چه موقع پیگیری بسته پستی با کد ملی مشتری انجام می‌شود؟

فهرست مطالب

پیگیری بسته پستی با کد ملی

پیگیری بسته پستی از طریق کد ملی یکی از راهکارهایی است که برای اطلاع از وضعیت مرسولات پستی مورداستفاده قرار می‌گیرد. این‌که شما بتوانید پروسه ارسال سفارشات خود را تا زمان تحویل، پیگیری کنید یک امکان فوق‌العاده است که شرکت‌های پستی هم‌زمان با گسترش ارائه خدمات آنلاین فروشگاه‌ها، در اختیار کاربران قرار داده‌اند. به‌این‌ترتیب، مشتریان نیز با اطمینان خاطر بیشتری اقدام به خرید از فروشگاه‌های اینترنتی می‌کنند. درواقع خدماتی که امروزه شرکت‌های پستی برای حمل و جابه‌جایی انواع سفارشات و مرسوله‌های پستی در نظر گرفته‌اند، بسیار جامع بوده و برای تمامی نیازها و موقعیت‌ها، طرح‌های ویژه‌ای ارائه نموده‌اند. به‌طوری‌که علاوه بر پیگیری سفارشات از طریق بارنامه، کد ره‌گیری و بارکد، می‌توانید با استفاده از کد ملی نیز وضعیت بسته خود را تا وقتی به دست شما می‌رسد، بررسی و مشاهده کنید. به همین منظور در این مطلب قصد داریم به بررسی انواع روش‌های ارسال سفارشات پرداخته و نحوه پیگیری بسته پستی از طریق کد ملیرا نیز شرح دهیم.

 

انواع مرسولات پستی و نحوه پیگیری آن‌ها

به‌طورکلی شرکت‌های مختلف در دو قالب خصوصی و دولتی خدمات و محصولات گوناگونی را به مخاطبان خود عرضه می‌کنند. در این راستا نیز شرکت‌هایی فعال در حوزه پست و جابه‌جایی سفارشات نیز نقش واسط را در این میان ایفا نموده و ارسال صحیح و مطمئن مرسولات و تحویل آن‌ها به صاحبانشان را بر عهده دارند. به‌این‌ترتیب بخشی از بسته‌های ارسالی از جانب نهادهای دولتی هستند که به‌طور مثال می‌توان گواهینامه، گذرنامه یا کارت ماشین را از نمونه مرسولات دولتی دانست. در این صورت برای اطلاع از وضعیت بسته پستی باید از طریق کد ملی اقدام نمود. اما دسته دوم محموله‌های ارسالی، اقلامی هستند که توسط فروشگاه و شرکت‌های خصوصی برای کاربران ارسال می‌گردند که در این فرآیند برای پیگیری بسته پستی از کد مرسوله، بارکد و یا بارنامه استفاده می‌شود.

پیگیری بسته پستی با کد ملی

نحوه پیگیری مرسولات پستی

همان‌طور که می‌دانید، امروزه حجم جابه‌جایی و ارسال محموله‌های پستی به دلیل گسترش خریدوفروش‌های اینترنتی و راه‌اندازی فروشگاه‌ها و آنلاین شاپ‌ها، چندین برابر قبل شده است. از همین رو انتخاب بهترین شرکت پستی و استفاده از خدمات آن‌ها برای ارسال دقیق و مطمئن سفارش‌ها، اهمیت زیادی دارد. چراکه روزانه میلیون‌ها بسته در سطح کشور جابه‌جا شده و به نقاط مختلف فرستاده می‌شوند. از همین رو شاهد هستیم که شرکت‌های دولتی و خصوصی هم‌راستا با هم در زمینه حمل و ارسال بسته‌های سفارشات پستی پیشرفت کرده و روزبه‌روز نیز بر کیفیت خدمات آن‌ها افزوده می‌شود. به‌طوری‌که پیگیری بسته پستی توسط کد ملی، بارکد، کد مرسوله و… یکی از آن دسته خدمات ارزشمندی است که بیانگر ارسال مناسب و هوشمندانه سفارشات توسط شرکت‌های پستی دولتی و خصوصی است.

