حفظ محیط‌زیست و بسته‌های پستی در اروپا

فهرست مطالب

حفظ محیط‌زیست و بسته‌های پستی در اروپا

 حفظ محیط‌زیست در سیستم پستی کشور‌های اروپایی یک اصل اساسی و هدف بسیار مهم محسوب می‌شود که در راستای آن، برنامه‌های گسترده‌ای نیز تدوین و ارائه شده است. در‌واقع مسئولیت‌پذیری اقشار مختلف در جوامع اروپایی اعم از تولیدکنندگان، مصرف‌کنندگان و شرکت‌هایی که در حوزه توزیع و جابه‌جایی محصولات فعالیت می‌کنند، موجب گردیده که تلاش‌ها برای کاهش ضایعات پایدار و نگهداری از منابع زیست‌محیطی با نتایج چشمگیری همراه باشد. البته بخش عمده‌ای از موفقیت‌های کسب‌شده در این زمینه به در اختیار داشتن ابزار‌های اقتصادی و ایده‌های هدفمند باز می‌گردد که با کمک آن‌ها تأثیرات منفی فرآیند‌های لجستیکی به حداقل می‌رسد. به‌ عنوان مثال با بهره‌گیری از 200 ناوگان حمل‌ونقل الکتریکی که روند رو به رشدی نیز دارد، انتشار گازهای گلخانه‌ای را بیش از 150 تن در سال کاهش داده که ضمن افزایش بهره‌وری، نتیجه دیگری جز مراقبت از محیط‌زیست اطرافمان به دنبال ندارد.در ادامه این پست با ما همراه باشید چرا‌که اطلاعات کامل و دقیق‌تری از راهکارهای مؤثر در حفظ محیط‌زیست و بسته‌های پستی در اروپا ارائه خواهیم نمود.

سازوکار پست در برخورد با محیط‌زیست

شاید جالب باشد بدانید یکی از اولین ارگان‌ها و اپراتور‌هایی که در اروپا و طی یک دهه گذشته برای حفظ منابع طبیعی و کاهش CO2 تلاش‌های گسترده‌ای در پیش‌گرفته، سیستم پستی است که از طریق همکاری با شرکت پست بین‌الملل و سازمان اندازه‌گیری و نظارت محیطی (EMMS) به ارائه راهکار‌هایی در این رابطه پرداخته‌اند. به این صورت و از آن زمان تاکنون بسیاری از اپراتور‌های پستی در اروپا، جاه‌طلبی‌های زیست‌محیطی خود را بیشتر کرده و تلاش‌هایشان را برای کمک به بقای منابع زیستی و کاهش انتشار گازهای آلاینده افزایش دادند. به‌طوری‌که موفق شده‌اند با استفاده از وسایل نقلیه با سوخت جایگزین یا انرژی‌های تجدید پذیر، تا حدود 30 درصد از تولید  CO2 جلوگیری کنند که این بسیار جلوتر از اهداف اولیه‌شان است. بر همین اساس اکثر شرکت‌های پستی در اروپا و حتی دیگر کشور‌های جهان، متعهد شدند که اقدامات پستی خود را در این راستا پیش برده و ضمن تمرکز بر حمل‌ونقل، روی استفاده از منابع زیست‌محیطی برای بسته‌بندی‌های پستی خود نیز نظارت بیشتری داشته باشند.

بسته‌های پستی و حفظ محیط‌زیست

توجه داشته باشید که اهداف و برنامه‌های پستی برای پایداری محیط‌زیست، تنها به کاهش انتشار CO2 محدود نمی‌شود و اقدامات مهم دیگری در این رابطه مؤثر هستند. به‌طوری‌که در راستای همسویی شرکت‌های پستی اروپایی برای حفاظت از محیط‌زیست، تعهداتی فراتر از انتشار CO2 داده‌شده که مهم‌ترین آن‌ها به‌کارگیری بسته‌بندی‌های قابل بازگشت به چرخه طبیعت است. تا آنجا که تعدادی از این شرکت‌ها به‌طور جمعی متعهد شده‌اند که تا سال 2030، بیشتر از 50 درصد بسته‌بندی‌های مورداستفاده خود را از منابع قابل‌استفاده مجدد، مواد بازیافتی و یا کمپوست تهیه کنند. انجام چنین اقداماتی برای آن‌ها با تأثیرات مثبت فراوانی همراه است که شاخص‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • بهبود سلامت و امنیت با کار شایسته و رشد اقتصادی
 • توسعه و پیشرفت با نوآوری و ایجاد زیرساخت‌های لازم
 • بهره‌وری از منابع موجود
 • حفظ محیط‌زیست با اقدامات اقلیمی
 • کمک به کیفیت بهتر هوا
 • گردش اقتصاد در شهرها و جوامع
 • پایداری منابع با مصرف بهینه و تولید مسئولانه

