مزایای انبارداری آنلاین چیست؟

فهرست مطالب

مزایای انبارداری آنلاین چیست؟

مزایای انبارداری آنلاین به‌عنوان یکی از اقدامات ارزشمند و مهم در راستای استفاده از فناوری‌های روز دنیا در کسب‌وکارهای امروزی، بسیار گسترده و فراوان است و نقش مؤثری در بهبود کیفیت عملکرد یک مجموعه دارد. همان‌طور که می‌دانید انبار ازجمله اصلی‌ترین بخش‌ها در هر شرکت و فروشگاهی است که متناسب با نوع فعالیت، حجم زیادی از انواع کالا‌ها در آن نگهداری و توزیع می‌شود. از همین‌رو، اطلاع از موجودی و مدیریت ورود و خروج آن‌ها، کاری دشوار و پر از چالش بوده که نیازمند دقت و تلاش بی‌وقفه است. اما در عصر حاضر و در شرایطی که از تکنولوژی در تمام سطوح بهره برده می‌شود، با طراحی نرم‌افزار‌هایی بسیار کاربردی، شاهد سهولت در انجام فرآیند انبارداری و مدیریت بهتر امور مربوط به آن هستیم. اقدامی که مزایا و منافع بسیاری را برای صاحبان کسب‌و‌کارها به‌ویژه در حوزه آنلاین به همراه دارد. به همین دلیل ادامه این مقاله را به بررسی مزایای انبارداری آنلاین اختصاص داده‌ایم.

انبارداری آنلاین چیست؟

سیستم انبارداری ابری یا تحت وب باهدف سازمان‌دهی و نظارت بهتر بر ورود و خروج محصولات و کالا‌های موجود در انبار طرح‌ریزی‌شده است که بر اساس آن، دغدغه اصلی مدیران کسب‌و‌کارهای مربوطه که اغلب داشتن اطلاعاتی دقیق و به‌روز از وضعیت انبار و موجودی کالا‌ها است، برطرف می‌گردد. به این طریق علاوه‌بر آنکه نظارت روی کالا‌های موجود و گردش آن در انبار، شکل دائمی به خود می‌گیرد؛ سرعت خدمات‌رسانی به مشتریان نیز افزایش پیدا می‌کند. همچنین فعالیت شرکت یا کسب‌و‌کار موردنظر نیز به سمت سودآوری بیشتر و کاهش هزینه‌ها سوق داده می‌شود. در‌واقع می‌توان گفت با روی کار آمدن سیستم انبارداری آنلاین، چالش‌های موجود در روش‌های سنتی انبارداری اعم از حضور دائمی در محل انبار، احتمال بالای خطای انسانی و نگهداری از سیستم‌ها و سرورها، به‌طور کامل برطرف شده‌اند که این موارد، تنها بخشی از مزایای انبارداری آنلاین است.

مزایای انبارداری آنلاین چیست؟
مزایای انبارداری آنلاین چیست؟

شاخصه‌های مهم انبارداری آنلاین

امروزه با روی کار آمدن انواع مختلفی از نرم‌افزار‌های مدیریت انبار، فرآیند‌های مربوط به این بخش مهم، به شکل بهتر و باکیفیت‌تری انجام می‌گیرد. درواقع برخی قابلیت‌ها و شاخصه‌های ارزشمند این اپلیکشن‌ها موجب ارتقاء سطح عملکرد مدیران در انبارداری گردیده است که در ادامه به برخی از آن‌ها مروری خواهیم داشت:

مدیریت بهینه

مدیریت خدمات در شرکت‌هایی که انتخاب آن‌ها، سیستم انبارداری آنلاین است؛ به شکل بهتری صورت می‌پذیرد. به‌طوری‌که در چنین سازمان‌هایی، تخمین هزینه‌های انبار، متناسب با میزان کارکرد بخش‌های مختلف و با دقت بالا‌تری انجام می‌گیرد.

اطلاع از موجودی انبار

مدیران مجموعه‌هایی که از مزایای انبارداری آنلاین بهره می‌برند در جریان کامل کالا‌های انبار قرار دارند و در صورت اتمام موجودی، از طریق این سیستم به آن‌ها اطلاع داده می‌شود. به‌این‌ترتیب می‌توان شاهد تأثیر فوق‌العاده آن بر کنترل بهینه موجودی و تهیه و سفارش مجدد کالا‌های موردنظر بود.

