پست پیشتاز چیست و چندروزه میرسه

فهرست مطالب

پست پیشتاز چیست و چندروزه میرسه

 پست پیشتاز از سرویس‌هایی است که شرکت ملی پست در اختیار کاربران قرار داده تا به‌واسطه آن بتوانند در سریع‌ترین زمان ممکن، بسته‌ها و سفارشات خود را به نقاط دور و نزدیک ارسال نموده و یا تحویل بگیرند. درواقع می‌توان پس از پست ویژه، این سرویس را بهترین و سریع‌ترین روش برای جابه‌جایی مرسولات پستی دانست. زیرا بسته‌هایی که از این طریق فرستاده می‌شوند، البته مدت‌زمان تحویل بسته توسط خدمات پیشتاز تنها بر اساس روزهای کاری محاسبه می‌شود و به همین دلیل پروسه تحویل سفارشات ممکن است کمی بیشتر از مدت‌زمان تعیین‌شده به طول بی‌انجامد. به همین منظور و برای کمک به شما برای آشنایی بیشتر با این سرویس، در ادامه جزئیات بیشتری از پست پیشتاز  ، بسته پستی یا ویژه و پست پیشتاز عادی چند روزه میرسه و بررسی این موضوع که زمان آن چقدر است را ارائه خواهیم کردکه از شما دعوت می‌کنیم با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

معرفی سرویس پیشتاز شرکت ملی پست

به‌طورکلی می‌توان پست سفارشی و پیشتاز را یکی دانست. به‌طوری‌که بالا بودن سرعت تحویل بسته در هردوی این سرویس‌ها، اصلی‌ترین ویژگی آن‌ها به‌حساب می‌آید. درواقع کلیه فرآیندها از پذیرفتن بسته‌های مشتریان گرفته تا آماده‌سازی، حمل و توزیع با نهایت سرعت و دقت انجام می‌پذیرد. در این سرویس، تمامی سفارشات طی یک مدت‌زمان مشخص به مقصد ارسال می‌شوند. درواقع کلیه اقلام مرسولاتی اعم از نامه یا بسته‌ در داخل کشور طی ۲۴ الی ۷۲ ساعت یا ۲ تا ۳ روز بعد به دست گیرنده خواهد رسید. ارسال محموله به خارج کشور نیز معمولاً توسط اولین پرواز صورت می‌گیرد و اغلب 3 روز طول می‌کشد که تا بسته‌ها به دست صاحبانشان برسند. در پست پیشتاز انتقال مرسولات پستی به مقصد سایر شهرها و استان‌ها نیز از 2 تا 3 روز به طول می‌انجامد و به همین دلیل در حال حاضر سریع‌ترین سرویس پستی در کشور شناخته می‌شود.

تفاوت زمانی ارسال بسته به تهران و شهرستان

درصورتی‌که بسته موردنظر از تهران به قصد سایر شهرها و مراکز استان‌ها فرستاده شود، معمولاً ظرف 24 تا نهایتاً 72 ساعت به دست گیرنده خواهد رسید. مرسوله‌های پیشتاز درون‌شهری هم طی ۲۴ ساعت ارسال می‌گردند و این در حالی است که مدت‌زمان ارسال سفارشات بین دیگر شهرها و شهرستان‌ها ۴۸ تا ۷۲ ساعت، زمان‌بر خواهد بود. البته عوامل زیادی در زمان دریافت بسته‌های پستی تأثیر دارند که یکی از آن‌ها، زمان مراجعه به اداره پست برای فرستادن بسته است. به‌این‌ترتیب، اگر پیش از ۱۲ ظهر از شنبه تا چهارشنبه و نهایتاً تا 10 صبح پنج‌شنبه‌، مرسوله خود را به پست تحویل دهید، در همان روز ارسال و طی بازه زمانی اعلام‌شده به دست گیرنده می‌رسد. دقت داشته باشید، همان‌طور که گفتیم روزهای تعطیل در زمان سرویس‌دهی خدمات پیشتاز حساب نمی‌شوند.