بر این اساس می‌توان روش‌های ره‌گیری بسته‌های پستی و اطلاع از وضعیت آن‌ها را شامل موارد زیر دانست:

 

  • اپهای پستی مخصوص هر شرکت

در حال حاضر اکثر شرکت‌های پست و لجستیک، دارای اپلیکیشن‌هایی مخصوص به خود هستند که قابلیت نصب روی سیستم‌عامل‌های مختلف را دارند و به این صورت، پیگیری بسته‌های پستی را امکان‌پذیر می‌کند. به همین منظور تنها کافیست یکی از کدهای ملی، رهگیری یا بارکد بسته را در اختیار داشته باشید تا در هرلحظه از شبانه‌روز بتوانید پیگیر سفارشات خود شوید.

 

  • از طریق وب‌سایت شرکت‌های پستی

یک روش دیگر برای پیگیری بسته پستی از طریق وب‌سایت شرکت پستی است که برای این کار نیز حتماً به بارکد و کد ره‌گیری مرسوله پستی خود نیاز دارید.

 

  • پیگیری توسط ارسال کد رهگیری

روش بعدی برای اطلاع از وضعیت مرسولات پستی، ارسال کد مرسوله به سرشماره‌هایی است که هر شرکت پستی به همین منظور تعیین نموده و به‌این‌ترتیب می‌توان سفارشات خود را پیگیری کرد.

 

پیگیری بسته پستی با کد ملی مشتری

آن‌طور که در پاراگراف‌های قبل نیز اشاره شد، تنها در موارد خاصی می‌توان از کد ملی برای پیگیری مرسولات پستی استفاده کرد و این تنها در صورتی است که بسته شما از طرف ادارات و نهادهای دولتی فرستاده شده باشند. اسناد و مدارکی همچون پاسپورت، گواهینامه، کارت پایان خدمت و مواردی ازاین‌دست، اقلامی هستند که از طریق شرکت ملی پست ارسال می‌گردند و صاحبان آن‌ها می‌توانند با استفاده از کد ملی برای پیگیری بسته پستی خود اقدام نمایند. برای این کار ابتدا بایستی نشانی سامانه پستی شرکت پست ایران را داشته باشید. سپس با وارد شدن به این سامانه، کد ملی را در فیلدی که به همین منظور در نظر گرفته‌شده، درج کنید. دقت داشته باشید که تنها کد ملی فردی در این سامانه قابل‌پذیرش است که مشخصات مدرک ارسالی نیز به نام او باشد. به‌این‌ترتیب، تمامی اطلاعات مربوط به بسته پستی به همراه جزئیاتی از مسیر ارسال و ساعت آن در اختیار شما قرار خواهد گرفت. بنابراین فراموش نکنید که تنها برای پیگیری بسته‌هایی می‌توانید از کد ملی استفاده کنید که توسط سازمان‌های دولتی ارسال گردند.

پیگیری بسته پستی با کد ملی

سایر روش‌های پیگیری بسته‌های پستی

پس از آشنایی با نحوه پیگیری مرسوله توسط کد ملی، در ادامه این بخش به بررسی وضعیت بسته‌های پستی از طریق کدرهگیری، بارنامه و بارکد نیز مروری خواهیم داشت. اطلاع از موقعیت بسته ارسالی از طریق این کدها نیز همانند روشی است که برای پیگیری بسته پستی توسط کد ملی بیان شد. به‌طوری‌که تنها کافیست در فیلد مربوط به شرکت پستی، شماره سریال مرسوله خود را وارد نموده و اطلاعات موردنیازتان را دریافت کنید.

