چالش‌های رایج هنگام تحویل سفارش

فهرست مطالب

چالش‌های رایج هنگام تحویل سفارش

چالش‌های رایج هنگام تحویل سفارش دغدغه اصلی کسب‌وکارهایی است که در حوزه دیجیتال فعالیت می‌کنند. چراکه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و گستردگی خریدهای آنلاین، مدیریت ارسال و تحویل محصولات نیز شکل حساس و پیچیده‌تری به خود گرفته است و برنامه‌ریزی‌های دقیق و بیشتری را طلب می‌کند. بر همین اساس، استراتژی بسیاری از مشاغل که به‌صورت اینترنتی فعالیت می‌کنند، بهینه‌سازی روش‌های لجستیک و ارسال کالا است. به‌طوری‌که با جلب رضایت مشتریان در دریافت به‌موقع سفارش خود، مشکلات و چالش‌هایی که همواره در پروسه خرید اینترنتی وجود داشته نیز برطرف خواهند شد. به همین منظور در مطلب پیش رو، برخی از چالش‌های رایج هنگام تحویل سفارش را مورد بررسی قرار خواهیم داد. 

تحویل سفارش در زمان مقرر

یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی که معمولاً در فرآیند تحویل کالا یا سفارش به چشم می‌خورد، زمان‌بندی درست و دقیق است که میزان اهمیت آن برای کسب‌وکار‌های کوچک و بزرگ به یک اندازه می‌باشد. این مسئله به‌ویژه در ترافیک بازار و تحویل سریع کالا، شکل مهم‌تری به خود می‌گیرد. چرا‌که مشتریان، فارغ از مشکلات و هزینه‌هایی که تحویل سفارش برای کسب‌وکار‌ها به همراه دارد، انتظار دارند که مرسولات خود را در زمان مقرر دریافت کنند. در غیر این صورت، احتمال نارضایتی مشتریان و از دست دادن آن‌ها برای خرید‌های بعدی بسیار زیاد خواهد بود. 

اطلاع از موجودی انبار

بی‌اطلاعی از موجودی انبار به‌ویژه در مواقعی که تقاضا برای خرید یک محصول بیشتر است، یکی از چالش‌های رایج هنگام تحویل سفارش به شمار می‌رود. درواقع ازآنجایی‌که این امکان وجود ندارد که نیاز مشتریان به یک کالای خاص را در یک زمان مشخص، برطرف نمود؛ بایستی به فکر راهکار‌هایی بود تا به‌راحتی اقلام موردنظر تأمین گردد. در این صورت حتی باوجود اتمام موجودی، مشتری می‌تواند سفارش خود را به ثبت رسانده تا پس از تأمین، آن را دریافت نماید. این کار موجب می‌گردد که اطمینان خریدار به کسب‌وکار شما بیشتر شود.

انتخاب و استخدام پیک‌

توجه به برخی فاکتور‌ها می‌تواند راهنمای شما برای انتخاب بهترین پیک باشد که از آن جمله می‌توان به امانت‌داری و اعتماد اشاره کرد. در‌واقع اگر نیرویی که برای تحویل دادن کالا برمی‌گزینید، فاقد این خصلت‌ها باشد، زیان آن مستقیماً متوجه کسب‌وکار شما می‌شود. چرا‌که خریداران انتظار دارند که بسته‌ها و سفارشات خود را بدون کوچک‌ترین نقص و در حداقل زمان تحویل بگیرند. 

نکته مهم بعدی که برای انتخاب پیک و پیشگیری از چالش‌های رایج هنگام تحویل سفارش باید مدنظر قرار بگیرد؛ عملکرد فرد است. به‌این‌ترتیب می‌توان افرادی با کارایی بهتر را برای این کار برگزید. ملاک عملکرد پیک از فعالیت روزانه و تعداد سفارشاتی که در طول روز به مشتریان تحویل می‌دهد و همچنین میزان رضایت مشتریان از برخورد و یا نحوه تحویل بسته مشخص می‌شود. البته علاوه بر بررسی و شناخت میزان کارایی فرد، سیستم پاداش و جریمه نیز در بهبود عملکرد آن‌ها تأثیرگذار خواهد بود.

