انواع برچسب‌گذاری روی کارتن بسته پستی؟

فهرست مطالب

انواع برچسب‌گذاری روی کارتن بسته پستی؟

برچسب‌گذاری کارتن پستی یکی از مراحل و اقدامات بسیار مهم در پروسه بسته‌بندی و ارسال محصولات است و برای اهداف و مقاصد گوناگونی مانند معرفی کالا، ارائه شماره‌سریال و یا تاریخ تولید و انقضای آن انجام می‌پذیرد. علاوه‌بر آن، از برچسب‌گذاری به‌منظور شخصی‌سازی و شناسایی بسته‌های پستی به‌واسطه درج لوگو و اطلاعات مربوط به یک برند یا شرکت خاص نیز بهره برده می‌شود. از همین‌رو، انجام این فرآیند مستلزم رعایت نکات و صرف دقت و هزینه‌های به‌خصوصی است که توجه به آن‌ها در ایجاد یکپارچگی و هویت بخشی به برند، تأثیر عمده و بسزایی دارد. این موضوع با میزان بودجه‌ای که برای برند و هماهنگی بصری محصولات خود خرج می‌کنید نیز ارتباط مستقیم دارد و طبیعتاً هرچه سرمایه‌گذاری بیشتری کنید، بهتر می‌توانید از نتایج آن بهره‌مند شوید. چرا‌که فاکتور‌های مختلفی مانند ابعاد برچسب، نوع و طراحی آن وابسته به میزان بودجه مورد‌نظر خواهند بود. در ادامه بیشتر در مورد برچسب‌گذاری کارتن پستی و انواع آن صحبت خواهیم کرد.

اهمیت انتخاب برچسب مناسب

وجود انواع مختلف برچسب کارتن‌های پستی، ضرورت دقت در انتخاب یک نمونه مناسب را بیشتر می‌کند و این موضوع در برندسازی و پیشرفت کسب‌وکار، تأثیر چشمگیری دارد. البته بررسی اهمیت این برچسب‌ها و انتخاب مناسب آن‌ها، متناسب با نوع استفاده و کاربرد مدنظر نیز قابل‌بررسی است. زیرا انواع مختلفی از برچسب‌ها وجود دارند که هر‌یک برای موارد و کالا‌های به‌خصوص و متنوعی در نظر گرفته شده‌اند. به‌ عنوان‌ مثال برای کالا‌هایی که می‌تواند شامل انواع اقلام مصرفی، محصولات خوراکی، شیمیایی و یا لوازمات برقی و.. باشند از لیبل‌هایی با مشخصات خاص استفاده می‌شود. این مسئله نشان‌دهنده ضرورت دقت در انتخاب برچسب‌هایی است که با هر محصول و ویژگی‌های آن در تناسب باشد. از همین‌رو بایستی برچسب‌گذاری کارتن پستی با توجه به نوع کالا و بسته‌بندی آن صورت بگیرد.

لیبل یا برچسب کارتن پستی چیست؟

برچسب‌های پستی، لیبل‌هایی از جنس کاغذ، فلز و یا پارچه هستند که حاوی اطلاعاتی در مورد بسته و اقلام داخل آن هستند. به‌طوری‌که توسط آن می‌توان از نوع محصول، جنس و یا نحوه ارسال آن‌ها اطلاع پیدا کرد. در‌واقع این برچسب معرف هویت و ویژگی‌های محصول بوده و به‌نوعی یک شناسنامه برای آن به‌ حساب می‌آید و آمار و اطلاعات لازم را از تولیدکننده به مشتری انتقال می‌دهد. حتی برای شناخت بیشتر و بهتر محصولات، امکان ارائه توضیحاتی در مورد نحوه ساخت و یا مجوز‌های بهره‌برداری از آن‌ها نیز وجود دارد. به‌ این‌ ترتیب به‌ راحتی و با مطالعه موارد درج‌شده در این لیبل‌ها، می‌توان از محتویات داخل کارتن پستی آگاهی پیدا کرد. حتی این امکان وجود دارد که بدون باز کردن بسته‌بندی، محصولات مختلف را با یکدیگر مقایسه نمود. بنابراین دستیابی سریع به اطلاعات دقیق از محصول، شاخص‌ترین کارایی برچسب‌گذاری کارتن پستی به شمار می‌آید.