حفظ محیط‌زیست و بسته‌های پستی در اروپا

دستاوردهای پست در پایداری محیط‌زیست

شاید بتوان اصلی‌ترین دستاورد‌های شرکت‌های پستی اروپا را در کمک به حفظ منابع و محیط‌زیست، ابتکار‌هایی دانست که در زمینه‌هایی مانند تولید وسایل نقلیه جایگزین و استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر به خرج داده‌اند. در‌واقع حرکت در مسیر تعیین‌شده به‌سوی صفر شدن آلاینده‌ها و به کار بردن بسته‌بندی‌هایی متناسب با قوانین تعیین‌شده، اصلی‌ترین هدف سیستم پستی اروپا در راستای پایداری منابع زیست‌محیطی است. بنابراین می‌توان مأموریت نهایی شرکت‌های پستی اروپایی را ایجاد برنامه‌هایی توسعه‌یافته و جامع در سرتاسر این قاره سبز دانست که هدف از انجام آن‌ها کمک به حفظ محیط‌زیست و به صفر رساندن انرژی‌های تلف‌شده در خدمات لجستیک است.

راهکارهای زیست‌محیطی شرکت‌های پست

شرکت‌های پست اروپا در کنار ارائه راه‌حل‌هایی برای حمل‌ونقل بدون انتشار کربن سفارشات پستی، طیف وسیعی از خدمات را نیز برای حفاظت فعالانه از کره زمین و منابع آن نیز پیشنهاد داده‌اند. این خدمات از تمام ایده‌هایی که جبران‌کننده خسارات لجستیک به محیط‌زیست هستند، پشتیبانی می‌کند.

برخی از این اقدامات می‌توان از قرار زیر هستند:

 • استفاده از اسکوتر‌های خیابانی، دوچرخه‌های الکترونیکی، e-trikesبرای تحویل بسته‌های پستی
 • تبدیل ناوگان تحویل مرسولات به وسایل نقلیه برقی
 • تحویل بسته‌های کوچک با دوچرخه یا به‌صورت پیاده
 • تحویل هم‌زمان چندین بسته و دریافت کالا‌های برگشتی باهدف کاهش مصرف سوخت
 • استفاده از بسته‌بندی پایدار در تحویل مرسولات

حفظ محیط‌زیست و بسته‌های پستی در اروپا

بسته‌بندی پایدار یا دوستدار محیط‌زیست

همان‌طور که از نام این نوع بسته‌بندی پیداست، از سازگاری مطلوبی با زیستگاه ما در این کره خاکی برخوردار بوده و هدف از تولید آن، کمک به حفظ محیط‌زیست است. آنچه موجب گردیده است بسته‌بندی پایدار با این نام شناخته شود، ترکیبات به‌کاررفته در آن است که عمدتاً از مواد خام طبیعی و با قابلیت بازیافت صد درصد، تشکیل یافته و با گذشت زمان، هیچ‌گونه اثر منفی و مخربی از خود به‌جا نمی‌گذارد. گفتنی است به‌واسطه برخورداری از قابلیت بازیافت صد درصدی، یک اقتصاد چرخشی نیز پیرامون این بسته‌بندی‌ها ایجاد گردیده که باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های تولید و استفاده مجدد از آن‌ها شده است. همچنین این نوع بسته‌بندی، بنا به نوع مواد اولیه و ترکیبات به‌کاررفته برای ساخت آن در انواع و اقسام گوناگونی تولید می‌شوند که هریک ساختار و قیمت خاصی دارند. البته به‌طورکلی می‌توان گفت که بسته‌بندی پایدار اغلب در مقایسه با گزینه‌های سنتی یا مبتنی بر نفت، دارای قیمت‌گذاری بهتری هستند که در کنار سازگاری با محیط‌زیست، دلیل خوبی برای استفاده گسترده از آن‌ها در سیستم پستی است.

