آشنایی با سایز و انواع کارتن پستی

فهرست مطالب

آشنایی با سایز و انواع کارتن پستی

آشنایی با سایز و انواع کارتن پستی باهدف بسته‌بندی مناسب و ارسال مطمئن یک محصول، موضوعی بااهمیت است که علاوه‌بر افراد متفرقه، کسب‌وکارهای مختلف به‌ویژه آنلاین‌شاپ‌ها نیز باید به آن توجه داشته باشند. جعبه‌های پستی عمدتاً ازلحاظ ابعاد و استحکام ویژگی‌های خاصی دارند و همین امر ضرورت استفاده از آن‌ها را برای شغل‌هایی که مدام در حال بسته‌بندی و ارسال محصول هستند بیشتر می‌کند. چرا‌که استفاده از جعبه‌ و بسته‌بندی مناسب، علاوه‌بر محافظت از اقلام ارسالی و جلوگیری از صدمه دیدن آن‌ها، موجب صرفه‌جویی در وقت و هزینه، خصوصاً برای مشاغلی با حجم بالای مرسوله‌هایی پستی می‌شود. بنابر‌این داشتن اطلاعاتی از ابعاد استاندارد این جعبه‌ها به شما برای انتخاب بهترین کارتن پستی، کمک زیادی می‌کند. این مسئله ما را بر آن داشت تا در این مقاله راهنمای شما برای آشنایی با سایز و انواع کارتن پستی باشیم.

کارتن پستی چیست ؟

کارتن‌های پستی، جعبه‌هایی در سایز‌های استاندارد با طراحی و چاپ مشخص هستند که به‌طور اختصاصی برای حمل و جابه‌جایی اقلام و محصولات پستی، در نظر گرفته‌شده‌اند. به این وسیله، کلیه محتویات داخل کارتن بدون کوچک‌ترین خسارت و آسیبی به مقصد ارسال می‌شوند. این جعبه‌ها ازنظر طرح نیز با سایر کارتن‌ها و بسته‌بندی‌های موجود در بازار متفاوت هستند. به‌طوری‌که علاوه‌بر وجود قسمت‌های معینی برای واردکردن نشانی و مشخصات گیرنده و فرستنده، طراحی ویژه با آرم و لوگوی شرکت پست دارند که برای تفکیک آن‌ها و تطابق با استاندارد این شرکت چاپ‌شده‌اند.

مهم‌ترین ویژگی‌ کارتن‌ پستی 

پیش از آشنایی با سایز و انواع کارتن پستی بد نیست در مورد مشخصات ساختاری و ویژگی‌های این جعبه‌ها، توضیحاتی ارائه کنیم:

آشنایی با سایز و انواع کارتن پستی
آشنایی با سایز و انواع کارتن پستی

مقاومت و استحکام

اولین و اصلی‌ترین مشخصه کارتن‌های پستی، استحکام و مقاومتی است که در برابر رطوبت و فشار از خود نشان می‌دهد. در‌واقع تعداد لایه‌ها و جنسی که برای تولید این نوع جعبه‌ها به کار می‌رود بایستی از تحمل بالایی برخوردار باشند تا در اثر وزن کالا و اقلام داخل جعبه، ظاهر آن دفرمه یا دچار پارگی نشود. بر این اساس، هرچه جعبه‌ای که برای بسته‌بندی پستی استفاده می‌کنید دارای لایه‌های بیشتری باشد، علاوه‌بر جلوگیری از نفوذ رطوبت و آب به داخل، از کالا نیز محافظت نموده و مانع از ضربه خوردن آن می‌شود. 

برخورداری از تنوع سایز

برخورداری از تنوع سایز نیز از ویژگی‌های مهم این بسته‌های پستی است. به‌طوری‌که متناسب با ابعاد و حجم هر کالا یا محصولی، امکان استفاده از یک کارتن پستی وجود داشته باشد. به همین دلیل آشنایی با سایز و انواع کارتن پستی برای افرادی که روزانه با تعداد بالایی از مرسولات سرو‌کار دارند، یک موضوع مهم است. به‌این‌ترتیب علاوه‌بر ظاهر شکیل و مرتب، ایمنی کالای ارسالی نیز بیشتر تأمین می‌شود. 

