معرفی تحویل بدون تماس (No Contact Delivery)

فهرست مطالب

معرفی تحویل بدون تماس (No Contact Delivery)

تحویل بدون تماس یا No Contact Delivery ازجمله ایده‌هایی است که در سال‌های اخیر به‌ ویژه پس از همه‌گیری کرونا، شکل پررنگی به خود گرفت. محوریت این روش تحویل، تغییر الگوی رفتاری مشتریان به‌ واسطه خدمات‌رسانی بدون تماس مستقیم، تأکید بر رعایت اصول بهداشتی و فاصله‌گذاری میان افراد است. تحویل بدون تماس با توجه به رویکرد افراد برای سفارش آنلاین اقلام مورد نیازشان و تحویل درب منزل، شیوه‌ای کاربردی به نظر می‌آید و کسب‌وکار‌ها می‌توانند با انجام آن، فعالیت و درآمدزایی خود را متحول کنند. بنابراین در صورتی‌که شما نیز همگام با رشد جوامع و پیشرفت تکنولوژی، علاقه‌مند به استفاده از روش‌های نوین ارائه خدمات هستید، باید در ابتدا مقدماتی را فراهم نموده و خود را برای تغییر رویه، آموزش پرسنل و تهیه ابزار‌ها و امکانات مورد‌نیاز آماده کنید. به همین منظور قصد داریم در این مقاله به بررسی چندوچون تحویل بدون تماس یا No Contact Delivery بپردازیم.

تحویل بدون تماس چیست؟

اگر تصور می‌کنید که تحویل بدون تماس، نوعی فعالیت فیزیکی و برگرفته از روش‌های قدیمی سفارش تلفنی است، سخت در اشتباهید! این مفهوم به معنای تحویل کالا یا محصولات بدون تبادل مستقیم میان فروشنده و خریدار است. این روش به‌رغم سادگی و کارایی مطلوب، با چالش‌های مختلفی همراه است که می‌تواند مشکلاتی را برای مشتریان و حتی فروشندگان به وجود آورد. مثلاً ممکن است در مواردی،  سفارشات به نشانی دیگری فرستاده شوند و یا اینکه مشتری از تحویل بسته، بی‌اطلاع باشد. حتی امکان سرقت یا مفقودی آن‌ها نیز وجود دارد و این موارد بخشی از مشکلات احتمالی تحویل بدون تماس یا No Contact Delivery هستند. با این‌حال نمی‌توان، به خاطر وجود چالش‌هایی که جزء لاینفک هر سیستمی هستند، مزایای متعدد این فرآیند را نادیده گرفت.

اهمیت استفاده از تحویل بدون تماس

اگر کسب‌وکاری دارید که در راستای فروش محصول یا کالایی خاص اداره می‌شود، با استفاده از این سرویس متوجه خواهید شد که روند پاسخگویی به نیاز مشتریان به شکل بهتری پیش می‌رود. ضمن آنکه چانه‌زنی‌های طولانی و طاقت‌فرسا با مشتریان که در اکثر مشاغل به چشم می‌خورد نیز درنتیجه این راهکار به‌کلی حذف می‌گردد. مهم‌تر اینکه، رابطه شما با مشتری‌هایتان نیز تحت تأثیر برخی مشکلات احتمالی، آسیب نخواهد دید. با بیان این دلایل، می‌توان لزوم و اهمیت به‌کارگیری این شیوه را به‌خوبی درک کرد.

معرفی تحویل بدون تماس (No Contact Delivery)
معرفی تحویل بدون تماس (No Contact Delivery)

مهم‌ترین کاربرد تحویل بدون تماس

اگر‌چه تمام مشاغل می‌توانند مطابق با خدمات خود از این روش استفاده کنند، اما معمولا برای کسب‌وکار‌هایی که با مواد غذایی و خوراکی در ارتباط هستند، کارایی بیشتری دارد. لذا در این بخش با اشاره به دو نمونه از کسب‌وکار‌های فعال این زمینه، به شما برای درک بهتر تحویل بدون تماس یا No Contact Delivery کمک خواهیم کرد:

 • پیک‌های تحویل غذا

در اکثر کشور‌ها به‌ ویژه در اروپا و آمریکا، گذاشتن بسته غذا جلوی درب خانه، یک شیوه مرسوم و رایج به شمار می‌رود. اما پس از پاندمی کرونا و اهمیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی، سختگیری‌ها برای تحویل بدون تماس این سفارشات بیشتر و شیوه‌نامه‌ای برای پیک‌های تحویل غذا در نظر گرفته شد که برای نمونه دستورالعمل شرکت تهیه غذای FreshPrep کانادا به پیک‌ها را بررسی می‌نماییم:

در این شیوه‌نامه آمده است که «پیک‌ها بایستی پس از هر بار تحویل غذا، دست‌های خود را ضدعفونی و کلیه سطوح وسیله نقلیه خود را توسط پد‌های الکلی پاک کنند. همچنین پیک‌ها تنها می‌توانند در محدوده تحویل محموله‌، رفت‌وآمد داشته باشند و در صورت مشاهده علائم بیماری باید در خانه بمانند. همچنین ضروری است که ارتباط خود با مشتری را محدود کنند. به این صورت که برای تحویل غذا، ابتدا زنگ خانه را بزنند و پس‌ از آن، بسته را در جلوی خانه قرار دهند.»

 • فروشگاه خواروبار و مواد مصرفی

مثال بعدی برای آشنایی با تحویل بدون تماس یا No Contact Delivery یک شرکت فروش مواد خوراکی و خواروبار به نام Mass Food Delivery در آمریکا است که این فروشگاه نیز باهدف افزایش فروش خود در ایام کرونا و ایمنی مشتریان و کارکنان خود از روش تحویل بدون تماس بهره می‌برد. این شرکت طی بیانیه‌ای اعلام داشت که: 

«تلاش ما برقراری ارتباطی بدون کوچک‌ترین برخورد و تماس است و از همین‌رو، اطلاع‌رسانی زمان تحویل از طریق ایمیل انجام می‌شود. در‌واقع مدیریت کلیه فرآیند‌ها به‌صورت آنلاین خواهد بود و حتی می‌توان از نظرات مشتریان و بازخورد‌های آن‌ها بدون نیاز به صحبت رودررو اطلاع پیدا کرد. چرا‌که هدف این مجموعه، ایمنی و سلامت مشتریان بوده و از همین‌رو سیستم تحویل بدون تماس را اجرا و پیاده‌سازی نموده‌ایم. این قابلیت حتی برای سالمندان و افرادی که توان انجام خرید‌های روزانه خود را ندارند نیز مناسب است.»

اجرای سیستم تحویل بدون تماس یا No Contact Delivery

نه‌تنها اجرای فرآیند تحویل بدون تماس بلکه پیاده‌سازی هر سیستم دیگری، نیازمند برنامه‌ریزی و فراهم کردن برخی پیش‌نیاز‌ها خواهد بود. در‌واقع شما و کارکنانتان، بایستی خود را برای هر پیش آمدی مهیا کنید. مثلا باید بتوانید بهترین تصمیم را هنگام قرارگرفتن در شرایط غیرعادی و یا مکان‌های ناامن بگیرید و یا برای تحویل بسته به مشتری، بدون کمترین رویارویی به دنبال بهترین راهکار باشید. بنابراین وجود برخی ابزار‌های کمکی در کنار بهینه‌سازی مسیر می‌تواند در این راستا کمک‌کننده باشند که در ادامه مروری بر آن‌ها خواهیم داشت: 

معرفی تحویل بدون تماس (No Contact Delivery)
معرفی تحویل بدون تماس (No Contact Delivery)
 • نرم‌افزار اعلان زمان تحویل

یک راهکار عالی برای تحویل بدون تماس یا No Contact Delivery این است که با کمک نرم‌افزار‌های مدیریت، مکان و زمان تحویل بسته را به اطلاع مشتری برسانید. این پیام می‌تواند از طریق یک سیستم اتوماسیون و به‌صورت ایمیل یا پیامک برای مشتری ارسال و از تأخیر و مشکلات بعدی پیشگیری شود.