انواع برچسب‌گذاری روی کارتن بسته پستی؟
انواع برچسب‌گذاری روی کارتن بسته پستی؟

اطلاعات درج‌شده در برچسب کارتن

لیبل روی کارتن‌های پستی به‌واسطه ارائه اطلاعات مفید و جامع در مورد یک محصول، بسیار با‌اهمیت بوده و در افزایش فروش نیز تأثیر بسزایی دارد. در‌واقع تصمیم‌گیری مشتری تحت تأثیر آگاهی از این اطلاعات، بسیار متفاوت بوده و باعث تمایل بیشتر آن‌ها به خرید می‌شود. این در حالی است که جذابیت برچسب‌های بسته‌بندی نیز خود عاملی برای تبدیل مشتریان بالقوه به خریداران فعلی خواهد بود. اما به‌طور‌کلی تمام انواع این لیبل‌ها حاوی اطلاعاتی هستند که برخی از آنها را در ادامه نام می‌بریم:
اطلاعاتی در مورد برند تولیدکننده
محل ساخت
موارد استفاده از کالا
دوام و ماندگاری محصول
اطلاعاتی در مورد تاریخ تولید و انقضاء
راه‌های ارتباطی با شرکت
نشانی کارخانه و دفتر مرکزی
اسامی‌گیرنده و فرستنده
نشانی پستی و موارد بسیار دیگر
البته تمام برچسب‌های بسته‌های پستی، حاوی موارد فوق نیستند و ممکن است در بعضی نمونه‌ها، هویت محصول به‌صورت توصیفی ارائه ‌شده باشد. در مواردی نیز تنها از برخی علائم و آیکون‌ها برای شناساندن کالا استفاده می‌شود. بنابراین فرآیند برچسب‌گذاری و ارائه اطلاعات لازم، متناسب با نیاز خریداران انجام می‌گیرد. به‌طوری‌که ممکن است برخی از آن‌ها تنها برای ارائه قیمت محصول روی بسته‌بندی نصب شوند.

روش برچسب‌گذاری کارتن پستی

اگر‌چه این‌طور به نظر می‌رسد که برچسب‌گذاری بسته‌های پستی، بسیار ساده است؛ اما باید گفت که این فرآیند دارای روش‌های خاصی است. در‌واقع به‌جز برخی از لیبل‌ها که به‌ راحتی روی بسته‌بندی محصولات قرار می‌گیرند، برچسب‌هایی که بر روی آن‌ها اطلاعات و نماد‌های خاصی درج ‌شده‌اند را باید در قسمت‌های مشخصی نصب نمود. این کار، هم به‌صورت دستی و هم توسط دستگاه قابل انجام است که این مورد با توجه به‌اندازه و جنس اتیکت و یا حتی محل قرارگیری آن تعیین می‌شود. یکی از شگرد‌های ساده و اولیه برای برچسب‌گذاری، استفاده از چسب‌های حرارتی و فشاری است که در اثر گرما و فشرده شدن، اتصال خوب و مطمئنی با جعبه و محصول موردنظر به وجود می‌آورند. روش بعدی، دوختن برچسب است که این روش بیشتر بر روی البسه و پارچه‌ها انجام می‌شود. البته علاوه‌بر این موارد، از برچسب‌های پلاستیک و غیره نیز برای برچسب‌گذاری کارتن پستی استفاده می‌شود که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

معرفی لیبل‌های پشت چسب‌دار

یکی از انواع پرکاربرد و شناخته‌شده برچسب‌های پستی، با عنوان لیبل پشت چسب‌دار شناخته می‌شود و همان‌طور که از نام آن پیداست، یک سطح این اتیکت‌ها آغشته به چسب آکریلیکی بوده و تنها با فشار دست یا دستگاه، اتصال محکمی با بسته پیدا می‌کنند. این برچسب‌ها کاغذی و یا از جنس پی‌وی‌سی هستند و اغلب پس از چسباندن روی سطح، جدا کردن آن‌ها بسیار دشوار و تقریباً غیرممکن است. ازجمله این برچسب‌ها می‌توان به لیبل لپ‌تاپ‌ اشاره کرد که بر روی آن مشخصات دستگاه موردنظر درج‌شده است. البته این نمونه لیبل برای برچسب‌گذاری کارتن پستی در صنایع کوچک و باهدف تفکیک و شناسایی برخی اقلام و کالا‌ها دارای کاربرد‌های زیادی است.

