بهترین استراتژی برای ارسال سفارشات اینستاگرامی؟

فهرست مطالب

بهترین استراتژی برای ارسال سفارشات اینستاگرامی؟

ارسال سفارشات اینستاگرامی یکی از مراحل مهمی است که فروشگاه‌های اینترنتی و کسب‌وکارهای فعال در حوزه تجارت الکترونیک، با آن مواجه هستند. چرا‌که از دیدگاه مشتری، روش ارسال کالا و تحویل سریع و به‌موقع اهمیت زیادی دارد و باعث افزایش احتمال خرید‌های بعدی او می‌شود. در‌واقع اگر بتوانید رضایت مشتریان خود را تأمین کنید؛ اتفاقات خوبی در انتظار شما به‌ عنوان یک کسب‌وکار اینستاگرامی خواهد بود. زیرا تبلیغات در این فضا مبتنی بر بازاریابی تأثیرگذار است، که اهمیت رضایت مشتری و انتقال نظرات خوب یا بد آن‌ها به سایر کاربران را نشان می‌دهد. بنابراین بایستی استراتژی مناسبی را برای ارسال محصولات اینستاگرامی در نظر بگیرید. در غیر این صورت برخورد با مشکلات پیش‌بینی‌نشده در ادامه مسیر فعالیت، امری اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. به‌ این‌ ترتیب علاوه‌بر ربودن گوی سبقت از رقبای خود در اینستاگرام، می‌توانید پاسخ مناسبی به توقعات مشتریان خود نیز داده و تعداد سبد‌های خرید رهاشده را به حداقل برسانید. به همین منظور در این مقاله به بررسی موضوع ارسال سفارشات اینستاگرامی و ارائه بهترین استراتژی‌ها در این راستا خواهیم پرداخت.

چالش‌های ارسال سفارشات اینستاگرامی به‌صورت اینترنتی

معمولاً فروشگاه‌های اینستاگرامی در ارسال سفارشات خود با چالش‌های خاصی مواجه هستند که درصورت عدم کنترل و مدیریت آن‌ها، موجب بروز مشکلات بیشتر و عدیده‌تری می‌شود. برخی از شایع‌ترین این چالش‌ها عبارتند از:

تأخیر در تحویل سفارش

تأخیر در تحویل سفارش مشتریان، اصلی‌ترین مشکل اکثر مشتریان پیج‌های اینستاگرامی است و همین امر موجب بی‌اعتمادی برخی از آن‌ها نسبت به تمام کسب‌وکارهایی شده است که در این فضا کار می‌کنند. اصلی‌ترین دلیل این تأخیر، به تعیین یک تایم مشخص از سوی فروشگاه برای تحویل تمام بسته‌های سفارش به شرکت‌های پستی مربوط می‌شود که این به دلیل نداشتن استراتژی مناسب در ارسال سفارشات اینستاگرامی است. چرا‌که فروشندگان برای کاهش هزینه‌های خود، سعی می‌کنند با رسیدن تعداد سفارشات به یک حدنصاب، آن‌ها را به پست تحویل دهند و همین موضوع باعث تأخیر در تحویل کالا خواهد شد. 

هزینه‌های ارسال 

مشکل مهم بعدی که تمام کسب‌وکارهای اینترنتی در ارسال سفارشات اینستاگرامی با آن دست به گریبانند، نرخ‌های دریافتی از شرکت‌های پستی است که همه‌ساله در حال تغییر و افزایش بوده و همین موضوع موجب نارضایتی مشتریان و یا زیان‌های مالی فروشندگان می‌شود. چرا‌که این هزینه یا بایستی توسط مشتری پرداخت گردد و یا اینکه فروشنده، آن را تقبل نماید؛ که در هر صورت، برای یکی از طرفین ناخوشایند خواهد بود. حل این مشکل درگرو آن است که فروشندگان نرخ ثابت و معینی را برای ارسال در نظر بگیرند. البته این راهکار نیز تنها در صورتی جوابگو خواهد بود که یک حدنصاب برای وزن و ابعاد مرسوله تعیین شود. 

