نقش و جایگاه مارکت پلیس در تجارت الکترونیک

فهرست مطالب

نقش و جایگاه مارکت پلیس در تجارت الکترونیک

نقش و جایگاه مارکت پلیس در تجارت الکترونیک و کسب‌وکار‌هایی که با کمک آن به پیشرفت و درآمدزایی مورد‌نظر دست یافته‌اند، موضوعی اثبات شده بوده و همین امر موجب گردیده است که این مفهوم در سال‌های اخیر، بسیار فراگیر شود. مارکت پلیس (Market Place) بستر یا زمینه‌ای بوده که باهدف فروش محصولات و ارائه خدمات از جانب تأمین‌کنندگان کالا‌ها ترتیب داده‌شده است و به‌ وضوح می‌توان اثر آن را بر ساختار اقتصادی و فروش کسب‌وکار‌های آنلاین مشاهده کرد. به‌طوری‌که هر فروشگاهی با استفاده از آن می‌تواند به‌سرعت جایگاه مورد‌نظر خود را پیداکرده و به چشم‌اندازهای پیش‌رو دست پیدا کند. در‌واقع آنچه موجب گردیده  وجود چنین پلتفرمی در فروش محصول تولیدکنندگان، نقش مؤثری داشته باشد، سهولت در بازدید و دسترسی کاربران به اقلام مختلف است. به‌طوری‌که یک فرد به‌ راحتی می‌تواند با بررسی یک مارکت پلیس، خریدی مطمئن و سریع را تجربه کند.در ادامه بیشتر درباره نقش و جایگاه مارکت پلیس در تجارت الکترونیک صحبت خواهیم کرد.

 

تعریف مفهوم مارکت پلیس

با بررسی لغوی مارکت پلیس، به‌ راحتی می‌توان به معنای این مفهوم پی برد. به این صورت که در لاتین، عبارت Market به معنی بازار و Place نیز بیانگر مکان است. یعنی مکان یا زمینه‌ای که برای ایجاد یک بازار در نظر گرفته‌شده و بازارگاه عبارت مناسبی برای معرفی آن در زبان فارسی است. بر این اساس می‌توان مارکت پلیس را یک بازار مجازی دانست که در بستر وب‌سایت یا اپلیکیشن حرفه‌ای ارائه می‌گردد و انواع کالا و محصولات را در اختیار خریداران قرار می‌دهد. در اصل، مارکت پلیس‌ها فروشگاه‌های اینترنتی بزرگی هستند که خود، کالایی برای فروش ندارند و تنها یک واسطه میان خریدار و فروشنده به‌ حساب می‌آیند. گفتنی است فروشگاه‌های عضو این پلتفرم، عمدتاً فاقد محلی به‌ عنوان انبار نگهداری کالا هستند و درآمد آن‌ها نیز درصدی است که از فروشنده و خریدار دریافت می‌شود. بنابراین می‌توان نقش و جایگاه مارکت پلیس در تجارت الکترونیک را ایجاد بستری برای تبادلات مالی میان صاحبان کسب‌وکار‌ها و مصرف‌کنندگان دانست.

 

نقش و جایگاه مارکت پلیس در تجارت الکترونیک

ویژگی مهم مارکت پلیس‌ها

اصلی‌ترین و مهم‌ترین ویژگی مارکت پلیس‌ها یا بازارگاه‌های آنلاین، ارائه انواع خدمات و محصولات است. به‌طوری‌که در چنین پلتفرم‌هایی، تقریباً هر نوع کالایی را می‌توان یافت. از طرفی در دسترس بودن و سهولت در استفاده نیز، قابلیت ارزشمند دیگری بوده که موجب گردیده است، کاربران تمایل زیادی به استفاده از آن نشان دهند. این‌گونه که، تنها کافیست به برنامه یا وب‌سایت مورد‌نظر بر روی گوشی یا لپ‌تاپ خود مراجعه نموده و از آن خرید کنید. ویژگی مهم دیگر مارکت پلیس این است که تأمین‌کنندگان کالا‌های مختلف می‌توانند به‌جای عرضه مجزای انواع محصولات خود در چندین فروشگاه‌، آن‌ها را به‌طور متمرکز در این پلتفرم ارائه کنند.