رفتار مشتریان در دریافت خدمات پستی سبز

اهمیت حفظ محیط‌زیست برای مردمان اروپایی به‌اندازه‌ای است که اکثراً ترجیح می‌دهند از فروشگاه‌ها و شرکت‌هایی خدمات مورد‌نیازشان را دریافت کنند که اهداف آن‌ها در راستای کمک به وضعیت زمین تعریف شده است. البته این ابداً به آن معنا نیست که تمام اقشار در جوامع اروپایی، حاضر به پرداخت هزینه‌های دریافت خدمات پستی سبز یا سازگار با محیط‌زیست هستند. چرا‌که بر طبق آمار از هر ۵ نفر تنها ۱ نفر حاضر است هزینه بیشتری برای دریافت بسته‌های پستی پایدار و دوستدار طبیعت پرداخت نماید. این در حالی است که مصرف‌کنندگان در کشور‌های اروپایی معمولاً هنگام تهیه پوشاک و مواد خوراکی، دغدغه‌های زیست‌محیطی بیشتری دارند. احتمالاً این موضوع به دلیل عدم اطلاع آن‌ها از تأثیرات منفی کارتن‌های پستی و سایر ملزومات بسته‌بندی در آسیب‌های وارده به محیط پیرامونشان است. هرچند در برخی کشور‌های اروپایی نیز به دلیل اطلاع‌رسانی بیشتر و گسترده‌تر، درصد زیادی از خریداران آنلاین، علاقه‌مند به حفظ محیط‌زیست و انتخاب یکی از روش‌های سبز برای ارسال و دریافت سفارشات خود هستند.

علاقه‌مندی کشورهای مختلف به تحویل سبز

پژوهش‌های به عمل آمده در راستای میزان علاقه‌مندی مشتریان به خدمات تحویل سبز، نشان می‌دهد که نزدیک به ۵۰٪ از مصرف‌کنندگان به استفاده از روش‌های سازگار با محیط‌زیست تمایل بیشتری دارند. به‌طوری‌که ترجیح اغلب خریداران اینترنتی بر این است که برای کاهش آسیب به طبیعت و همچنین کاهش هزینه‌های خود، چندین کالا را باهم سفارش داده و تحویل بگیرند. آن‌ها حتی حاضر هستند زمان بیشتری منتظر دریافت سفارشات خود توسط یکی از راهکار‌های سازگار با محیط‌زیست بمانند. در طرف مقابل نیز بسیاری از فروشگاه‌ها به استفاده از روش‌های پستی حافظ محیط‌زیست برای ارسال سفارشات روی آورده‌اند.

بر این اساس از میان کشور‌های مختلف اروپایی، فرانسه با ۴۹ درصد، آلمان با 48 درصد و بلژیک با 46 درصد به ترتیب بیشترین توجه و اهمیت را به محیط‌زیست و روش‌های پستی طراحی‌شده برای آن، نشان می‌دهند. نکته جالب‌تر اینکه، مردم هلند کمترین دغدغه را نسبت به حفظ محیط‌زیست خود دارند و تنها 21 درصد از آن‌ها برای احترام به طبیعت حاضر به تحویل سفارشات خود به روش سبز هستند.

هرچه سفارشات اینترنتی و مرسولات را زودتر به گیرنده برسانید، اعتبار شما نزد مشتری به همان میزان افزایش می‌یابد. این تحویلِ سریع و به‌موقع،مدیریت ارسال بسته ، پیگیری مرسوله پستی  و  خدمات پست آنلاین در کنار سایر مزایای ارسالینو ، ضمانت ارتقای کسب و کار شماست.
5/5 - (1 امتیاز)
ارسالینو

ارسالینو، پلتفرم طراحی شده توسط شرکت تـرابر پـژوهان البـرز در قـالب طرح برگــزیده معاونــت فــناوری ریــاست جـمهــــوری می باشـــد این پلتفرم هوشمند به شما امکان می دهد خدمات شرکت های ارسال بار مختلف را با یکدیگر مقایسه کرده و از آن ها استفاده نمایید از طریق ارسالینو می توانید پیش از ارسال بار ، قیمت ، کیفیت ، زمان ارسال بار و نظرات مخاطبان هر ارائه دهنده خدمت را مطالعه کرده , و از این طریق بهترین انتخاب را داشته باشید