 • تهیه یک گواهی تحویل

معمولاً در تحویل بدون تماس و بنا به خواست مشتری یک محل خاص برای تحویل بسته در نظر گرفته می‌شود. به همین دلیل و برای اطمینان مشتری از اجرای صحیح این فرآیند می‌توانید یک عکس از بسته و محل تحویل آن تهیه نموده و با ارسال برای مشتری، آن‌ها را از رسیدن محموله آگاه نمایید.

 • گذاشتن یادداشت برای پیک

یادداشت‌گذاری در فرآیند تحویل بدون تماس یا No Contact Delivery می‌تواند راهکار مناسب برای مواقع لزوم باشد. به این معنی که احتمالاً برخی مشتریان، تقاضا یا ترجیحاتی در مورد دریافت بسته خود دارند که می‌توانند با گذاشتن یادداشت، به اطلاع راننده یا پیک برسانند. به‌ این‌ ترتیب، علاوه‌بر انتقال صحیح اطلاعات مورد‌نظر مشتری، از سردرگمی راننده نیز جلوگیری می‌شود. از این طریق می‌توان مواردی همچون زمان یا محل تحویل بسته، شماره تلفن، تغییر نشانی و یا زنگ را به اطلاع پیک یا راننده رساند.

 • نرم‌افزار اختصاصی رانندگان 

در کنار تمام موارد فوق، طراحی یک اپلیکیشن مخصوص برای رانندگان نیز می‌تواند در اجرای صحیح فرایند تحویل بدون تماس راهگشا و مؤثر باشد. در‌واقع به این طریق، اطلاعات لازم برای تحویل بسته‌ها به‌ راحتی در اختیار رانندگان قرار خواهد گرفت. علاوه‌بر آن مزایای زیر نیز به این واسطه قابل‌دسترسی خواهند بود:

 • اطلاع از بهترین مسیر برای تحویل بسته‌
 • مشاهده دستورالعمل‌ها و درخواست‌های مشتری
 • امکان اطلاع‌رسانی درباره زمان یا محل تحویل بسته
 • امکان پیگیری و اطمینان از تحویل بسته‌ها
 • وجود بستری برای ثبت گواهی تحویل 

بنابراین با کمک یک اپلیکیش کاربردی می‌توان سرویس تحویل بدون تماس یا No Contact Delivery را به‌ راحتی اجرا نمود.

آیا تحویل بدون تماس مختص دوران پاندمی است؟

اگر‌چه خوشبختانه در سال اخیر با کاهش همه‌گیری کرونا در جهان مواجه هستیم اما با توجه به تمایل بسیاری مشتریان برای استفاده از خدمات تحویل بدون تماس، برخی کسب‌وکار‌ها نیز به روند فعالیت خود به سبک و سیاق قبل ادامه داده‌اند و پاسخگوی مشتریان خود به همین روش هستند. این مسئله به‌ ویژه در کسب‌وکار‌های مربوط به غذا، مواد مصرفی و خوراکی‌ها بیشتر مشاهده می‌شود. از همین‌رو به نظر نمی‌رسد که با عبور از دوران پاندمی، تقاضا برای استفاده از آن کاهش پیدا کند. در‌واقع می‌توان گفت تحویل بدون تماس یا No Contact Delivery به یکی از روش‌های کارآمد مبدل شده است که در آینده نیز احتمالاً رشد بیشتری خواهد داشت.

امتیاز دهید post
ارسالینو

ارسالینو، پلتفرم طراحی شده توسط شرکت تـرابر پـژوهان البـرز در قـالب طرح برگــزیده معاونــت فــناوری ریــاست جـمهــــوری می باشـــد این پلتفرم هوشمند به شما امکان می دهد خدمات شرکت های ارسال بار مختلف را با یکدیگر مقایسه کرده و از آن ها استفاده نمایید از طریق ارسالینو می توانید پیش از ارسال بار ، قیمت ، کیفیت ، زمان ارسال بار و نظرات مخاطبان هر ارائه دهنده خدمت را مطالعه کرده , و از این طریق بهترین انتخاب را داشته باشید.