کاربرد اتوماسیون بازاریابی(Marketing Automation)

فهرست مطالب

کاربرد اتوماسیون بازاریابی(Marketing Automation)

 اتوماسیون بازاریابی یک فناوری بسیار هدفمند برای انجام بهتر اقدامات متنوعی است که وجود آن‌ها در حوزه بازاریابی دیجیتال ضروری و با‌اهمیت است. برای درک بهتر این اصطلاح، تصور کنید که شما موظف به انجام بخش عمده‌ای از فرآیند‌های دیجیتال مارکتینگ هستید و این در حالی است که زمان و نیروی شما برای انجام تمام آن‌ها به‌ صورت روزانه کافی نیست. زیرا همان‌طور که بهتر می‌دانید بازاریابی آنلاین متشکل از مجموعه فرآیند‌هایی است که مداومت بر انجام همه‌روزه آن‌ها اگرچه بسیار وقت‌گیر است اما تضمینی برای موفقیت کسب‌وکار و فروش بیشتر خواهد بود. به همین دلیل واگذار کردن این فرآیند‌ها به افراد و حتی نرم‌افزار‌ها، کمک شایانی به اجرای مؤثر‌تر آن‌ها می‌کند. بر همین اساس، خودکارسازی بازاریابی و برنامه‌ریزی برای انجام دقیق و منظم اموری که در این راستا تعریف ‌شده‌اند، باعث آزادی عمل بیشتر شما و کسب بهترین نتایج خواهد شد.

در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتر و کامل‌تری درباره اتوماسیون بازاریابی ارائه نماییم.

تعریف بازاریابی اتوماتیک  (Marketing Automation)

اتوماسیون بازاریابی، فرآیندی است که در آن از یک پلتفرم خاص برای هماهنگ‌سازی، اجرا و یا ادغام خودکار برخی فعالیت‌ها در حوزه دیجیتال مارکتینگ بهره برده می‌شود. در‌واقع این نرم‌افزار یک کمک مؤثر و بسیار بزرگ برای تیم بازاریابی به‌ حساب می‌آید تا با استفاده از آن، انجام برخی فرآیند‌های تکراری مانند ایمیل مارکتینگ، فعالیت در سوشال مدیا، کمپین‌های تبلیغاتی و موارد بسیار دیگر با سرعت و سهولت بیشتر صورت بگیرند. علاوه‌بر آن اجرای خودکار چنین اموری موجب کارایی بهتر فرآیند‌های بازاریابی، ارتقاء شاخص‌های کلیدی، افزایش فروش و درآمدزایی خواهند شد. به‌ این‌ ترتیب شرکت‌هایی که به دنبال افزایش رشد و بهره‌وری کسب‌وکار خود با صرف کمترین هزینه هستند، می‌توانند از این روش برای اتوماسیون کردن برخی وظایف تکراری بهره برده و به این صورت ضمن برنامه‌ریزی بهتر در وقت خود نیز صرفه‌جویی کنند.

کاربرد اتوماسیون بازاریابی(Marketing Automation)

کاربرد‌های مهم و اصلی اتوماسیون بازاریابی

بدون شک تمامی کسب‌وکار‌ها برای اجرای امور بازاریابی خود و دستیابی به اهداف مهمی مانند فروش بیشتر، حفظ مشتریان قدیمی و یا جذب مخاطبان جدید با چالش‌های جدی و مهمی مواجه هستند. مشکلاتی که بخش عمده آن به هماهنگ‌سازی داده‌های مربوط به کاربران و گردش بهینه امور در بخش بازاریابی مربوط می‌شود. لذا نرم‌افزار‌های اتوماسیون به‌منظور اجرا و ساماندهی امور بازاریابی توسعه داده‌شده‌اند که در بخش‌های مختلف دیجیتال مارکتینگ قابل‌استفاده هستند و برخی از آن‌ها را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

۱. اجرای بهینه ایمیل مارکتینگ

بازاریابی ایمیلی یک استراتژی بسیار مهم و اساسی در دیجیتال مارکتینگ است که انجام صحیح آن مستلزم تدوین یک برنامه دقیق و زمان‌بندی‌ شده است. به‌طوری‌که ایمیل‌هایی با توجه به نیاز مخاطبان مختلف و شخصی‌سازی‌شده‌ را برای آن‌ها طراحی و ارسال نمود. با این توضیح، یکی از اموری که توسط اتوماسیون بازاریابی به‌ راحتی قابل انجام خواهد بود، ایمیل مارکتینگ است که از آن طریق می‌توان پیام‌های مناسب را در مواقع به‌خصوص، برای کاربران مورد‌نظر فرستاد.