سایر ویژگی‌هایی که بیانگر نقش و جایگاه مارکت پلیس در تجارت الکترونیک است، به شرح زیر هستند:

 

محتوا محور بودن

سایت‌های Market Place معمولاً متناسب با نیاز مشتریان به ارائه محتوا پرداخته و آن‌ها را برای خرید و مراجعه به سایت ترغیب می‌کنند. از همین‌رو آن‌ها معمولاً توانایی و قدرت بالایی در زمینه تولید محتوا دارند و توجه زیادی به محتوا نشان می‌دهند.

 

 به‌روزرسانی مداوم

با توجه به تغییر نیاز‌های مشتریان، این بازارگاه‌ها به‌صورت دائم و مستمر، آپدیت یا به‌روزرسانی می‌شوند.

 

سطح تعامل بالا

برقراری ارتباط با فروشندگان مختلف، یکی دیگر از ویژگی‌های این بازار‌های آنلاین هستند. در‌واقع بخش مهمی از نقش و جایگاه مارکت پلیس در تجارت الکترونیک به‌ واسطه تعامل مطلوب با کسب‌وکار‌های مختلف و جلب نظر عرضه‌کنندگان کالا‌ها به دست آمده است.

 

 قابل اعتماد

اصلی‌ترین وظیفه مارکت پلیس‌ها، تسهیل فرآیند خرید برای استفاده کاربران است. به همین دلیل تلاش مدیران این پلتفرم‌ها در راستای برقراری روابط مطلوب با مشتریان و فروشندگان بوده و اعتمادسازی و ایجاد فضایی امن برای خریدوفروش نیز هدف اصلی آن‌ها است.

 

نقش و جایگاه مارکت پلیس در تجارت الکترونیک

نقش و جایگاه مارکت پلیس در تجارت الکترونیک

همان‌طور که پیش‌تر نیز صحبت شد، مارکت پلیس‌ها، بازار‌های مجازی یا اینترنتی هستند که برای عرضه انواع کالا و خدمات تأمین‌کنندگان مختلف به مشتریان طرح‌ریزی و ارائه شده‌اند. در‌واقع می‌توان آنها را ازجمله ابزار‌های کارآمد و محبوب در حوزه ایکامرس یا تجارت الکترونیک دانست که مبنا و پایه آن، مدیریت یک کسب‌وکار بدون نیاز به کالا و محصولات است. به‌طوری‌که تنها با ایجاد بستری برای تولیدکنندگان و فروشندگان، از آن‌ها برای فروش و درآمدزایی بیشتر حمایت می‌شود.

ارائه چنین طرحی برای آن‌دسته از افراد و کسب‌وکار‌هایی که از دانش و سرمایه لازم برای ایجاد یک وب‌سایت فروشگاهی برخوردار نیستند، یک کمک بزرگ به‌ حساب می‌آید. زیرا آن‌ها این فرصت را خواهند داشت که کالا و خدمات خود را در میان سایر رقبا و فروشندگان، معرفی کنند و به فروش برسانند. البته استفاده از فنون بازاریابی و هنر و خلاقیت فردی در ارائه هرچه بهتر محصولات می‌تواند یک امتیاز برای موفقیت در بازار و سودآوری بیشتر باشد. لذا نقش و جایگاه مارکت پلیس در تجارت الکترونیک به ایجاد یک فضا با امکانات مناسب جهت عرضه انواع کالا مربوط می‌شود و این مشتریان هستند که پس از بررسی و مقایسه محصولات مختلف برای خرید و انتخاب نهایی، تصمیم‌گیری می‌کنند.

 

معرفی انواع مارکت پلیس‌ها

پس از معرفی مارکت پلیس و بررسی ویژگی‌های آن، بهتر دیدیم درباره انواع این بازارگاه‌های آنلاین نیز توضیحاتی ارائه نماییم. در‌واقع نوع کارایی و مزایا و معایب این فروشگاه‌ها به ساختار آن‌ها و نوع سیستم مورد‌استفاده برای هریک مربوط می‌شود که در ادامه به آن خواهیم پرداخت:

  • مارکت پلیس عمودی: در این نوع مارکت انواع محصولات از طریق منابع مختلف، عرضه و به فروش می‌رسند. به این معنی که هر نوع کالایی اعم از لوازم دیجیتال و الکترونیک، جواهرات و اشیاء قیمتی، لوازم‌خانگی و موارد بسیار دیگر در این بازارگاه ارائه می‌گردند. اطمینان از اصالت کالا ویژگی برتر این مارکت بوده که دلیل آن، فروش اقلام در حوزۀ تخصصی است و این شاخصه بیانگر نقش و جایگاه مارکت پلیس در تجارت الکترونیک است.

