بهترین روش ارسال مرسوله شکستنی

فهرست مطالب

بهترین روش ارسال مرسوله شکستنی

ارسال وپست مرسوله شکستنی و حساسیت برای سالم رسیدن آن، دغدغه اصلی صاحبان این نوع سفارشات است. البته امروزه باوجود روش‌ها و راهکار‌هایی که برای ارسال انواع بار در نظر گرفته‌ می‌شود، می‌توان درصد بالایی از این نگرانی را بی‌مورد دانست. در‌واقع گستردگی و پیشرفت روش‌های ارسال محصولات و طرح‌ریزی کانال‌های متنوع توزیع کالا، موجب گردیده است تا جابه‌جایی انواع وسایل شکستنی در مصافت‌های طولانی بدون کوچک‌ترین آسیب، امکان‌پذیر باشد. البته به‌رغم اطمینان بخشی بالا برای حمل و ارسال چنین محموله‌هایی، باز‌هم رعایت یکسری احتیاط‌ها برای به حداقل رساندن احتمالات و مشکلات پیش‌بینی‌نشده ضروری است. از همین‌رو، شرکت‌های فعال در حوزه حمل‌ونقل کالا، دستورالعمل‌ها و قوانین به خصوصی را در این راستا تدوین نموده‌اند که رعایت آن‌ها از وارد آمدن هرگونه خسارت به کالای ارسالی جلوگیری می‌کند. در ادامه نحوه ارسال مرسوله شکستنی و راهکار‌هایی که برای پست وسایل شکستنی توصیه‌شده است را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

نکات ارسال مرسوله شکستنی 

معمولاً در فرآیند پست و لجستیک، دقت و حساسیت بیشتری صرف آماده‌سازی برخی کالا‌ها برای ارسال می‌شود. این میزان دقت بیش از هر چیز برای ارسال مرسولات شکستنی صرف می‌گردد و از نحوه بسته‌بندی و انتخاب بهترین متریال و جعبه گرفته تا نوع جابه‌جایی، مستلزم رعایت دستورالعمل‌ها و در نظر گرفتن راهکار‌های خاص برای سالم رسیدن بسته به مقصد خواهد بود. از همین‌رو در دنباله این بخش نکات و مواردی را جمع‌آوری نموده‌ایم که انجام آن‌ها در سالم رسیدن بسته‌های شکستنی اهمیت زیادی دارند.

متریال مناسب برای بسته‌بندی مرسوله شکستنی

انتخاب بسته از یک جنس و متریال مناسب، اولین اقدام برای ارسال مرسوله شکستنی خواهد بود. انواع و اقسام جعبه‌ها در ابعاد و جنس‌های متنوع برای هر نوع بار و کالایی در بازار موجود می‌باشد. اما بر‌اساس تجربه می‌توان جعبه‌های مقوایی را بهترین گزینه دانست. زیرا این جعبه‌ها دارای دیواره‌های چندلایه هستند که موجب مراقبت بیشتر و بهتر از کالا‌های شکستنی می‌شود. 

انتخاب جعبه‌ مناسب

پس از انتخاب جنس جعبه و اطمینان از محکم بودن آن، باید ابعاد و اندازۀ مناسبی را نیز برای کالا در نظر گرفت. دقت داشته باشید که جعبۀ موردنظر نباید خیلی بزرگ یا کوچک باشد. زیرا احتمال آسیب‌دیدگی کالا در چنین مواردی، بیشتر خواهد بود. بزرگ بودن بسته، باعث حرکت آزادانه جسم و وارد آمدن ضربه به آن و درنتیجه آسیب و شکستگی می‌شود. کوچک و تنگ بودن آن نیز موجب وارد شدن فشار زیادی به بار می‌گردد و همین امر اهمیت انتخاب یک جعبه با ابعاد مناسب که با وزن و حجم محموله در تناسب باشند را برای ارسال مرسوله شکستنی بیشتر می‌کند.