تشخیص و تفکیک کالا‌ها

در جریان استفاده از قابلیت‌های ارزشمند نرم‌افزار‌های انبارداری مبتنی بر وب، می‌توان اطلاعات دقیقی از هویت کالا‌ها به‌واسطه بارکد‌هایی که بر روی آن‌ها نصب می‌گردند، به دست آورد. به‌طوری‌که پس از اسکن بارکد‌ها توسط ابزار‌های مربوطه و انتقال آنلاین اطلاعات به سیستم، می‌توان از آن‌ها در راستای مدیریت انبار بهره برد. 

سنجش اموال و دارایی

امکان ارزیابی دارایی انبار و پیگیری آن‌ها یکی دیگر از شاخص‌ترین مزایای انبارداری آنلاین است. در‌واقع همان‌طور که صحبت شد؛ با استفاده از برخی امکانات هوشمند مانند دستگاه‌های بارکد‌خوان و یا تجهیزاتی که توسط سیستم‌های وایرلس یا امواج رادیویی کنترل می‌شوند، اندازه‌گیری دقیق اموال و موجودی انبار شرکت‌ها به‌سادگی امکان‌پذیر خواهد شد.

اهمیت استفاده از سیستم انبارداری ابری

در شرکت‌های تولیدی و کسب‌و‌کار‌هایی که عرضه کالا یا محصول، راه ارتباطی میان خریدار و فروشنده به‌حساب می‌آید، مدیریت انبار و دقت در کنترل این فرآیند، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. این در حالی است که با روی کار آمدن انواع نرم‌افزار‌های انبار و قابلیت‌ها و مزایای انبارداری آنلاین که منجر به کاربرد گسترده آن‌ها گردیده است، کلیه ابزار‌ها و امکانات مورد‌نیاز جهت نظارت بهینه و پردازش اطلاعات مربوط به این بخش، پیش‌بینی‌شده است. لذا با توجه به حجم سرمایه موجود در انبار شرکت‌های مختلف و پیچیدگی‌های آن، لزوم استفاده از این امکانات به‌ویژه در هنگام محاسبه هزینه‌ها و ارائه گزارش‌هایی درباره موجودی کالا‌ها یا دسترسی به آن‌ها، شکل مهم‌تری به خود می‌گیرد که استفاده از آن را نباید نادیده گرفت.

مزایای انبارداری آنلاین چیست؟
مزایای انبارداری آنلاین چیست؟

مهم‌ترین مزایای انبارداری آنلاین

اگرچه سیستم انبارداری ابری به دلیل انجام فیزیکی برخی امور و ناهماهنگی‌های ناشی از آن با چالش‌ها و مشکلاتی نیز همراه است؛ اما نمی‌توان از اثرگذاری فوق‌العاده آن در مدیریت و افزایش بازدهی کسب‌و‌کار‌های آنلاین و یا حتی فرآیند‌های حمل‌ونقل چشم‌پوشی کرد. در‌واقع مزایای متعدد و مهم این سیستم که برخی از آن‌ها را در ادامه برخواهیم شمرد، موجب گردیده است که مدیران در حوزه انبارداری و لجستیک بر استفاده از این سیستم تأکید داشته باشند. این مزایا عبارت‌اند از:

1- فروش بیشتر

در سیستم انبارداری مبتنی بر فضای ابری، کلیه اطلاعات مربوط به کالا‌ها، مراکز فروش، موجودی و موارد بسیار دیگر با جزئیات دقیق در دسترس هستند. گردآوری این داده‌ها برای کسب‌و‌کار‌های موردنظر، می‌تواند به فروش بیشتر و سرویس‌دهی بهتر مانند ارسال و تحویل به‌موقع منتهی گردد که مجموع این موارد می‌تواند رضایت مشتریان و تمایل آن‌ها برای خرید دوباره را به دنبال داشته باشد.