 

  • مارکت پلیس افقی: در این مارکت پلیس‌، کالا‌هایی با ویژگی‌های مشابه عرضه می‌شوند و فروشگاه‌های مختلف می‌توانند خدمات خود را در میان سایر رقبا به مشتریان خود معرفی کنند. به این معنی که نوع خاصی از کالا و خدمات در این پلتفرم قابل جستجو و فروش خواهد بود.

 

  • مارکت پلیس جهانی: این نوع بازارگاه در مقایسه با دو مارکت قبل، بزرگ‌تر بوده و گستره وسیع‌تری از خدمات و کالا‌ها را دربر می‌گیرد. ازجمله این وب‌سایت‌ها که بسیار هم شناخته‌شده هستند می‌توان به آمازون، eBay، علی‌بابا و… اشاره کرد. ویژگی مهم این بازارگاه‌ها، ارائه انواع تولیدات و ایجاد بستری برای فروش کالای سایر تأمین‌کنندگان است.

 

مهم‌ترین مزایای مارکت پلیس‌ها

تعدادی از مزایای بازار‌های آنلاین که معرف نقش و جایگاه مارکت پلیس در تجارت الکترونیک هستند به شرح زیر است:

 

  • فرآیند خریدوفروش کالا در Market Place با سرعت و سهولت بالایی صورت می‌گیرد و درآمد‌های حاصل نیز به‌صورت نقدی است.
  • با توجه به ارائه خدمات و محصولات متنوع در چنین فروشگاه‌هایی، نرخ بازدید کاربران از سایت بسیار بالا خواهد بود و این در حالی است که خریداران نیز می‌توانند از میان انواع کالا‌ها، بهترین و مناسب‌ترین محصول را تهیه کنند.
  • ارائه نظرات و تجربیات کاربران در مورد خرید اقلام گوناگون امکان‌پذیر بوده و این مسئله به سایر خریداران برای انتخابی مناسب، کمک می‌کند.
  • پشتیبانی ۲۴ ساعته برای پاسخگویی به مشتریان یکی دیگر از مزایای این پلتفرم‌ آنلاین است. به‌طوری‌که با خاطری آسوده می‌توان در هر ساعتی از شبانه‌روز، اقدام به خرید و دریافت راهنمایی‌های لازم از کارشناسان مربوطه نمود.
  • امتیاز دیگری که نقش و جایگاه مارکت پلیس در تجارت الکترونیک را نشان می‌دهد، جلب اعتماد کاربران است. به این صورت که امکان برگشت کالا در صورت عدم رضایت خریدار وجود دارد.
  • ایجاد یک فضای رقابتی برای فروشندگان در این بستر موجب گردیده است که تلاش برای عرضه بهترین کالا و خدمات بیشتر شود. از طرفی به دلیل وجود تأمین‌کننده‌های مختلف، معمولاً برای فروش بهترین محصولات با پایین‌ترین قیمت برنامه‌ریزی می‌شود.

هرچه سفارشات اینترنتی و مرسولات را زودتر به گیرنده برسانید، اعتبار شما نزد مشتری به همان میزان افزایش می‌یابد. این تحویلِ سریع و به‌موقع،مدیریت ارسال بسته ، پیگیری مرسوله پستی  و خدمات پست آنلاین در کنار سایر مزایای ارسالینو، ضمانت ارتقای کسب و کار شماست.

امتیاز دهید post
ارسالینو

ارسالینو، پلتفرم طراحی شده توسط شرکت تـرابر پـژوهان البـرز در قـالب طرح برگــزیده معاونــت فــناوری ریــاست جـمهــــوری می باشـــد این پلتفرم هوشمند به شما امکان می دهد خدمات شرکت های ارسال بار مختلف را با یکدیگر مقایسه کرده و از آن ها استفاده نمایید از طریق ارسالینو می توانید پیش از ارسال بار ، قیمت ، کیفیت ، زمان ارسال بار و نظرات مخاطبان هر ارائه دهنده خدمت را مطالعه کرده , و از این طریق بهترین انتخاب را داشته باشید.