بهترین روش ارسال مرسوله شکستنی
بهترین روش ارسال مرسوله شکستنی

در نظر گرفتن فرم کالا 

در انتخاب جعبه، علاوه بر توجه به جنس و ابعاد مناسب آن، بایستی شکل و فرم کالا را نیز در نظر داشته باشید. چرا‌که احتمال آسیب و شکستگی برخی اشیا با فرم‌های خاص و حالت‌دار بیشتر از اجسام مسطح و ساده است. از این‌رو، می‌بایست توسط کاغذ و پلاستیک تمام فضای اطراف جسم و گودی‌ها و قسمت‌های توخالی را پرکنید. 

استفاده از پلاستیک‌ حبابی 

پس‌ از آنکه جعبه‌ای متناسب با فرم و اندازه کالا و از یک جنس محکم را انتخاب کردید، نوبت به قراردادن محصول در داخل بسته می‌رسد. همان‌طور که گفته شد، چنانچه جعبه موردنظر خیلی بزرگ یا کوچک باشد احتمال شکستگی کالا بیشتر خواهد بود. بر‌این اساس وجود مقداری فضای خالی در اطراف جسم، لازم و ضروری است که این فضا بایستی توسط یک پر‌کننده مانند فوم، یونولیت و یا پلاستیک پر شود که پیشنهاد ما برای ارسال مرسوله شکستنی و پر کردن فضای داخل جعبه، استفاده از نایلون‌های حبابی است.

استفاده از تقسیم‌کننده‌ جعبه 

درصورتی‌که قصد ارسال مرسوله‌ای متشکل از چند قطعه را دارید که همه آن‌ها شکستنی هستند؛ توصیه می‌شود از تقسیم‌کننده‌های داخل جعبه استفاده کنید. زیرا هیچ‌وقت نباید اشیاء شکستنی در کنار یکدیگر و داخل یک جعبه قرار بگیرند. اما با استفاده از این تقسیم‌کننده و پوشاندن جداگانه هریک از این اجسام می‌توان از آسیب دیدن آن‌ها تا حد بسیار زیادی جلوگیری نمود. 

چسب کاری جعبه

چسب کاری اطراف جعبه و پوشاندن تمام درز‌های آن، یکی دیگر از اقداماتی است که برای ارسال مرسوله شکستنی انجام می‌شود. برای این کار بایستی چسب را روی طول و عرض جعبه، طوری قرار بدهید که شکل H انگلیسی پیدا کند. توجه داشته باشید که لبه‌های بسته‌بندی نیز به‌طور کامل چسب کاری شود.

استفاده از علامت هشدار

باوجود رعایت تمام نکاتی که تا‌کنون به آن اشاره شد، باز‌هم این احتمال وجود دارد که بسته شما در اثر عوامل و اتفاقاتی، دچار آسیب شود. به همین دلیل بهتر است، از برچسب‌های هشداردهنده نیز استفاده کنید که نشان دهد بسته، حاوی اقلام شکستنی و حساس است. البته برخی از جعبه‌های پستی، به همین منظور طراحی‌شده‌اند و دارای چنین علامتی هستند. اما در غیر این صورت، علامت هشدار را روی جعبه و در قسمتی که کاملاً مشخص باشد قرار دهید و یا اینکه با خط درشت و واضح، عبارت شکستنی را روی بسته‌بندی درج کنید.

انتخاب یک شرکت معتبر پستی 

اگر‌چه شما می‌توانید با انجام اقدامات فوق، احتمال شکستگی بسته خود را کاهش دهید، اما در نهایت ممکن است انتخاب یک شرکت پستی نا‌معتبر، تمام زحماتتان را برای ارسال مرسوله شکستنی به باد دهد. به همین دلیل دقت در انتخاب شرکت پستی، تأثیر و اهمیت زیادی در سالم رسیدن کالای شما دارد. شرکت‌های معتبر، همه دستور‌العمل‌های لازم برای بسته‌بندی و ارسال کالا‌های شکستنی را رعایت می‌کنند، بدون اینکه لازم باشد شما کار خاصی انجام دهید.

بیمه را فراموش نکنید!

چنانچه ارزش مادی بستۀ شما بالا است، بایستی علاوه بر رعایت تمام نکات مهم برای بسته‌بندی، سایر احتمالات را نیز در نظر بگیرید و آن را بیمه کنید. به‌این‌ترتیب، خیال شما از بابت حوادث پیش‌بینی‌نشده‌ای که احتمال وقوع آن‌ها در طول مسیر حمل‌ونقل وجود دارد، آسوده خواهد بود. 

