چگونه امنیت اینستاگرام را بالا ببریم

فهرست مطالب

چگونه امنیت اینستاگرام را بالا ببریم

 امنیت اینستاگرام یکی از موضوعات مهمی است که انجام آن باهدف قطع دسترسی هکر‌ها و جلوگیری از افشای اطلاعات خصوصی صورت می‌پذیرد و تمام کاربران فعال در این رسانه باید به آن توجه داشته باشند. اینستاگرام گاهی آن‌قدر برای ما سرگرم‌کننده می‌شود که از خطرات احتمالی آن غافل شده و به رعایت نکات مؤثر در افزایش امنیت پیج توجهی نمی‌کنیم. همین امر می‌تواند اکانت ما را به ابزاری برای سوءاستفاده و ایجاد مشکلاتی جبران‌ناپذیر مبدل نماید. به‌طوری‌که در عین جذابیت بسیار زیاد، این فضا به‌قدری ناامن می‌شود که دیگر تمایل خود را برای بازکردن این اپلیکیشن و گشت‌وگذار در آن از دست می‌دهیم. اما نگران نباشید و زیاد این موضوع را برای خود بغرنج نکنید، چرا‌که راهکار‌هایی برای بهبود امنیت پیج‌های اینستاگرامی ارائه گردیده است که با استفاده از آن‌ها و اعمال برخی تنظیمات می‌توان راه نفوذ هکر‌ها و افراد سودجو را مسدود کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا تمامی نکات و مواردی که در بهبود امنیت اینستاگرام مؤثر هستند را به شما آموزش دهیم.

 

ثبت ایمیل در اکانت اینستاگرام

اولین و مهم‌ترین اقدام پس از ایجاد یک صفحه در اینستاگرام، درج یک ایمیل در حساب کاربری است که به‌ واسطه آن، دسترسی شما به پیجتان در موقعیت‌های مختلف امکان‌پذیر می‌شود. در‌واقع شما می‌توانید بدون این کار هم به فعالیت خود در اینستاگرام ادامه دهید اما افزودن آدرس الکترونیکی موجب بهبود امنیت حساب شما خواهد شد. مثلاً در شرایطی که رمز عبور خود را فراموش کرده یا پیج شما به دلایلی از دسترس خارج می‌شود، می‌توانید از طریق یک ایمیل فعال و معتبر، حساب خود را بازگردانده و از هک شدن آن نیز جلوگیری نمایید.

 

افزودن یک شماره تلفن به ‌حساب

یک راهکار عالی و مطمئن دیگر برای ارتقاء امنیت اینستاگرام خود، ثبت یک تلفن در قسمت تنظیمات پیج است. این کار خصوصاً وقتی نمی‌توانید به ایمیل یا پسورد آن دسترسی داشته باشید، مانند مواقعی که رمز خود را فراموش کرده یا با چالش‌های دیگری مواجه شده‌اید، بسیار مؤثر و کمک‌کننده خواهد بود. به‌طوری‌که از طریق SMS می‌توانید مالکیت خود را احراز نموده و مشکل به وجود آمده را برطرف نمایید.

چگونه امنیت اینستاگرام را بالا ببریم

رمز عبور قوی و غیرقابل حدس

توصیه مهم بعدی برای مقابله با تهدید‌های امنیتی در اینستاگرام، انتخاب یک پسورد قوی، خاص و غیر‌قابل‌ پیش‌بینی برای پیج است. در‌واقع یکی از اولین روش‌های دسترسی هکر‌ها به یک حساب، پیدا کردن پسورد بوده که این به دلیل ساده بودن رمز انتخابی است. از همین‌رو برای بالا بردن سطح امنیتی پیج خود، بهتر است از اعداد و ارقام قابل‌پیش‌بینی مانند تاریخ تولد، شماره موبایل، کد ملی و مواردی از این‌ دست به‌ عنوان پسورد خود اجتناب کنید. نکته مهم دیگری که نقش پررنگی در امنیت اینستاگرام دارد، این است که هر ازگاهی رمز حساب خود را برای اطمینان بیشتر، تغییر داده و رمزهای پیچیده و جدیدی را برای آن در نظر بگیرید.