دارای عمق و ارتفاع متنوع

کارتن‌های پستی ازنظر عمق و ارتفاع نیز دارای انواع گوناگونی هستند و از این حیث، دست خریداران و صاحبان فروشگاه‌های آنلاین برای تهیه انواع جعبه، متناسب با اقلام ارسالی، باز خواهد بود. لذا امکان ارسال هر کالایی با هر ویژگی و حالتی در بسته‌بندی مناسب خود وجود دارد.

قابلیت چاپ به‌صورت سفارشی

معمولاً کارتن‌های پستی در دو نوع ساده و چاپی قابل تهیه هستند و همه افراد و مشاغل، با توجه به فعالیت و نیاز خود می‌توانند از آن‌ها برای بسته‌بندی مرسولات خود استفاده کنند. در‌واقع این امکان وجود دارد که با صرف هزینه بیشتر، جعبه‌های اختصاصی با مشخصات و لوگوی خود را چاپ و تهیه کنید. این کار ازنظر بازاریابی و برندینگ، نتایج فوق‌العاده‌ای به همراه دارد و به جذب مشتری کمک زیادی می‌کند. زیرا نشان‌دهنده عملکرد حرفه‌ای شرکت یا فروشگاه خواهد بود.

آشنایی با سایز و انواع کارتن پستی

امروزه با توجه به افزایش خرید‌و‌فروش آنلاین و گسترش روند ارسال کالا، تهیه ملزومات و اهمیت به ارسال مناسب و اصولی آن‌ها نیز شکل بهتری به خود گرفته است و فروشندگان با فراهم نمودن هر آنچه حس اعتماد و احترام را به مشتریان انتقال می‌دهد، در راستای جلب رضایت آن‌ها تلاش می‌کنند. یکی از این موارد، کارتن‌های پستی با ابعاد و سایز‌بندی متنوع است که در ابتدای این مقاله به اهمیت این موضوع اشاره شد. انتخاب و تهیه کارتنی که با ابعاد اجناس و اقلام داخل آن همخوانی داشته باشد، مانع از آسیب دیدن آن‌ها می‌شود و این موضوع به همان اندازه که برای گیرنده مهم بودا برای فرستنده که عمدتاً فروشندگان هستند نیز حائز اهمیت است. چرا‌که از تحمیل هزینه‌های جبران خسارت به مشتریان، جلوگیری می‌شود. به همین منظور نمونه‌هایی از این جعبه‌ها در ابعاد ثابت و استاندارد برای پاسخگویی به نیاز کاربران تولیدشده‌اند که متناسب با هر کالایی قابل‌استفاده هستند.

در ادامه برای آشنایی با سایز و انواع کارتن پستی به بررسی برخی از انواع این تولیدات اشاره خواهیم داشت:

کارتن پستی سایز 1 

کارتن پستی سایز یک را می‌توان کوچک‌ترین سایز از میان انواع مختلف این تولیدات دانست و به دلیل ابعاد کوچک و جمع‌وجور آن، دارای پایین‌ترین قیمت است. طول، عرض و ارتفاع این کارتن به ترتیب، 15، 10 و 10 سانتیمتر بوده و طبق استاندارد شرکت پست، وزن آن حدود 46 گرم است. 

کارتن پستی سایز 2 

سایزبندی دیگر کارتن پستی که با عنوان سایز 2 شناخته می‌شود، نسبت به نوع قبلی بزرگ‌تر و  ابعاد آن، 20 در10 در 15 سانتیمتر است. وزن این جعبه نیز نزدیک به 3 گرم بوده و برای ارسال اقلامی با چنین ابعادی کارایی دارد. 