کم‌کاری پیک در ارسال مرسولات

یکی دیگر معضلاتی که در ارسال سفارشات اینستاگرامی زیاد دیده می‌شود، سپردن بسته‌های پستی به شرکت‌های نامعتبر و پیک‌هایی بااحساس مسئولیت‌پذیری پایین است. مواردی همچون دست‌کاری یا دستبرد و یا حتی تحویل مرسوله به اشخاص دیگر ازجمله مشکلاتی هستند که همکاری با پیک‌ها و شرکت‌های حمل نامعتبر به همراه دارد. در مواردی نیز دیده می‌شود که برخی پیک‌ها در ساعات شلوغ روز، تقاضای دریافت هزینه بیشتر می‌کنند و یا به دلایل مختلف سعی در گرفتن مبالغ بالا‌تر دارند. همین مسائل موجب نارضایتی‌ها مشتریان و بروز مشکلاتی برای فروشگاه اینترنتی می‌گردد. 

بهترین استراتژی برای ارسال سفارشات اینستاگرامی؟
بهترین استراتژی برای ارسال سفارشات اینستاگرامی؟

بهترین استراتژی ارسال سفارشات اینستاگرامی

به‌طورکلی در تعیین استراتژی ارسال سفارشات اینستاگرامی، عوامل و فاکتورهای زیادی را باید در نظر گرفت و همین امر در رضایتمندی مشتریان که اصلی‌ترین هدف کسب‌وکارهای اینترنتی محسوب می‌شود، تأثیر زیادی دارد. بنابراین کلیه مراحل و مقدمات ارسال محصولات توسط فروشگاه‌های اینستاگرامی بایستی در چارچوب خاصی صورت بگیرد که در ادامه مروری بر آن‌ها خواهیم داشت:

نوع محصول و نحوه ارسال آن

در نخستین گام از ارسال سفارشات اینستاگرامی، باید بدانید که نوع محصول در ارسال و بسته‌بندی آن، اهمیت زیادی دارد. در‌واقع هزینه‌های حمل‌ونقل و یا شرایط جابه‌جایی کالا، با توجه به اینکه شما قصد ارسال چه محصولی را دارید، تعیین می‌گردد. مثلاً، محموله‌های حساس و شکستنی، نیازمند تمهیدات و رعایت نکات بیشتری برای محافظت خواهند بود که، هزینه‌های ارسال آن‌ها نیز به طبع، بیشتر می‌شود. این در حالی است که در مواردی، هزینه‌های ارسال متناسب باارزش محصول تعیین می‌شود.

فاصله فروشگاه تا محل تحویل 

اهمیت فاصله انبار یا فروشگاه تا محل تحویل کالا در ارسال سفارشات اینستاگرامی و هزینه‌های آن بسیار زیاد است. مثلاً درصورتی‌که مکان فروشگاه و مشتری در یک شهر باشد؛ علاوه‌بر آنکه سرعت ارسال محموله بیشتر می‌شود، هزینه‌های پستی نیز کاهش خواهند یافت و این دقیقاً چیزی است که برای مشتریان در شهر‌های دور‌تر، امکان‌پذیر نیست. 

توجه به وزن و ابعاد مرسوله

در کنار توجه به نوع محصول، حجم و اندازه آن نیز از فاکتورهای تأثیرگذار برای ارسال سفارشات اینستاگرامی به شمار می‌رود. در‌واقع کاملاً منطقی به نظر می‌رسد که هرچه وزن یک بسته و ابعاد آن بیشتر باشد؛ هزینه‌های حمل آن نیز بیشتر می‌شود. 

تعیین هزینه ارسال محصولات

بخش دیگری از استراتژی‌های لازم برای ارسال سفارشات اینستاگرامی به تعیین هزینه‌های ارسال آن‌ها مربوط می‌شود. این بخش را می‌توان جزء جدانشدنی هر کسب‌وکاری دانست که در حوزه تجارت الکترونیک فعالیت می‌کند. بنابراین اگر به قیمت‌گذاری و تعیین هزینه‌های ارسال بی‌توجه باشید، تلاش شما برای موفقیت در این عرصه، بی‌نتیجه خواهد بود.

