چگونه با لایو اینستاگرام فروش خود را افزایش دهیم؟

فهرست مطالب

چگونه با لایو اینستاگرام فروش خود را افزایش دهیم؟

لایو اینستاگرام یا پخش زنده ویدئویی، یک امکان فوق‌العاده است که به‌واسطه آن می‌توان تعامل و ارتباط بهتری با مخاطبان خود در این شبکه اجتماعی برقرار کرد. اساساً کسب‌وکارهایی که در بستر اینستاگرام فعالیت می‌کنند می‌بایست از تمام قابلیت‌های این رسانه برای معرفی خدمات خود استفاده کنند. در‌واقع از طریق اینستاگرام، ابزار‌ها و سرویس‌های متنوعی قابل‌دسترسی هستند که با کمک آن‌ها می‌توان اطلاعات کامل و دقیقی از فعالیت خود به مشتریان ارائه نمود. از میان این امکانات، سرویس لایو یا پخش زنده، بهترین ایده برای جلب اعتماد مخاطبان بوده و استفاده درست و مناسب از آن بهترین راه برای انتقال اطلاعات به شمار می‌رود. بنابراین می‌توان ارتباط زنده اینستاگرام را یک روش برای بازاریابی و افزایش فروش خود دانست. چرا‌که بازخورد‌های مخاطبان در شرایطی که به‌صورت زنده با آن‌ها صحبت می‌کنید، بهتر و بیشتر خواهد بود. در ادامه اطلاعات بیشتری از لایو اینستاگرام و تأثیری که این قابلیت در جذب مشتری و افزایش فروش دارد، ارائه خواهیم نمود.

اهمیت برگزاری لایو در اینستاگرام 

بدون شک مهم‌ترین اثر برگزاری لایو در این شبکه اجتماعی، برقراری یک ارتباط نزدیک با دنبال کنندگان خود و پاسخ‌دهی به آن‌ها در لحظه است. به‌طوری‌که مخاطبان علاوه بر شناخت بیشتر، احساس بهتر و نزدیک‌تری نسبت به شما خواهند داشت. به همین دلیل بیشتر افرادی که در این فضا یک کسب‌وکار را اداره می‌کنند، معمولاً هر هفته با برقراری لایو، ضمن گوش دادن به نظرات و انتقادات مخاطبان خود، به سؤالات آن‌ها پاسخ می‌دهند. بنابراین برقراری ارتباط زنده با صاحبان کسب‌وکارهای اینترنتی در ترغیب مشتریان به خرید بیشتر تأثیرگذار است.

لایو اینستاگرام از این جنبه نیز با اهمیت است که برخلاف سایر ابزار‌ها و پلتفرم‌های شبکه اجتماعی، ویژگی‌های بهتر و بیشتری دارد و مخاطبان به همین دلیل تمایل بیشتری به دیدن لایو نشان می‌دهند. تا آنجا که نزدیک به 80 درصد کاربران این رسانه، بیشتر از آنکه تمایلی به خواندن کپشن‌های طولانی داشته باشند، علاقه‌مند هستند، اطلاعات موردنیاز خود برای خرید یک محصول را از طریق ارتباط زنده با صاحبان فروشگاه کسب نمایند. اشتیاق خریداران به دیدن مدیران کسب‌وکار‌ها یا این احتمال که ممکن است در لایو اینستاگرام موضوع مهمی رخ دهد، موجب گردیده است که کاربران علاقه زیادی به دیدن لایو داشته باشند.

چگونه با لایو اینستاگرام فروش خود را افزایش دهیم؟
چگونه با لایو اینستاگرام فروش خود را افزایش دهیم؟

تأثیر لایو اینستاگرام در جذب مشتری

در این بخش به بررسی اثرات و مزایایی که برگزاری لایو اینستاگرام روی کسب‌وکار و جذب مشتری دارد، خواهیم پرداخت:

1- شناخت بهتر از کسب‌وکار مورد نظر

معرفی خود و کسب‌وکار‌تان در لایو، می‌تواند در ایجاد ارتباط صمیمانه با دنبال کنندگانتان موثر باشد. حتی می‌توانید نحوه شروع به کار و یا تاریخچه پیشرفت خود را برای کاربران شرح داده و آن‌ها را با چندوچون کار خود آشنا کنید. انجام این موارد از طریق لایو اینستاگرام کمک می‌کند که مشتری شناخت بهتر و کامل‌تری از شما و فعالیتی که در این فضا دارید به دست آورد. 