در همین راستا، موارد زیر قابل‌دستیابی خواهند بود:

 • شناسایی مشتریان بالقوه و تبدیل آن‌ها به خریداران فعلی
 • تعامل بهینه با مخاطبان و نگه‌داشتن مشتریان کنونی
 • بهبود کارایی روش‌های بازاریابی
 • اینگیجمنت بیشتر

۲. موفقیت کمپین‌های بازاریابی

بدون شک موفقیت در کمپین‌های تبلیغاتی، نیازمند به‌کارگیری استراتژی‌های دقیق بازاریابی است. در‌واقع آنچه در اجرای هدفمند این فرآیند نقش پررنگ و مؤثری دارد، انتقال صحیح پیام مورد‌نظر به مخاطب در زمان مناسب است. این مسئله تا پیش از توسعه نرم‌افزار اتوماسیون بازاریابی توسط بازاریابان و با ریسک بالایی صورت می‌گرفت و هیچ راهی نبود که بتوان میزان اثرگذاری کمپین را روی مخاطبان بررسی کرد. اما با طراحی چنین ابزار کارآمدی، آنالیز خودکار کمپین‌های تبلیغاتی و اطمینان از میزان کارایی آن امکان‌پذیر شد. به‌ این‌ ترتیب کسب‌وکار‌ها به‌سادگی قادر به شناخت مخاطبان وب‌سایت خود و تبدیل آن‌ها به مشتری خواهند بود.

۳. شخصی‌سازی بازاریابی

اگر بدانید که مخاطبان شما چه چیزی می‌خواهند و در هر‌لحظه به دنبال رفع چه نیاز‌هایی هستند، بهتر می‌توانید برای آن‌ها یک استراتژی بازاریابی بچینید. در‌واقع هر اقدام مشتری، می‌تواند به شما در تکمیل پازل بازاریابی کسب‌وکار‌تان کمک کند. داده‌هایی که از مشتریانتان به دست می‌آورید، اطلاعات ارزشمندی هستند که با آن‌ها می‌توانید رفتار مخاطبان خود را شناسایی و ردیابی کنید و این کار عملاً به‌ صورت دستی قابل انجام نخواهد بود.

اتوماسیون بازاریابی یک راه‌حل مطمئن برای شناخت عمیق رفتار و سلایق مخاطب بوده و کسب‌وکار‌ها توسط آن می‌توانند از اطلاعات دریافتی برای پاسخگویی به نیاز مشتریان خود استفاده کنند. بنابراین با بازاریابی شخصی‌سازی‌شده و متناسب با هر مشتری، می‌توان آن‌ها را به‌سوی مطالب و محصولات موردنیاز‌شان راهنمایی کرد که نتیجه‌ای جز وفاداری به همراه ندارد.

۴. سهولت در اجرای فرآیند‌ها

بازاریابی خودکار یک راهکار عالی برای سرعت بخشیدن به امور و اجرای ساده آن‌ها است. به‌ این‌ ترتیب خدمات واحد بازاریابی به مشتریان نیز به شکل بهینه و تخصصی‌تری ارائه خواهند شد. در‌واقع با جمع‌آوری داده‌هایی یکپارچه از مشتریان، علاوه‌بر آنکه اجرای فرآیند‌های بازاریابی کاملاً ساده‌سازی می‌گردند، کاربران نیز یک تجربه به‌یادماندنی از تعامل با شما به دست می‌آورند. بنابراین، با کمک اتوماسیون بازاریابی و برای رسیدن به اهداف تعیین‌شده، لزومی ندارد از راهکار‌های پیچیده استفاده کنید. چرا‌که کلیه فرآیند‌ها به‌ صورت اتوماتیک در دیتابیس شرکت نگهداری می‌شوند و کلیه وظایف با توجه به سوابق قبلی به‌ صورت اولویت‌بندی شده انجام خواهند شد.

کاربرد اتوماسیون بازاریابی(Marketing Automation)

۵. آنالیز یکپارچه اطلاعات

تجزیه‌وتحلیل داده‌ها به‌ صورت سیستماتیک و انسجام‌یافته یکی دیگر از کاربرد‌های مهم بازاریابی خودکار است. همان‌گونه که پیش‌تر صحبت شد، با ردیابی رفتار مخاطبان در سایت یا شبکه‌های اجتماعی، اطلاعاتی به دست می‌آید که از آن‌ها برای تعیین بهترین استراتژی بازاریابی بهره برده می‌شود. در همین راستا می‌توان اتوماسیون بازاریابی را یک مسیر عالی برای شناسایی و کسب چنین داده‌هایی دانست. لذا با کمک این نرم‌افزار و آنالیز اطلاعات یکپارچه مشتریان، درک کاملی از نیازهای آن‌ها به دست می‌آید که برای ارائه محتوایی متناسب با نیاز هر مخاطب مفید خواهند بود.