در تعیین و تخمین هزینه ارسال توجه به برخی فاکتور‌های مهم مانند روش ارسال، نوع محصول، ابعاد، وزن و پکیجینگ آن و همچنین درصد سود فروشگاه، ضروری است. ضمن اینکه فاصله مکانی نیز عامل مهمی در قیمت ارسال محموله به شمار می‌رود. در‌واقع باید به‌گونه‌ای فرآیند قیمت‌گذاری در ارسال سفارشات اینستاگرامی را پیش ببرید که منجر به زیان شما و نارضایتی مشتریانتان نشود. حتی می‌توانید این استراتژی را بررسی کنید که با توجه به میزان سود‌تان، هزینه‌های ارسال را رایگان یا ثابت کنید! بنابراین این شما هستید که با درنظر گرفتن عوامل گوناگون می‌توانید برای تعیین هزینه ارسال سفارشات اینستاگرامی تصمیم‌گیری کنید. 

بهترین استراتژی برای ارسال سفارشات اینستاگرامی؟
بهترین استراتژی برای ارسال سفارشات اینستاگرامی؟

روش‌های ارسال سفارشات مشتریان

در ارسال سفارشات مشتریان می‌توانید بهترین استراتژی و روش را برای حمل‌ونقل کالا در نظر بگیرید که در این بخش برخی از آن‌ها را معرفی خواهیم کرد:

1- ارسال از طریق پست

معمولاً از خدمات شرکت پست برای ارسال سفارشات شهرستان بهره برده می‌شود. این شیوه یکی از بهترین و مقرون‌به‌صرفه ترین روش‌هایی است که برای ارسال کالا به سراسر ایران وجود دارد. سرعت ارسال بسته نیز، متناسب با فاصله فروشگاه تا محل تحویل متفاوت خواهد بود. اما به‌طورکلی از 24 تا 48 ساعت، متوسط زمان صرف شده برای ارسال سفارشات اینستاگرامی است. بسته‌های درون‌شهری نیز حداکثر ظرف 12 ساعت به مشتری داده می‌شوند. گفتنی است که هزینه پست نیز با توجه به وزن بسته و مقصد نهایی، تعیین می‌گردند.

2- شرکت‌های حمل‌ونقل

امروزه شرکت‌های زیادی در عرصه توزیع و حمل کالا فعالیت می‌کنند و در این راستا، بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی نیز از خدمات آن‌ها برای ارسال سفارشات خود بهره می‌برند. در‌واقع صاحبان کسب‌وکارهای فعال در حوزه تجارت الکترونیک، بسته به شرایط موردنظر و مشتریان خود، با یکی از این شرکت‌ها قرارداد بسته و سرویس مورد نیاز را دریافت می‌کنند. نرخ‌های دریافتی توسط این شرکت‌ها نیز با توجه به مسافت، نوع محصول و وزن آن تعیین می‌شود. ازجمله این شرکت‌ها می‌توان تیپاکس، الوپیک، اسنپ باکس و چاپار را نام برد.

3- ارسال کالا توسط باربری

یکی دیگر از روش‌های ارسال سفارشات اینستاگرامی از طریق شرکت‌های باربری است و اغلب در مواردی از خدمات باربری استفاده می‌شود که وزن و ابعاد کالا بزرگ باشد. خدمات این شرکت‌ها شامل بسته‌بندی ایمن و تحویل در محل است. ضمن اینکه سرعت ارسال بار نیز بسته به مسافت، متغیر است.

4- پیک موتوری

امروزه بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی برای ارسال سریع سفارشات مشتریان از پیک موتوری استفاده می‌کنند. این روش برای ارسال سفارشات درون‌شهری به کار می‌رود و در کمترین زمان می‌توان، بسته‌های مشتریان را تحویل داد. نظارت مستقیم بر عملکرد پیک و سرعت بالا، اصلی‌ترین مزایای استفاده از این روش برای ارسال سفارشات اینستاگرامی به شمار می‌رود.

5/5 - (1 امتیاز)
ارسالینو

ارسالینو، پلتفرم طراحی شده توسط شرکت تـرابر پـژوهان البـرز در قـالب طرح برگــزیده معاونــت فــناوری ریــاست جـمهــــوری می باشـــد این پلتفرم هوشمند به شما امکان می دهد خدمات شرکت های ارسال بار مختلف را با یکدیگر مقایسه کرده و از آن ها استفاده نمایید از طریق ارسالینو می توانید پیش از ارسال بار ، قیمت ، کیفیت ، زمان ارسال بار و نظرات مخاطبان هر ارائه دهنده خدمت را مطالعه کرده , و از این طریق بهترین انتخاب را داشته باشید.