چالش‌های رایج هنگام تحویل سفارش
چالش‌های رایج هنگام تحویل سفارش

جلب رضایت مشتریان

قطعاً جلب رضایت مشتریان، بزرگ‌ترین اهداف کسب‌وکارهای اینترنتی است که بایستی مدیران این مجموعه‌ها به آن توجه ویژه نشان دهند. سلامت بسته و ارسال دقیق و در موعد تعیین‌شده، مهم‌ترین خواسته مشتریان است که در صورت رعایت این موارد، موفق به جلب رضایت آن‌ها خواهید شد. از همین‌رو بایستی نظارت ویژه‌ای را صرف تحویل صحیح و به‌موقع بسته‌های مشتریان نموده تا فروش مستمر و مداومی را تجربه کنید.

پرداخت هزینه سفارشات

یکی دیگر از چالش‌های رایج هنگام تحویل سفارش که بسیاری از کسب‌وکارهای اینترنتی با آن مواجه هستند، عدم اعتماد کاربران برای پرداخت سفارشات است. در چنین مواردی، طرح‌ریزی یک برنامه پرداخت متنوع، می‌تواند راهگشا باشد. معمولاً علاوه‌بر واریز از طریق درگاه بانکی در وب‌سایت‌های فروش، پرداخت در محل و یا پس از تحویل سفارش نیز روش‌هایی هستند که می‌توان از آن‌ها برای دریافت هزینه سفارشات استفاده کرد. اگر این امکان را داشته باشید که افراد بنا به خواست و سلیقه خود بتوانند روش پرداخت را انتخاب کنند، می‌توانید موفقیت خود را در فروش بالا تضمین کنید. هرچند این اقدام نیز چالش‌های خاص خود را دارد. اما درهرصورت، انجام درست آن به بهترین شکل هیچ مشکلی را برای شما و کسب‌وکار‌تان به‌وجود نمی‌آورد.

مدیریت عملکرد پیک‌ها

کنترل عملکرد و نظارت بر پیک‌ها از اقدامات مهمی است که مدیران باتجربه برای جلوگیری از برخی چالش‌های رایج هنگام تحویل سفارش بر انجام آن تأکید دارند. چرا‌که این افراد به‌خوبی از عواقب و مشکلاتی که عدم نظارت بر این بخش به دنبال دارد، آگاه هستند. بهره‌گیری از برخی ابزار‌های نظارتی، به‌طوری‌که بدون صرف زمان اضافی بتوان کارایی پیک‌ها را در طول روز ارزیابی و ره‌گیری نمود در بهبود فرآیند تحویل کالا مؤثر خواهد بود.

روش تحویل کالا

نحوه تحویل کالا هم ازجمله نکاتی است که توجه به آن مانع از بروز مشکلات احتمالی می‌شود. مثلاً برخی مشتریان علاقه‌مند هستند بسته خود را درب منزل تحویل بگیرند و در مواردی نیز از پیک خواسته می‌شود که با رسیدن به خیابان یا کوچه اصلی با آن‌ها تماس گرفته شود و سفارش را تحویل دهند. در چنین مواقعی می‌بایست راهنمایی‌ها و آموزش‌های لازم برای اجرای دقیق خواسته‌های مشتری به پیک داده شود. حتی نوع رفتار و برخورد با مشتری نیز موضوعی است که باید به پیک در هنگام تحویل کالا گوشزد نمود. زیرا مشکلات ناشی از برخورد بد پیک با مشتری نیز یکی از چالش‌های رایج هنگام تحویل سفارش محسوب می‌شود.

پروسه تحویل سفارش

توجه به انجام دقیق مراحل تحویل سفارش هم می‌تواند از بروز مشکلات آتی پیشگیری نماید که از آن جمله می‌توان به گرفتن رسید از مشتری، دریافت هزینه پیش از تحویل بسته و مواردی از این قبیل اشاره کرد. بنابر‌این ضروری است آموزش‌های لازم در این خصوص به پیک داده شود. 