انواع برچسب‌گذاری روی کارتن بسته پستی؟
انواع برچسب‌گذاری روی کارتن بسته پستی؟

انواع برچسب‌های کارتن بسته پستی

به‌طورکلی می‌توان برچسب‌های بسته‌بندی را با توجه به نوع کاربری آن‌ها در انواع زیر دسته‌بندی و معرفی کرد:

1- لیبل‌های چسبان: شاید بتوان این نمونه را کامل‌ترین برچسب کارتن‌های پستی دانست که با توجه به قابلیت چسبندگی فوق‌العاده، در زمینه‌های گسترده و متنوعی کارایی دارد. از این نوع لیبل برای ارائه مشخصات محصول و ویژگی‌های هویتی اعم از برند، محل ساخت و… استفاده می‌شود.

2- لیبل‌های آویز: این نوع برچسب‌ها اغلب از طریق یک واسطه به محصول موردنظر متصل می‌شوند و از آن برای شناسایی کالا و مزایای آن و همچنین شرکت تولیدکننده بهره برده می‌شود.

3- برچسب‌های امنیتی: شاخص‌ترین ویژگی این نوع لیبل‌ها، اتصال محکم و همیشگی آن‌ها است. به‌طوری‌که پس از چسباندن، امکان جداسازی آن‌ها به‌صورت سالم وجود ندارد و اغلب قطعه قطعه می‌شوند. این ویژگی برای اطلاع از باز شدن بسته و یا دست‌کاری کالای مورد‌نظر کارایی دارد.

4- لیبل بسته‌بندی: این قبیل لیبل‌ها برای برچسب‌گذاری کارتن پستی مورد‌توجه هستند و برای ذخیره ‌و انبارسازی کالا‌ها استفاده دارند. به‌طوری‌که شامل اطلاعاتی نظیر نحوه حمل و جابه‌جایی، دسته‌بندی و دیگر توضیحات مهم محصولات خواهند بود.

جنس برچسب‌های کارتن پستی

برچسب‌های پستی ازنظر جنس در انواع مختلفی قابل دسته‌بندی هستند که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت:

برچسب‌های کاغذی

این نوع برچسب‌ها خود ازنظر اندازه، جنس و رنگ در انواع مختلفی قابل تهیه هستند و برای چسباندن روی انواع بسته‌بندی‌ها به‌کاربرده می‌شوند.

برچسب‌های پی‌‌وی‌سی

لیبل‌های PVC در مقایسه با نمونه کاغذی، ضخیم‌تر و با فشردگی بیشتری هستند و همین امر موجب دوام بیشتر آن‌ها شده است. بنابراین از آن‌ها برای برچسب‌گذاری کارتن پستی و محصولاتی که بیشتر در معرض حرارت و یا نور آفتاب قرار دارند، استفاده می‌شود.

برچسب‌های فلزی

ترکیبات اولیه این لیبل‌ها، الیاف آلومینیوم است و از همین‌رو دارای مقاومت بسیار خوبی در برابر عوامل محیطی و نیرو‌های فیزیکی هستند. همچنین علاوه‌بر پایداری در برابر مواد نفتی و شیمیایی، در بازه دمایی 40- تا 220+ درجۀ سانتی‌گراد، قادر به حفظ فرم و ساختار خود هستند.

امتیاز دهید post
ارسالینو

ارسالینو، پلتفرم طراحی شده توسط شرکت تـرابر پـژوهان البـرز در قـالب طرح برگــزیده معاونــت فــناوری ریــاست جـمهــــوری می باشـــد این پلتفرم هوشمند به شما امکان می دهد خدمات شرکت های ارسال بار مختلف را با یکدیگر مقایسه کرده و از آن ها استفاده نمایید از طریق ارسالینو می توانید پیش از ارسال بار ، قیمت ، کیفیت ، زمان ارسال بار و نظرات مخاطبان هر ارائه دهنده خدمت را مطالعه کرده , و از این طریق بهترین انتخاب را داشته باشید.