آشنایی با الگوریتم‌های اینستاگرام

فهرست مطالب

آشنایی با الگوریتم‌های اینستاگرام

آشنایی با الگوریتم‌های اینستاگرام برای افرادی که با هدف جذب مخاطب و کسب سود و درآمد در این پلتفرم فعالیت می‌کنند، با اهمیت و حتی ضروری است. در‌واقع با اطلاع از این قوانین که همه‌ساله به‌روز می‌شوند، متوجه خواهید شد که اولویت اینستاگرام برای نمایش محتوا چیست و انجام چه اقداماتی پست‌های شما را روانه اکسپلور می‌کند. به‌این‌ترتیب روند جذب کاربران جدید و پیشرفت پیج شما نیز دوچندان خواهد شد. لذا برای اطلاع از اینکه اینستاگرام بر چه اساسی پست‌ها را ارزیابی کرده و چه معیار‌هایی تعیین می‌کند که یک محتوا قابلیت قرار گرفتن در معرض دید را دارد؛ بایستی قوانینی که به همین منظور طرح‌ریزی‌شده‌اند را فرابگیرید. به همین منظور موضوع مورد بررسی در این مقاله، آشنایی با الگوریتم‌های اینستاگرام است که در صورت تمایل می‌توانید ما را تا انتها همراهی کنید.

الگوریتم اینستاگرام به چه معناست؟

الگوریتم اینستاگرام را می‌توان مجموعه‌ای از فرایند‌های پردازشی و رده‌بندی دانست که پست‌ها و محتوا‌های انتشار یافته را بر‌اساس معیار‌های مختلف، طبقه‌بندی می‌کند. درواقع با طرح‌ریزی چنین سیستمی، هر کاربر می‌تواند مطابق با سلایق و الگو‌های موردنظر خود از این فضا استفاده کند. در سمت مقابل نیز، صفحات کاری برای جذب حداکثری مخاطب به‌ویژه درزمینهٔ موردنظر خود، ملزم به پیروی از دستورالعمل‌های خاصی هستند که به این واسطه، پست‌های آن‌ها در معرض دید کاربران قرار می‌گیرد. بنابر‌این، الگوریتم اینستاگرام به مجموعه قوانینی گفته می‌شود که با تحلیل پست‌ها توسط هوش مصنوعی، تعیین می‌کند چه محتوایی دیده شود.

آشنایی با الگوریتم‌های اینستاگرام

به‌طورکلی اینستاگرام از الگوریتم‌های متنوعی برای دسته‌بندی پست‌ها استفاده می‌کند. به‌طوری‌که پس از بررسی محتوا‌های موجود، کاربران بتوانند به‌راحتی پست‌های موردعلاقه خود را مشاهده کنند و از زمانی که در این پلتفرم صرف می‌نمایند، بیشترین بهره‌برداری را داشته باشند. به‌این‌ترتیب، بر‌اساس الگوریتم‌های تعیین‌شده از سوی اینستاگرام، مشخص می‌شود که:

  • ترتیب نمایش پست‌ها در صفحه اصلی چگونه باشد. 
  • کدام محتوا‌ها قابلیت ارسال به اکسپلور را دارند.
  • ترتیب پخش ریلز‌‌ها و استوری‌ها به چه صورت باشند.

در‌واقع اینستاگرام با استفاده از دستورالعمل‌هایی که برای محتوا تعیین نموده است، در مورد جایگاه و ترتیب نمایش آن‌ها تصمیم‌گیری می‌کند که در ادامه آشنایی با الگوریتم‌های اینستاگرام به بررسی بیشتر آن‌ها خواهیم پرداخت.

آشنایی با الگوریتم‌های اینستاگرام
آشنایی با الگوریتم‌های اینستاگرام

الگوریتم اینستاگرام برای رده‌بندی پست‌های فید

اینستاگرام بر اساس الگوریتم‌های تعیین‌شده، پست‌هایی که دارای فاکتورهای زیر هستند را در بالاترین رده‌بندی فید کاربران قرار می‌دهد:

۱- میزان علاقه کاربران

میزان علاقه‌مندی مخاطبان و اینکه چه پست‌هایی توسط آن‌ها لایک شده است، تعیین‌کننده محتوا‌هایی است که در فید آن‌ها نمایش داده می‌شود. به همین دلیل، اینستاگرام مطالب و پست‌هایی را که کاربر علاقه بیشتری به آن‌ها نشان می‌دهد در رده بالا‌تر قرار می‌دهد. بنابر‌این هرچه قدر محتوا‌ها، در راستای علاقه‌مندی مخاطبان تولیدشده باشند؛ تعامل بیشتری با پیج و پست‌ها ایجاد می‌شود که این یکی از نکات مهم آشنایی با الگوریتم‌های اینستاگرام است. 