2- ایجاد ارتباطی مبتنی بر اعتماد بیشتر 

هرچقدر نوع روابط خود را با مشتریان و اصطلاحاً فالوور‌هایتان بیشتر و گسترده‌تر کنید، متقابلاً میزان اعتماد دریافتی از جانب آن‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند. در‌واقع افراد به‌واسطه شناختی که از شما پیدا می‌کنند، تعاملات بیشتری نیز با شما برقرار می‌کنند و این هدف در فضای اینستاگرام با برقراری لایو، به‌راحتی قابل‌دستیابی است. شما با استفاده از قابلیت ارتباط زنده می‌توانید احساس بهتری در مشتریان خود به وجود آورید. چرا‌که این سرویس همانند یک مکالمه مستقیم است و موجب ایجاد اعتماد و ارتباط نزدیک‌تر بین کاربر و صاحب فروشگاه آنلاین می‌شود.

3- بهبود تعامل با کاربران در اینستاگرام 

نرخ تعامل یکی از اصول مهم در دستورالعمل‌های اینستاگرام برای پیشرفت یک کسب‌وکار است و بهبود این ویژگی موجب می‌گردد که اینستاگرام شما را به افراد و کاربران بیشتری نشان دهد. به این صورت می‌توانید بر تعداد مشتریان خود افزوده و فروشتان را بیشتر کنید. دستیابی به چنین هدف مهمی با استفاده از لایو اینستاگرام بسیار ساده خواهد شد. در‌واقع شما بایستی از تمام امکاناتی که اینستاگرام در اختیارتان قرار می‌دهد برای بالا بردن نرخ تعامل صفحه کاری خود بهره برده تا افراد بیشتری بتوانند از خدمات و محصولات شما استفاده کنند. بنابراین توصیه می‌کنیم از برگزاری لایو در اینستاگرام و تأثیری که بر بازاریابی و افزایش فروش دارد، غافل نشوید.

4- کمک به دیده شدن بیشتر 

نمایش لایو اینستاگرام در فید بالای صفحه در اینستاگرام به‌ طوری‌ که پیش از استوری‌ها بتوان آن‌ها را دید، یک فرصت عالی است که موجب شرکت مخاطبان بیشتر در لایو می‌گردد. در‌واقع افراد معمولاً علاقه بیشتری به دیدن ارتباط زنده و گوش دادن به حرف‌های صاحبان پیج دارند.

بنابراین درصد دیده شدن کسب‌وکار‌هایی که از قابلیت لایو اینستاگرام استفاده بیشتری می‌کنند در مقایسه با سایر صفحات، چشمگیر‌تر است. به همین دلیل اگر شما نیز فعالیت تجاری به خصوصی در اینستاگرام دارید، پیشنهاد می‌کنیم از این‌ پس، توجه ویژه‌ای را صرف لایو کنید. زیرا این کار موجب می‌شود که آن دسته از مخاطبانی که شمارا فراموش کرده بودند، مجدداً به صفحه شما روی بیاورند.

چگونه با لایو اینستاگرام فروش خود را افزایش دهیم؟
چگونه با لایو اینستاگرام فروش خود را افزایش دهیم؟

راه‌های افزایش بازدهی لایو  اینستاگرام

پس از بررسی مزایا و اثراتی که بازاریابی از طریق برگزاری لایو  اینستاگرام به همراه دارد، بهتر دیدیم که برخی راهکار‌ها و ترفند‌هایی که برای رسیدن به فروش و بازدهی موردنظر‌تان، نیاز دارید نیز مروری داشته باشیم. 