۶. وفادار کردن مشتری

بدیهی است که انجام چند خرید، نمی‌تواند دلیلی بر وفاداری مشتریان باشد و در مواردی برای حفظ و تشویق آن‌ها به تداوم فعالیت، بایستی به فکر راهی برای ایجاد یا تقویت انگیزه بود. چرا‌که معمولاً درصد زیادی از مشتریان ترجیح می‌دهند از برندی خرید کنند که آشنایی بیشتری با خدمات و محصولات آن‌ها دارند. به همین دلیل داشتن یک پلتفرم اتوماسیون بازاریابی برای نگه‌داشتن مشتریان قدیمی بسیار تأثیرگذار و ارزشمند خواهد بود. چرا‌که به این وسیله می‌توان به‌ صورت خودکار اقدام به ره‌گیری مشتریان نموده و با یادآوری دوباره برند خود از طریق ترفند‌های مختلف، آن‌ها را درگیر محصولاتتان کنید. بنابراین احتمال فعالیت دوباره خریداران قدیمی یا افرادی که سبد خرید خود را نیمه‌کاره رها کرده‌اند، بیشتر می‌شود.

۷. پشتیبانی از کانال‌های مختلف بازاریابی

به‌طور حتم برای کسب بهترین نتایج از کمپین‌های تبلیغاتی، بهتر است فعالیت خود را در کانال‌های مختلف توسعه دهید. به‌ این‌ ترتیب جامعه آماری گسترده‌تری برای بازاریابی و جذب مشتری در اختیار خواهید داشت. بازاریابی اتوماسیون بهترین ابزار برای مدیریت تمام کمپین‌ها در کانال‌های مختلف است و با ادغام داده‌های به‌دست‌آمده از تمام آن‌ها، دستیابی به اهداف پیش‌رو نیز ساده‌تر می‌شود. به این صورت که می‌توانید از بستر‌های مختلف برای هدف قرار دادن مخاطبان خود بهره برده و محتوای مورد‌نیاز‌شان را در بهترین زمان به آن‌ها ارائه دهید. چنین فرآیندی به ایجاد یک تعامل اثربخش و دوسویه میان مشتری و برند منتهی خواهد شد.

مهم‌ترین مزایای بازاریابی خودکار

علاوه‌بر تسهیل و تسریع امور و کمک به بهره‌وری و بازدهی بیشتر که اصلی‌ترین مزایای اتوماسیون بازاریابی هستند، ایجاد یک تجربه‌ای منحصربه‌فرد برای مشتریان نیز ویژگی مثبت این تکنولوژی گردش کار به‌ حساب می‌آید.

همچنین سایر مزایای این نرم‌افزار را می‌توان از قرار زیر دانست:

 • کمک به افزایش مشتریان واقعی
 • صرف کمترین هزینه برای جذب مخاطب
 • حفظ مشتریان و ایجاد روابط بهینه با آن‌ها
 • فروش و بازدهی بهتر
 • افزایش(ROI) یا نرخ بازگشت سرمایه
 • آشنایی با رفتار و نیازهای مشتریان
 • آماده‌سازی فهرستی از علایق مخاطبان و جذب بهتر آن‌ها

هرچه سفارشات اینترنتی و مرسولات را زودتر به گیرنده برسانید، اعتبار شما نزد مشتری به همان میزان افزایش می‌یابد. این تحویلِ سریع و به‌موقع،مدیریت ارسال بسته ، پیگیری مرسوله پستی  و  خدمات پست آنلاین در کنار سایر مزایای ارسالینو ، ضمانت ارتقای کسب و کار شماست.

امتیاز دهید post
ارسالینو

ارسالینو، پلتفرم طراحی شده توسط شرکت تـرابر پـژوهان البـرز در قـالب طرح برگــزیده معاونــت فــناوری ریــاست جـمهــــوری می باشـــد این پلتفرم هوشمند به شما امکان می دهد خدمات شرکت های ارسال بار مختلف را با یکدیگر مقایسه کرده و از آن ها استفاده نمایید از طریق ارسالینو می توانید پیش از ارسال بار ، قیمت ، کیفیت ، زمان ارسال بار و نظرات مخاطبان هر ارائه دهنده خدمت را مطالعه کرده , و از این طریق بهترین انتخاب را داشته باشید.