2- زمان پست شدن محتوا

یکی دیگر از مواردی که در دستورالعمل اینستاگرام برای نمایش محتوا به کاربران، دیده می‌شود، زمان گذاشتن پست است. در‌واقع ترتیب نمایش پست‌ها برای مخاطبان، بر اساس زمان انتشار نیست، بلکه بهترین وقت برای به اشتراک‌گذاری آن‌ها است که تنها از طریق آزمون‌وخطا می‌توان دریافت که برای پست کردن محتوا چه زمانی مناسب خواهد بود. به‌این‌ترتیب متناسب با میزان فعالیت مخاطبان و دریافت بالا‌ترین مقدار لایک و کامنت می‌توانید زمان بهینه برای انتشار محتواهایتان را شناسایی کنید.

3- میزان ارتباط با فالوور‌ها

در راستای آشنایی با الگوریتم‌های اینستاگرام ، نوع تعامل صفحات با کاربران نیز موردتوجه بوده و ازنظر این پلتفرم، با اهمیت است. مثلاً بیشتر بودن میزان فعالیت مخاطبان در برخی صفحات، بیانگر ارتباط نزدیک‌تر آن‌ها خواهد بود. زیرا اینستاگرام حدس می‌زند که این کاربران، تمایل بیشتری به دنبال کردن و مشاهده محتوای این پیج‌ها دارند. به همین دلیل پست‌ها در بالا‌ترین بخش فید به این افراد نشان داده می‌شود. این موضوع از آنجایی با اهمیت است که کسب‌وکار‌ها و پیج‌های فعال بایستی تمام تلاش خود را صرف برقراری ارتباط مؤثر با مخاطبانشان کنند.

۴- میزان استفاده از اینستاگرام

میزان مراجعه کاربران به اینستاگرام نیز روی محتوا‌هایی که برای آن‌ها نمایش داده می‌شوند نیز تأثیرگذار خواهد بود. به‌این‌ترتیب، مخاطب بر اساس زمان انتشار، می‌تواند پست‌ها را مشاهده کند. این نکته برای آشنایی با الگوریتم‌های اینستاگرام فوق‌العاده با اهمیت است و در پیش‌بینی استراتژی‌های لازم به‌منظور مدیریت یک مارکت در این فضا، بایستی موردتوجه قرار بگیرد. به این معنی که بایستی بدانید که عمده مخاطبان شما در روز چقدر از این اپلیکیشن استفاده می‌کنند.

۵- تعداد فالوویینگ‌های پیج 

تعداد فالویینگ‌های پیج نیز موردی است که در الگوریتم‌های اینستاگرام لحاظ گردیده است و برنامه‌ریزی‌ها در جهت حذف اکانت‌هایی صورت پذیرفته که فعالیت چندانی از خود نشان نمی‌دهند. این اکانت‌ها ازنظر اینستاگرام، ارزش چندانی ندارند و بهتر است جایی در میان فالویینگ‌های شما نداشته باشند.

الگوریتم اینستاگرام برای نمایش پست در اکسپلور

در ادامه آشنایی با الگوریتم‌های اینستاگرام و پس از اطلاع از نحوه قرارگیری پست‌ها در صدر فید، نوبت به معرفی راهکارهای هدایت پست به اکسپلور می‌رسد. 

درحقیقت، معیار‌هایی برای ارسال محتوا‌ها به اکسپلور در نظر گرفته‌شده‌اند که عبارت‌اند از:

1- میزان استقبال از پست

محبوبیت یک پست از نگاه مخاطبان و تعاملی که به‌واسطه لایک، ذخیره و اشتراک‌گذاری پست‌ها به‌دست‌آمده است، اهمیت زیادی در هدایت آن‌ها به سمت اکسپلور دارد. همچنین مدت‌زمان ایجاد این سطح از تعامل نیز در این رابطه مؤثر خواهد بود که این امر ضرورت آشنایی با الگوریتم‌های اینستاگرام را بیشتر می‌کند.

2- ارتباط مخاطب با پیج

کافی است یکی از محتوا‌های اکسپلور را ذخیره یا برای دوستان خود ارسال کنید. این اقدام از دیدگاه اینستاگرام به‌منزله تمایل شما برای ارتباط با پیجی است که پست را به اشتراک گذاشته است و از آن‌ پس محتوا‌های بیشتری از این اکانت برای شما نمایش داده می‌شود. 