در ادامه به بررسی هریک از این روش‌ها خواهیم پرداخت:

 

پیگیری سفارشات توسط شماره بارنامه

با استفاده از بارنامه ارسالی توسط شرکت پستی، می‌توانید بسته‌های سفارش خود را موقعیت‌یابی کنید. درواقع بارنامه هر بسته، کدی 14 رقمی است که از آن طریق می‌توان پیگیر وضعیت بسته‌های ارسالی خود شد. این شرکت‌ها عمدتاً بستری را به‌صورت سایت یا اپلیکیشن برای مشتریان خود فراهم می‌کنند تا آن‌ها بتوانند به‌راحتی و تنها با وارد نمودن بارنامه از وضعیت مرسوله پستی خود مطلع شوند.

 

استفاده از کد رهگیری برای پیگیری بسته

به‌محض تحویل بسته‌های سفارش به شرکت‌های پستی و با ثبت اطلاعات مربوط به آن‌ها در سامانه، یک شماره سریال تحت عنوان کد مرسوله یا کد ره‌گیری برای مشتری فرستاده می‌شود که از آن می‌توان برای پیگیری بسته پستی استفاده کرد. این شماره به‌طور اختصاصی حاوی اطلاعاتی درباره همان بسته پستی بوده و متفاوت از سایر سفارشات ارسالی است. بنابراین می‌توان با واردکردن این کد در سامانه یا اپلیکیشن مربوط به شرکت مربوطه، به اطلاعاتی از موقعیت مکانی مرسوله دست یافت. درواقع فرآیند پیگیری مرسوله پستی از طریق کد ره‌گیری، دقیقاً مشابه مراحلی است که برای پیگیری سفارشات با کد ملی یا بارنامه طی می‌کنید.

 

پیگیری مرسولات پستی توسط بارکد

یکی دیگر از ملزومات پیگیری مرسوله‌های پستی، بارکد است که همانند کد رهگیری و بارنامه، یک شماره اختصاصی است و به‌طور انحصاری توسط شرکت پستی برای هر بسته صادر می‌شود. به‌این‌ترتیب همانند کد ملی، کد مرسوله و بارنامه، برای پیگیری بسته پستی قابل‌استفاده خواهد بود. بنابراین مشتریانی که بارکد سفارشات ارسالی خود را در اختیار دارند می‌توانند به‌راحتی از وضعیت بسته خود اطلاع پیدا کنند. به‌طور مثال یکی از شرکت‌های پستی که در جابه‌جایی و ارسال محموله‌های مشتریان خود از بارکد استفاده می‌کند، تیپاکس است.

 

جمع‌بندی

در این مطلب تلاش شد تا نحوه پیگیری بسته پستی خود را از طریق کد ملی و دیگر روش‌ها به شما آموزش دهیم. بااین‌حال توجه کنید که در هنگام خرید از فروشگاه‌های اینترنتی، حتماً کد ره‌گیری، بارنامه و یا بارکد سفارش خود را برای انجام پیگیری‌های بعدی دریافت نمایید. در صورتی هم که منتظر دریافت یک بسته از ادارات و سازمان‌های دولتی هستید؛ می‌توانید توسط کد ملی خود از زمان و مکان بسته ارسالی مطلع شوید. زیرا در غیر این صورت اطلاع از وضعیت محموله‌های پستی تا حدودی دشوار خواهد شد. به همین دلیل حتماً نکات و مواردی را که درباره پیگیری سفارشات در این محتوا بیان نمودیم را به خاطر بسپارید.

امتیاز دهید post
ارسالینو

ارسالینو، پلتفرم طراحی شده توسط شرکت تـرابر پـژوهان البـرز در قـالب طرح برگــزیده معاونــت فــناوری ریــاست جـمهــــوری می باشـــد این پلتفرم هوشمند به شما امکان می دهد خدمات شرکت های ارسال بار مختلف را با یکدیگر مقایسه کرده و از آن ها استفاده نمایید از طریق ارسالینو می توانید پیش از ارسال بار ، قیمت ، کیفیت ، زمان ارسال بار و نظرات مخاطبان هر ارائه دهنده خدمت را مطالعه کرده , و از این طریق بهترین انتخاب را داشته باشید