و تعیین کنند. حتی توسط این اپلیکیشن امکانی ایجاد شده است که مشتری به‌محض رسیدن به نزدیکی محل فروشگاه می‌تواند بدون توقف، سفارش خود را دریافت نماید. به‌کارگیری چنین روش‌هایی، علاوه بر ایجاد یک تجربه کاربری متفاوت برای مشتریان، موجب افزایش میزان رضایتمندی آن‌ها نیز خواهد شد. لذا به‌طور حتم آن‌ها بازهم ترجیح می‌دهند که برای انجام خرید‌های بیشتر به فروشگاه شما مراجعه کنند.

  • اجرای استراتژی بازاریابی Omni-channel

داشتن یک برنامه‌ریزی درست باهدف ایجاد بستر‌های لازم و استفاده از ابزار‌هایی مانند بازاریابی اومنی چنل نیز در تحویل سفارشات خرده‌فروشی آنلاین تأثیر بسزایی دارد. در‌واقع از آنجایی‌ که استفاده از روش‌های امن، سریع و مناسب در پروسه خرید اینترنتی و فرآیند تحویل بسیار بااهمیت است؛ باید استراتژی‌های خاص و همه‌جانبه‌ای برای دستیابی به این اهداف در نظر داشت. این استراتژی توسط بازاریابی اومنی چنل که یک سیستم یکپارچه و برپایه فناوری است؛ برای مشتریان و جهت دسترسی آن‌ها به کانال‌های خرید و تحویل بسته مهیا شده است.

روش‌های کاربردی برای تحویل سفارشات خرده‌فروشی آنلاین
روش‌های کاربردی برای تحویل سفارشات خرده‌فروشی آنلاین

همکاری با شرکت‌های طرف سوم 

همکاری با شرکت‌های طرف سوم نیز از دیگر راهکار‌هایی است که این روز‌ها در پروسه تحویل سفارشات مشتریان به‌ویژه در کسب‌وکار‌های آنلاین بسیار ترند شده است. در‌واقع با توجه به افزایش تقاضای کاربران برای خرید‌های آنلاین و به طبع، افزایش حجم ارسال کالا و سفارشات، کسب‌وکار‌های فعال در این حوزه برای پاسخگویی به نیاز مخاطبان خود ناگزیر به استفاده از خدمات شرکت‌های طرف سوم شدند. این شرکت‌ها صفرتا صد مراحل و تدارکات لازم برای ارسال سفارشات را بر عهده دارند که نتیجه آن چیزی جز رضایت مشتریان و افزایش درآمد خرده‌فروشی‌های آنلاین نخواهد بود.

استفاده از تاکسی آنلاین برای تحویل کالا

علاوه‌بر شرکت‌های طرف سوم که اثر‌بخشی فوق‌العاده‌ای در تحویل سفارشات به مشتریان آنلاین خرده‌فروشی‌ها دارد؛ استفاده از تاکسی‌های آنلاین در انجام بهتر این فرآیند نیز مفید خواهند بود. به‌ طوری‌ که علاوه‌بر سرعت بخشیدن به عملیات تحویل کالا، هزینه‌های پایین آن‌ها نیز در مدیریت بهتر خدمات تحویل سفارشات، کمک شایانی محسوب می‌شوند. این همکاری در‌واقع هم‌زمان به نفع مشتریان، شرکت تاکسی اینترنتی و خرده‌فروشی آنلاین خواهد بود. به‌ این‌ ترتیب دغدغه مدیران فروشگاه‌های خرده‌فروشی نیز کمتر می‌شود.

رشد و پیشرفت کسب‌وکار‌های کوچک

استفاده از راهکار‌های مختلف برای ارسال سفارشات خرده‌فروشی‌های آنلاین از جنبه‌های گوناگونی بااهمیت است. مثلاً فعالیت‌های این فروشگاه‌ها را می‌توان در راستایی جهت داد که شرکت‌ها و کسب‌وکار‌های نوپا نیز فرصتی برای اثبات توانایی‌های خود پیدا کنند. به عنوان مثال به‌جای عقد قرارداد با شرکت‌های بزرگ و معتبر حمل‌ونقل، برای ارسال و تحویل سفارشات مشتریان، بهتر است با کسب‌وکار‌هایی که در عرصه رقابت، چندان دیده نمی‌شوند ولی با ایجاد نوآوری‌، خدمات مناسبی به فروشگاه‌های خرده‌فروشی آنلاین و یا خریداران ارائه می‌دهند؛ همکاری داشته باشید. همچنین علاوه‌بر خلاقیت در پروسه تحویل کالا، عرصه‌ای برای رقابت شرکت‌های کوچک و نوپا نیز با شرکت‌های بزرگ و مطرح ایجاد می‌شود. 

امتیاز دهید post
ارسالینو

ارسالینو، پلتفرم طراحی شده توسط شرکت تـرابر پـژوهان البـرز در قـالب طرح برگــزیده معاونــت فــناوری ریــاست جـمهــــوری می باشـــد این پلتفرم هوشمند به شما امکان می دهد خدمات شرکت های ارسال بار مختلف را با یکدیگر مقایسه کرده و از آن ها استفاده نمایید از طریق ارسالینو می توانید پیش از ارسال بار ، قیمت ، کیفیت ، زمان ارسال بار و نظرات مخاطبان هر ارائه دهنده خدمت را مطالعه کرده , و از این طریق بهترین انتخاب را داشته باشید.