آشنایی با الگوریتم‌های اینستاگرام
آشنایی با الگوریتم‌های اینستاگرام

3- عملکرد مخاطب در اینستاگرام

ذخیره محتوا‌ها، لایک کردن آن‌ها، ارسال و به اشتراک‌گذاری پست‌ها و حتی نوع کامنتی که مخاطبان زیر پست‌ها می‌گذارند نیز در ارسال یک پست به اکسپلور، تأثیر عمده‌ای دارد. در کل، عملکرد و سابقه فعالیت کاربران در تصمیم‌گیری اینستاگرام درباره پست‌های اکسپلور بسیار مؤثر خواهد بود.

4- تعامل بالای حساب کاربری

در صورت آشنایی با الگوریتم‌های اینستاگرام درخواهید یافت که بالا بودن نرخ تعامل حساب کاربری، یکی از راه‌های افزایش احتمال ارسال پست به اکسپلور خواهد بود. زیرا برداشت اینستاگرام این بوده که عملکرد شما ممکن است در راستای تولید محتوا و جذب علاقه‌مندی کاربران بوده باشد.

5-محتوای جذاب و کپشن قدرتمند

علاوه بر موارد فوق، ارائه یک محتوای جذاب بصری به همراه کپشن قوی در رسیدن پست‌های شما به اکسپلور، تأثیر عمده‌ای دارند. استفاده از هشتگ‌های مرتبط نیز کمک زیادی به جذب مخاطبان جدید از قسمت ذره‌بین اینستاگرام دارد.

الگوریتم اینستاگرام برای ترتیب نمایش استوری

استوری‌ها نیز کم‌وبیش مطابق با همان معیار‌هایی رتبه‌بندی و پخش می‌شوند که پیش‌تر برای نمایش پست‌ها در فید کاربران بیان شد. با این‌حال در این بخش از آشنایی با الگوریتم‌های اینستاگرام به نکاتی در رابطه با نمایش استوری در این شبکه اجتماعی اشاره‌ای خواهیم داشت. 

تعداد زیاد استوری در طول روز یکی از راه‌هایی است که شانس نمایش محتوا‌های شما را در این بخش بیشتر می‌کند. استفاده از نظرسنجی و باکس سؤال نیز، تأثیر زیادی در افزایش تعامل کاربران با پیج شما دارد. توجه به این نکات، جایگاه شما را در اینستاگرام و نزد مخاطبان بهبود می‌بخشد.

الگوریتم اینستاگرام جهت نمایش ریلز

ریلز یکی از قابلیت‌های جدید اینستاگرام است برای نمایش یا عدم نمایش آن به مخاطبان نیز الگوریتم‌ها و معیارهایی در نظر گرفته‌شده است که عبارت‌اند از:

  • میزان فعالیت

 میزان علاقه و فعالیت کاربران در اینستاگرام یکی از معیار‌های نمایش ریلز برای آن‌ها است. بر این اساس، به‌واسطه لایک، کامنت، اشتراک‌گذاری و ذخیره پست‌ها، محتوا‌های تولیدی در این قالب برای آن‌ها ارائه می‌گردد.

  • تعامل با اکانت منتشرکننده ریلز

 سابقه تعامل با پیج و رفتار شما در برخورد با پست‌های قبلی می‌تواند  احتمال دیدن سایر ریلز‌ها را افزایش دهد. آشنایی با الگوریتم‌های اینستاگرام به شما این امکان را می‌دهد که بدانید، رتبه‌بندی ریلز‌ها برای نمایش به مخاطب نیز، ارتباط تنگاتنگی با میزان مشارکت کاربران دارد.

5/5 - (1 امتیاز)
ارسالینو

ارسالینو، پلتفرم طراحی شده توسط شرکت تـرابر پـژوهان البـرز در قـالب طرح برگــزیده معاونــت فــناوری ریــاست جـمهــــوری می باشـــد این پلتفرم هوشمند به شما امکان می دهد خدمات شرکت های ارسال بار مختلف را با یکدیگر مقایسه کرده و از آن ها استفاده نمایید از طریق ارسالینو می توانید پیش از ارسال بار ، قیمت ، کیفیت ، زمان ارسال بار و نظرات مخاطبان هر ارائه دهنده خدمت را مطالعه کرده , و از این طریق بهترین انتخاب را داشته باشید