 

اتصال اکانت خود به فیس‌بوک

اتصال حساب‌های دو رسانه اجتماعی در اینستاگرام و فیس‌بوک، راهکار دیگری است که برای بهبود سطح امنیتی اینستاگرام تأثیرگذاری فوق‌العاده‌ای دارد. به‌طوری‌که در صورت از دست دادن پیج خود یا فراموش کردن رمز‌تان، به‌ راحتی می‌توانید اقدامات لازم جهت بازیابی حساب را از این طریق پیگیری کنید. با این کار شما قادر خواهید بود که بدون نیاز به یوزرنیم و پسورد، به‌ راحتی وارد پیج خود در اینستاگرام شوید.

به همین منظور ابتدا بایستی یک اکانت در فیس‌بوک ایجاد کرده و در ادامه از قسمت تنظیمات و Account Center، حساب فیس‌بوک را به پیج اینستاگرام خود لینک کنید. به‌ این‌ ترتیب در زمان وارد شدن به‌حساب خود می‌توانید گزینه‌ Login with Facebook را انتخاب کنید.

 

تنظیم قابلیت تائید دومرحله‌ای

افزایش امنیت اینستاگرام و قطع دسترسی سایر افراد به اکانت، توسط فعال‌سازی یک قابلیت دیگر نیز امکان‌پذیر است که تائید دومرحله‌ای یا (two factor authentication) نام دارد. این قابلیت در‌واقع از آپشن‌هایی است که باعث امن شدن حساب شما در میان تهدید‌ها و خطرات احتمالی می‌شود. به‌طوری‌که حتی اگر فردی به اطلاعات اکانت شما دسترسی پیدا کند نیز نمی‌تواند بدون داشتن رمز دوم وارد صفحه شما شود.

 

بررسی دستگاه‌های متصل به‌حساب

شما می‌توانید از طریق بخش Login Activity، دستگاه‌های متصل به‌حساب خود را بررسی کرده و درصورت وجود اکانت‌های ناشناس، دسترسی آن‌ها را قطع کنید. برای ارتقاء امنیت پیج از این طریق، وارد بخش تنظیمات پروفایل خود شده و سپس Security را انتخاب کنید. اکنون روی Login Activity بزنید تا فهرستی از اکانت‌هایی که به‌ حساب شما لاگین هستند، برایتان نمایش داده شود. به‌ این‌ ترتیب می‌توانید برای افزایش امنیت اینستاگرام و بیرون کردن دستگاه‌های ناشناس از حساب خود، گزینه  Log outرا انتخاب کنید.

 

بررسی اطلاعات اکانت خود

یک راهکار مفید دیگر برای بهتر کردن سطح امنیتی حساب اینستاگرام، بررسی اطلاعات مربوط به اکانت خود از طریق Access data است. شما می‌توانید موارد متنوع زیادی همچون رمز عبور، ایمیل، موبایل، ورود و خروج‌ها به پیج، حساب‌های مسدود شده، نام‌هایی که تاکنون داشته‌اید و حتی تغییرات بیوی اینستاگرام خود را بررسی کنید. بنابراین در صورت مشاهده هر موضوع شک‌برانگیزی می‌توانید از طریق Login Activity و بررسی اکانت‌های متصل به‌ حساب که در بخش قبل توضیح داده شد، از عدم وجود حساب‌های ناشناس مطمئن شوید.

چگونه امنیت اینستاگرام را بالا ببریم

عدم کلیک روی لینک‌های ناشناس

برای بهبود امنیت اینستاگرام بهتر است این نکته را به خاطر بسپارید که به‌ هیچ‌ عنوان روی لینک‌های ناشناخته کلیک نکنید چرا‌که ممکن است تنها به‌ منظور هک کردن اکانت شما ایجاد شده باشند. به این معنی که احتمالاً با کلیک بر روی این لینک‌ها، به‌ راحتی اجازه دسترسی افراد ناشناس به‌ حساب خود را صادر خواهید کرد.