پست پیشتاز چیست و چندروزه میرسه

زمان رسیدن بسته در پست پیشتاز

پست پیشتاز، به‌واسطه سرعت بالا در انجام مراحل پذیرش، بسته‌بندی، ارسال و توزیع با این نام شناخته می‌شود و از همین رو تقاضا برای استفاده ازآن‌جهت ارسال محموله‌های پستی به نقاط مختلف، زیاد است. بنابراین درصورتی‌که فاکتور زمان برای ارسال سفارشات و بسته‌های پستی شما با اهمیت است می‌توانید با اطمینان کامل از این سرویس و خدمات آن نهایت بهره را ببرید.اگرچه در بخش قبل تا حدودی به زمان رسیدن بسته‌ها و نامه‌ها توسط خدمات پستی پیشتاز اشاره شد اما به‌طورکلی باید بدانید که تحویل تمامی مرسولات در داخل کشور از 2 تا 3 روز به طول انجامیده و این مورد بسته به مقصد و دور یا نزدیک بودن آن متفاوت خواهد بود. همچنین ارسال بسته توسط پست پیشتاز به مراکز استان‌ها، یک روز و ارسال تا سایر شهرها و روستاها نیز به 2 تا 3 روز زمان نیاز دارد. البته آن‌طور که صحبت شد، اینکه چه زمانی بسته خود را به اداره پست تحویل داده باشید نیز در این رابطه مؤثر است. به همین دلیل سعی کنید قبل از روزهای تعطیل حتماً تا 12 ظهر، بسته خود را پست کنید تا در ارسال‌های همان روز قرار بگیرد.

درصورتی‌که قصد دارید بسته خود را به خارج از کشور بفرستید نیز، قضیه به همین منوال بوده و بایستی تا ظهر روزهای هفته به‌جز پنجشنبه که زمان دریافت ساعت 10 صبح است، مرسوله خود را به شرکت پست تحویل داده باشید. به‌این‌ترتیب حداکثر ظرف 3 روز یا 72 ساعت، بسته شما به مقصد می‌رسد.

تیپاکس سریع‌تر است یا پست پیشتاز؟

با توجه به اینکه در کشور ما، شرکت تیپاکس به سرعت در ارسال بسته‌ها و سفارشات مشهور است، برای عده‌ای این سؤال مطرح است که پست پیشتاز سریع‌تر است یا تیپاکس؟ جواب این سؤال کاملاً واضح و پیداست و این تیپاکس است که خدمات سریع‌تری را به مشتریان ارائه می‌دهد.

تیپاکس به‌عنوان یکی از شناخته‌شده‌ترین شرکت‌های خصوصی است که در زمینه جابه‌جایی و حمل کالا فعالیت می‌کند و خدمات خود را بر اساس وزن و مشخصات بسته ارائه می‌نماید. این شرکت در بیشتر شهرهای ایران دارای نمایندگی‌های فعال است که تنها با یک تماس، بسته‌های پستی مشتریان را دریافت و پس از بسته‌بندی آن‌ها را توسط سرویس‌های اختصاصی که هر شب به سمت مقاصد مختلف حرکت می‌کنند، در اسرع وقت ارسال می‌نماید. از همین رو، سرعت تیپاکس از پست پیشتاز بالاتر است.