آشنایی با سایز و انواع کارتن پستی
آشنایی با سایز و انواع کارتن پستی

کارتن پستی سایز 3 

در ادامه آشنایی با سایز و انواع کارتن پستی به بررسی یکی دیگر از جعبه‌هایی که شرکت پست در نظر گرفته است می‌پردازیم. این کارتن که سایز 3 نامیده می‌شود، دارای ابعادی در حدود 20 در 20 در 15 بوده و وزن آن کمی بیشتر از 130 گرم است. از مشخصات مهم این جعبه می‌توان به استفاده از سه لایه کارتن در بدنه آن اشاره کرد که در مقایسه با سایزهای 1 و 2 دارای مقاومت بیشتری است. 

کارتن پستی سایز 4 

این سایز از کارتن‌های پستی در ابعاد 30 در 20 در 20 سانتیمتر، طراحی و تولید گردیده‌اند و همانند کارتن سایز 3، سه لایه دارند. این سایز را می‌توان از جعبه‌هایی میان رده ازلحاظ ابعاد و قیمت دانست که دارای وزنی در حدود 175 گرم است و در صورت مطابقت با حجم و وزن کالای ارسالی می‌توان از آن برای ارسال کالا بهره برد.

سایر انواع کارتن پستی ازنظر سایز

برای آشنایی با سایز و انواع کارتن پستی توجه شما را به موارد زیر جلب می‌کنیم اما پیش از آن خاطرنشان می‌شویم که هر چه سایز جعبه‌های پستی بیشتر باشد وزن و لایه‌های آن نیز بالا‌تر است و این تفاوت لایه، به‌منظور پیش‌بینی تحمل میزان فشار و وزن باری است که متناسب با ابعاد جعبه، درون آن قرا می‌گیرد. 

سایر این سایزبندی‌ها عبارت‌اند از:

  • کارتن پستی سایز 5 با ابعاد 35 در 25 در 20 و وزن 503 گرم
  • کارتن پستی سایز 6 با ابعاد 45 در 25 در 20 و وزن 520 گرم
  • کارتن پستی سایز 7 با ابعاد 40 در 30 در 25 و وزن 612 گرم
  • کارتن پستی سایز 8 با ابعاد 45 در 40 در 30 و وزن 927 گرم
  • کارتن پستی سایز 9 با ابعاد 55 در 45 در 35 و وزن 1240 گرم

قیمت کارتن‌های پستی

پس از آشنایی با سایز و انواع کارتن پستی بهتر دیدیم به قیمت این کارتن‌ها و عوامل مؤثر بر آن نیز اشاره‌ای داشته باشیم. به‌طورکلی قیمت این محصولات، تحت تأثیر ابعاد، جنس، تیراژ و نوع چاپ متفاوت خواهد بود. بر‌این اساس می‌توان کارتن‌های سایز 1 و 2 را به دلیل داشتن کمترین ابعاد و تعداد لایه‌ها، ارزان‌قیمت دانست. کارتن‌های بدون چاپ نیز از نظر هزینه، گزینه‌های مناسبی محسوب می‌شوند. از سایز 4 به بعد نیز که تعداد لایه‌های به‌کار‌رفته در تولید بیشتر می‌شود، قیمت نیز افزایش نسبی پیدا می‌کند.

5/5 - (1 امتیاز)
ارسالینو

ارسالینو، پلتفرم طراحی شده توسط شرکت تـرابر پـژوهان البـرز در قـالب طرح برگــزیده معاونــت فــناوری ریــاست جـمهــــوری می باشـــد این پلتفرم هوشمند به شما امکان می دهد خدمات شرکت های ارسال بار مختلف را با یکدیگر مقایسه کرده و از آن ها استفاده نمایید از طریق ارسالینو می توانید پیش از ارسال بار ، قیمت ، کیفیت ، زمان ارسال بار و نظرات مخاطبان هر ارائه دهنده خدمت را مطالعه کرده , و از این طریق بهترین انتخاب را داشته باشید.