بهترین روش ارسال مرسوله شکستنی
بهترین روش ارسال مرسوله شکستنی

روش‌های بسته‌بندی مرسولات شکستنی

برای ارسال مرسوله شکستنی و کاهش نگرانی‌هایی که در مسیر ارسال کالا وجود دارد بهتر دیدیم در ادامه چند روش بسته‌بندی را معرفی کنیم:

استفاده از هارد باکس

پیش‌ازاین نیز اشاره کردیم که نوع جعبه‌ و جنس آن اهمیت زیادی در ارسال مرسوله شکستنی دارد. اولین فاکتور در انتخاب جعبه، استحکام و مقاومت آن در برابر فشار و آسیب‌های وارده است. به‌طوری‌که از کالا محافظت نموده و دچار پارگی نشود. اما بهترین پیشنهاد برای جابه‌جایی کالا‌های شکستنی به‌ویژه اقلام ارزشمند، استفاده از هاردباکس است که مقاومت فوق‌العاده‌ای در برابر فشار از خود نشان می‌دهند.

بسته‌بندی با نایلون‌های حباب‌دار

پلاستیک حباب‌دار معمولاً یکی از گزینه‌هایی است که اکثر افراد در هنگام ارسال مرسولات شکستنی به آن فکر می‌کنند. این نایلون‌ها با دفع ضربات وارده، محافظ بسیار خوبی برای اقلام داخل جعبه هستند و از همین‌رو، مصرف‌کنندگان علاقه زیادی به استفاده از آن‌ها به‌عنوان پوشش اجسام حساس و شکستنی دارند.

استفاده از فوم پرکننده

پرکننده‌های فومی نیز از بهترین روش‌ها برای ارسال مرسوله شکستنی و محافظت در برابر آسیب‌های احتمالی هستند. این مواد فومی با توجه به ساختار جالبی که دارند به‌سادگی درهم‌تنیده و قابلیت ضربه‌پذیری فوق‌العاده‌ای پیدا می‌کنند. به‌این‌ترتیب با ایجاد فضایی ایمن و راحت از شکستگی محتویات داخل بسته جلوگیری می‌شود.

فوم‌های بسته‌بندی

فوم بسته‌بندی نیز متریالی است که به‌واسطه نوع ساختاری که دارد از آن به‌عنوان محافظ و جدا‌کننده در بسته‌بندی کالا‌های شکستنی استفاده می‌شود. این فوم‌ها دارای وزنی بسیار سبک و بافتی نرم و منعطف هستند که از بروز اصطکاک میان اجسام جلوگیری نموده و به‌عنوان آستر و لایه محافظت‌کننده در بسته‌های پستی قرار می‌گیرد و از همین‌رو با این نام شناخته می‌شود.

استفاده از کاغذ 

یکی دیگر از روش‌هایی که برای بسته‌بندی مطمئن و ارسال مرسوله شکستنی همواره موردتوجه بوده، استفاده از کاغذ برای پر کردن فضای خالی داخل جعبه است. برای این منظور، کاغذ کرافت گزینه مناسب‌تری است. به‌طوری‌که با قراردادن آن در کنار اجسام و لوازم شکستنی، مانع از تکان خوردن و شکستگی آن‌ها می‌شود.

امتیاز دهید post
ارسالینو

ارسالینو، پلتفرم طراحی شده توسط شرکت تـرابر پـژوهان البـرز در قـالب طرح برگــزیده معاونــت فــناوری ریــاست جـمهــــوری می باشـــد این پلتفرم هوشمند به شما امکان می دهد خدمات شرکت های ارسال بار مختلف را با یکدیگر مقایسه کرده و از آن ها استفاده نمایید از طریق ارسالینو می توانید پیش از ارسال بار ، قیمت ، کیفیت ، زمان ارسال بار و نظرات مخاطبان هر ارائه دهنده خدمت را مطالعه کرده , و از این طریق بهترین انتخاب را داشته باشید