زمان‌بندی توزیع و تحویل مرسولات

معمولاً شعب مختلف ادارات پست در هر شهر و هر منطقه دارای زمان‌بندی متفاوتی هستند و این مسئول شعبه است که زمان توزیع مرسولات را تعیین می‌کند. البته صرف‌نظر از تغییرات حجم و زمان کاری ادارات پست در ایام کرونا، تمامی مراکز و شعب پستی دارای یک روال کاری مشخص هستند که طی آن، بسته‌ها و سفارشات را به دست گیرندگان آن‌ها می‌رسانند. درواقع با اعلام این زمانبندی، از دغدغه افراد برای اطلاع از زمان دریافت بسته‌های پستی‌شان کاسته و آن‌ها می‌توانند به‌جای مراجعه به پست و پیگیری برای تحویل مرسوله خود، تنها از جدول زمانی تحویل بسته شرکت پست اطلاع پیدا کنند. این برنامه یا جدول، متناسب با نوع و همین‌طور نحوه ارسال بسته‌های پستی اعلام می‌شود. بنابراین تحویل مرسولات در پست پیشتاز و معمولی همواره طی یک بازه زمانی به‌خصوص انجام می‌شود که در ادامه به آن‌ها مروری خواهیم داشت:

ساعت تحویل مرسولات پستی

معمولاً تحویل مرسولات به گیرندگان و صاحبان آنها در تمامی سرویس‌های پستی طی روزهای شنبه تا چهارشنبه و از ساعت 8 صبح تا 14:30 و در روزهای پنجشنبه نیز از 8 صبح تا 13:30 صورت می‌گیرد. البته در تهران و باجه‌های پست مرکزی، خدمات دریافت سفارشات پستی در عصر و حتی روزهای تعطیل نیز انجام می‌شود. ولی باید بدانید که ادارات پست در مناسبات خاص و روزهای تعطیل رسمی کشور هیچ‌گونه فعالیتی ندارند.

زمان تحویل در سرویس پستی پیشتاز

به‌طورکلی سرویس پیشتاز در تمامی واحدهای ارائه‌دهنده خدمات پستی، باجه‌های دولتی، دفاتر خدمات ارتباطی و دفاتر پیشخوان دولت قابل‌ارائه خواهد بود. اما تحویل بسته‌های پستی در پست پیشتاز و برای سفارشات درون‌شهری و برون‌شهری بین 12 تا 24 ساعت طول می‌کشد. این در حالی است که مدت‌زمان رسیدگی به امور دریافت بسته نیز به ازای هر مرسوله بدون احتساب زمانی که در نوبت سپری نموده‌اید، 5 دقیقه است.

پست پیشتاز چیست و چندروزه میرسه

زمان تحویل مرسولات در پست هوایی

با توجه به برنامه زمانی اعلام‌شده از سوی شرکت ملی پست، تمامی محموله‌های داخلی در سرویس هوایی پست پیشتاز، بین 24 تا 72 به طول خواهد انجامید. بنابراین درصورتی‌که برای ارسال یک بسته عجله بیشتری دارید این سرویس گزینه بهتری خواهد بود.

زمان تحویل مرسولات در پست زمینی

ارسال محموله‌های پست پیشتاز به‌صورت زمینی، تا حدودی بیشتر از روش هوایی بوده و معمولاً به 3 الی 4 روز زمان نیاز دارد. در این راستا، قطعاً عواملی همچون مسافت مبدأ و مقصد تأثیر زیادی خواهند داشت.البته یک روش دیگر برای ارسال مرسولات در این سرویس پستی وجود دارد که زمینی ـ دریایی نام دارد و تحویل آن بین 7 تا 20 روز طول می‌کشد.

4.8/5 - (65 امتیاز)
ارسالینو

ارسالینو، پلتفرم طراحی شده توسط شرکت تـرابر پـژوهان البـرز در قـالب طرح برگــزیده معاونــت فــناوری ریــاست جـمهــــوری می باشـــد این پلتفرم هوشمند به شما امکان می دهد خدمات شرکت های ارسال بار مختلف را با یکدیگر مقایسه کرده و از آن ها استفاده نمایید از طریق ارسالینو می توانید پیش از ارسال بار ، قیمت ، کیفیت ، زمان ارسال بار و نظرات مخاطبان هر ارائه دهنده خدمت را مطالعه کرده , و از این طریق بهترین انتخاب را داشته باشید