چالش‌های رایج هنگام تحویل سفارش
چالش‌های رایج هنگام تحویل سفارش

پیش‌بینی مشکلات احتمالی

مشکلات پیش‌بینی‌نشده را می‌توان جزء جدانشدنی هر فعالیت و کسب‌وکاری دانست که موجب اختلال و به‌هم‌ریختگی در برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته می‌شود. مسائلی همچون تصادف، خراب یا پنچر شدن خودرو یا موتورسیکلت و یا تأخیر و غیبت مشتری برای گرفتن بسته به‌عنوان بخشی از چالش‌های رایج هنگام تحویل سفارش به شمار می‌رود. اگر‌چه این مشکلات پیش‌بینی‌نشده هستند اما تکرار آن‌ها می‌تواند بر اعتبار مجموعه، خدشه وارد کند. از همین‌رو، انجام تدابیر لازم برای مدیریت این اتفاقات و حتی پیشگیری از بروز آن‌ها بهترین راه‌حل می‌باشد.

مدیریت سفارشات بازگشتی

مرجوع شدن سفارشات، یکی از مشکلات اجتناب‌ناپذیر و همیشگی شرکت‌های فعال در این حوزه است که معمولاً به دلایل مختلفی مانند نقص یا کمبود اقلام در یک بسته، خراب و معیوب بودن سفارش ارسالی، عدم تطبیق و تشابه محصول با نمونه سفارش داده‌ شده، رخ می‌دهد. البته موارد دیگری مانند تأخیر پیک در تحویل کالا و یا نبود مشتری در محل جهت گرفتن بسته نیز می‌تواند عامل برگشت خوردن سفارش باشد. این مورد در‌واقع از چالش‌های رایج هنگام تحویل سفارش است که موجب تحمیل هزینه‌های مجدد به مجموعه می‌شود. از همین‌رو، لزوم دقت در انجام درست و به‌موقع کار‌ها می‌تواند از این مشکلات و صرف هزینه‌های دوباره جلوگیری نماید.

ترافیک و شلوغی مسیر تحویل بسته

چالش بعدی در پروسه تحویل کالا، ترافیک و شلوغی مسیر‌های توزیع است. این مشکل در شرایط بارندگی و یا در ایام پایانی سال، شکل حاد‌تری به خود می‌گیرد. بنابر‌این بهتر است برای تحویل بسته در این روز‌ها برنامه‌ریزی‌های لازم صورت بگیرد تا از تأخیر و مشکلات بعدی جلوگیری شود. البته برخی مواقع ممکن است در اثر تصادف یا اعمال محدودیت، در یک مسیر ترافیک ایجاد شود که بایستی این مورد را نیز در برنامه‌ریزی جهت برخورد با اتفاقات پیش‌بینی‌نشده بگنجانید.

بی‌توجهی به تکنولوژی

برخی از چالش‌های رایج هنگام تحویل سفارش در اثر بی‌توجهی به فناوری‌های روز و استفاده از جدیدترین راهکارها ایجاد می‌شوند. این مشکلی است که موجب گردیده است تا بسیاری از شرکت‌ها در سال‌های اخیر از قافله رشد و پیشرفت جا بمانند و با از دست دادن مشتریان خود، فروش آن‌ها کاهش پیدا کند. لذا بایستی حرکت شما در مسیر تکنولوژی‌ جدید و با استفاده از ابزار‌های روز باشد تا ضمن جلب رضایت مشتریان، بتوانید از رقبای خود نیز پیشی بگیرید.

امتیاز دهید post
ارسالینو

ارسالینو، پلتفرم طراحی شده توسط شرکت تـرابر پـژوهان البـرز در قـالب طرح برگــزیده معاونــت فــناوری ریــاست جـمهــــوری می باشـــد این پلتفرم هوشمند به شما امکان می دهد خدمات شرکت های ارسال بار مختلف را با یکدیگر مقایسه کرده و از آن ها استفاده نمایید از طریق ارسالینو می توانید پیش از ارسال بار ، قیمت ، کیفیت ، زمان ارسال بار و نظرات مخاطبان هر ارائه دهنده خدمت را مطالعه کرده , و از این طریق بهترین انتخاب را داشته باشید.