  • برگزاری لایو هدفمند و با برنامه

بهتر است لایو‌هایی که برگزار می‌کنید، ضمن داشتن مضمون و محتوای خوب، در زمان مشخص و مناسبی برگزار شوند. در‌واقع قبل از برقراری ارتباط زنده در اینستاگرام برنامه مشخصی را تعیین کنید و از طریق استوری به مخاطبان خود اطلاع دهید. این موضوع تأثیر زیادی در موفقیت و رسیدن به اهداف ذهنی شما برای بازاریابی و فروش بیشتر خواهد داشت. به‌ این‌ ترتیب، کاربران بیشتری در زمان مقرر در لایو اینستاگرام شما حضور پیدا می‌کنند. البته اینستاگرام در هنگام برگزاری لایو، یک نوتیفیکیشن نیز برای تمام کاربران ارسال می‌کند که همین ویژگی در مشاهده لایو شما توسط تعداد بیشتری از مخاطبان، موثر است.

  • داشتن یک پلن بازاریابی 

رسیدن به نتایج دلخواه در بازاریابی توسط لایو اینستاگرام به عوامل دیگری بستگی دارد که در بخش قبل به یکی از آن‌ها اشاره کردیم، اما در کنار تعیین جدول پخش جهت اطلاع کاربران از لایو‌های شما، بایستی یک پلن مناسب نیز برای لایو خود در نظر بگیرید. حتی می‌توانید برای دعوت از مخاطبان خود جهت حضور در لایو و اطلاع از نظرات آن‌ها نیز برنامه‌ریزی کنید. به این صورت استقبال بیشتری از لایو شما می‌شود. زیرا لایو‌های دو یا چندنفره، چالشی‌تر هستند و کاربران نیز علاقه بیشتری به شرکت در آن دارند. دعوت از افراد متخصص نیز یک ایده دیگر برای برقراری ارتباط زنده در اینستاگرام است. در چنین مواردی درصد مشارکت کاربران برای استفاده از نظرات تخصصی این افراد نیز بیشتر خواهد شد.

  • تعیین یک موضوع برای لایو 

در لایوهایی که فاقد تاپیک یا موضوع مشخصی هستند، احتمال خستگی کاربران و ترک لایو بیشتر است. بنابراین برای جلوگیری از این مسئله و تشویق کاربران به تماشای لایو‌های شما، بهتر است مشخصاً درباره موضوع خاصی صحبت کنید. در این رابطه راهکار‌ها و ایده‌های مختلفی وجود دارد که در صورت استفاده از آن‌ها می‌توانید از لایو اینستاگرام برای بازاریابی و جذب مشتری نهایت استفاده را ببرید. 

برخی از این موضوعات و راهکار‌ها عبارتند از:  

  • لایو پرسش و پاسخ: از مزایای اینستاگرام و قابلیت ارتباط زنده، ایجاد فرصتی برای پاسخگویی به پرسش‌های مخاطبان است. احترام به نظر تمام افراد و پذیرفتن انتقاد‌های محترمانه، شرط اصلی در برگزاری چنین لایو‌هایی است.
  • نمایش کار خود از زوایای پنهان: نشان دادن بخش‌هایی از کار خود که کاربران تاکنون آن را ندیده و یا از آن بی‌خبر بوده‌اند یک موضوع جذاب است که می‌توانید از آن برای بازاریابی کسب‌وکار خود استفاده کنید.
  • تعامل با افراد مختلف: ایجاد فضایی صمیمانه در لایو اینستاگرام و تعامل با مخاطبان یا همکاری با افراد و اینفلوئنسر‌ها، عامل مهمی برای افزایش اعتماد مشتریان و تداوم فروش کسب‌وکار شما به‌حساب می‌آید.
5/5 - (1 امتیاز)
ارسالینو

ارسالینو، پلتفرم طراحی شده توسط شرکت تـرابر پـژوهان البـرز در قـالب طرح برگــزیده معاونــت فــناوری ریــاست جـمهــــوری می باشـــد این پلتفرم هوشمند به شما امکان می دهد خدمات شرکت های ارسال بار مختلف را با یکدیگر مقایسه کرده و از آن ها استفاده نمایید از طریق ارسالینو می توانید پیش از ارسال بار ، قیمت ، کیفیت ، زمان ارسال بار و نظرات مخاطبان هر ارائه دهنده خدمت را مطالعه کرده , و از این طریق بهترین انتخاب را داشته باشید