 

پرایوت کردن حساب اینستاگرام

مورد مهم بعدی که برای امنیت بیشتر اینستاگرام خود باید به آن توجه داشته باشید، حفظ حریم شخصی و خصوصی کردن اکانت خود است. پرایوت کردن حساب کاربری در اینستاگرام به شما این امکان را می‌دهد تنها افرادی از مطالب و محتوای پیج استفاده کنند که آن‌ها را به‌ عنوان دوست یا دنبال کنندگان خود می‌شناسید و به‌نوعی مجوز حضور در صفحه شما را دارند.

اگر با روند خصوصی کردن حساب خود برای افزایش امنیت اینستاگرام آشنایی ندارید، کافیست طبق مراحل زیر عمل کنید:

  • ابتدا وارد اینستاگرام و پروفایل خود شوید.
  • اکنون روی آیکون سه خط بالای صفحه کلیک کرده و گزینه Settings را در لیست روبروی خود انتخاب کنید.
  • با ورود به تنظیمات اینستاگرام، Privacy را انتخاب نمایید.
  • حالا می‌توانید تیک مربوط به Private Account را فعال کنید و پیج خود را به حالت خصوصی تغییر دهید.

 

دستی کردن تگ‌های اینستاگرام

همان‌طور که می‌دانید، تگ کردن یکی از قابلیت‌های اینستاگرام است که در آن، افراد وقتی می‌خواهند کاربری را از محتوای پست یا استوری خود مطلع کنند، یوزرنیم مورد‌نظر را روی محتوا، درج نموده و به این طریق آن‌ها را تگ یا خبردار می‌کنند. به‌ این‌ ترتیب، تمام افرادی که محتوای مربوطه را می‌بینند، قادر به مشاهده اکانت شما نیز خواهند بود. بنابراین، بهتر است برای ارتقاء امنیت اینستاگرام و حساب خود، تگ‌ها را به حالت دستی تغییر داده تا تنها افرادی که شما به آن‌ها مجوز می‌دهید، بتوانند شما را در صفحه خود تگ کنند. برای اعمال این تنظیمات و نظارت بیشتر روی چنین امکانی می‌توانید طبق مراحل زیر پیش بروید:

 

  • در ابتدا وارد اینستاگرام و پروفایل خود شوید.
  • سپس با ورود به بخش تصاویر تگ‌شده یا Photos of You روی گزینه Editدر بالای و سمت راست تصویر بزنید.
  • اکنون در صفحه‌ای که پیش رویتان باز می‌شود، می‌توانید گزینه‌ Manually Approve Tags را فعال نمایید.

با طی این مراحل تنها تصاویری از مطالب دنبال کنندگانتان برای شما نمایان می‌گردد که شما اجازه تگ کردن را به آن‌ها داده باشید.

 

آپدیت نگه‌داشتن اینستاگرام

آخرین اقدام در راستای افزایش امنیت اینستاگرام این است که همیشه جدید‌ترین نسخه از این اپلیکیشن را داشته باشید. چرا‌که معمولاً در آپدیت‌های جدید، باگ‌های امنیتی موجود در نسخه‌های قبلی برطرف شده و یا اینکه به‌واسطه پروتکل‌های جدید، سطح امنیتی اپلیکیشن ارتقاءیافته است. از همین‌رو بهتر است اینستاگرام خود را همواره آپدیت نگهداشته تا ریسک سرقت اطلاعات حساب شما کاهش پیدا کند.

 

 

امتیاز دهید post
ارسالینو

ارسالینو، پلتفرم طراحی شده توسط شرکت تـرابر پـژوهان البـرز در قـالب طرح برگــزیده معاونــت فــناوری ریــاست جـمهــــوری می باشـــد این پلتفرم هوشمند به شما امکان می دهد خدمات شرکت های ارسال بار مختلف را با یکدیگر مقایسه کرده و از آن ها استفاده نمایید از طریق ارسالینو می توانید پیش از ارسال بار ، قیمت ، کیفیت ، زمان ارسال بار و نظرات مخاطبان هر ارائه دهنده خدمت را مطالعه کرده , و از این طریق بهترین انتخاب را داشته باشید.