2- کاهش و کنترل هزینه‌ها

صرفه‌جویی و کنترل هزینه‌ها نیز به‌عنوان یکی از مزایای انبارداری آنلاین به‌حساب می‌آید. زیرا یکی از مشکلات انبارداری به روش سنتی، صرف هزینه‌های بسیار زیادی است که به دلیل آسیب‌دیدگی و فرسودگی کالا‌ها و از بین رفتن پوشش یا به سر رسیدن تاریخ مصرف آن‌ها بر مدیریت مجموعه تحمیل می‌شود. مضاف بر آن، هزینه‌های دیگری همچون اجاره، تعمیر و تجهیز امکانات انبار، حقوق کارکنان، رسیدگی به کالا‌ها و مواردی از این قبیل نیز پیش روی مدیرانی که همچنان از روش‌های قدیمی انبارداری استفاده می‌کنند، قرار دارد. اما پس از طراحی نرم‌افزار‌های انبارداری و استفاده از روش‌های آنلاین برای مدیریت این بخش بسیار مهم، کاهش قابل‌توجه این هزینه‌ها را شاهد هستیم که این موارد، موجب کاهش هزینه‌های انبارداری شده است.

3- انعطاف‌ در سیستم مدیریت

آنچه موجب افزایش تقاضا برای استفاده از پلتفرم‌های آنلاین انبارداری گردیده است، انعطاف‌پذیری مدیران در مواجهه با چالش‌ها و مشکلاتی است که وجود آن‌ها در هر کسب‌وکاری اجتناب‌ناپذیر است. در چنین مواقعی، مدیران این مجموعه‌ها با در اختیار داشتن داده‌ها و اطلاعات دقیق از انبار‌ها، می‌توانند تصمیماتی مناسب اتخاذ کنند. در‌واقع بخشی از مزایای انبارداری آنلاین در تصمیم‌گیری مدیران برای مواقع خاص مشهود می‌شود.

4- مدیریت عرضه و تقاضا

انجام پیش‌بینی‌های لازم جهت تأمین کالای موردنیاز مشتریان و میزان آن، مستلزم در نظر گرفتن برنامه‌ریزی‌های درست و به‌موقع است که این امر نیز به‌واسطه آنالیز داده‌ها در انبارداری آنلاین و گزارش‌هایی که بر پایه برخی پارامتر‌ها در موجودی انبار ارائه می‌گردد، قابل‌دستیابی خواهد بود. به عبارتی، با کمک این ابزار‌های مدرن و دیجیتالی، متناسب با تقاضا، تحلیل رفتار مشتریان و همچنین ارزیابی فهرست کالا‌های درخواست شده، فرآیند ذخیره‌سازی کالا‌ها و تقاضا برای تأمین نیاز مشتریان سازمان‌دهی می‌شود.

5- افزایش رضایتمندی مشتریان

بهره‌گیری از قابلیت‌ها و مزایای انبارداری آنلاین در جلب رضایت مشتریان و تبدیل آن‌ها به خریداران دائمی و وفادار یک کسب‌و‌کار، تأثیر زیادی دارد. به این صورت که با اطلاع از موجودی انبار، پیگیری سفارشات، نظارت بر پروسه حمل‌ و تحویل صحیح و به‌موقع آن‌ها، می‌توان در جهت افزایش رضایتمندی مشتریان کوشید. 

6- انجام بهینه امور انبار

با کمک سیستم انبارداری آنلاین، مدیریت امور مرسوم در این بخش مانند حمل‌ونقل، تهیه گزارشات مربوط به کالا‌ها در انبار، تجزیه‌و‌تحلیل موجودی و دیگر جزئیات مرتبط با این فرآیند، تسهیل و بهینه‌سازی می‌شوند. 

7- تحویل سریع سفارشات

تحویل کالا در سریع‌ترین زمان، یکی از مهم‌ترین مواردی است که در بیان مزایای انبارداری آنلاین می‌توان به آن اشاره کرد. بررسی سریع موجودی و تحویل به‌موقع سفارشات، یکی از خدمات ارزشمندی است که به‌واسطه استفاده از سیستم‌های آنلاین انبارداری به مشتریان ارائه می‌گردد.

5/5 - (2 امتیاز)
ارسالینو

ارسالینو، پلتفرم طراحی شده توسط شرکت تـرابر پـژوهان البـرز در قـالب طرح برگــزیده معاونــت فــناوری ریــاست جـمهــــوری می باشـــد این پلتفرم هوشمند به شما امکان می دهد خدمات شرکت های ارسال بار مختلف را با یکدیگر مقایسه کرده و از آن ها استفاده نمایید از طریق ارسالینو می توانید پیش از ارسال بار ، قیمت ، کیفیت ، زمان ارسال بار و نظرات مخاطبان هر ارائه دهنده خدمت را مطالعه کرده , و از این طریق بهترین انتخاب را داشته باشید