همه‌چیز درباره ارسال کتاب در داخل و خارج کشور

فهرست مطالب

همه‌چیز درباره ارسال کتاب در داخل و خارج کشور

ارسال کتاب در داخل و خارج کشور یکی از دغدغه‌های مهم محققین، دانشجویان و علاقه‌مندان به کتاب و کتاب خوابی است. اگر‌چه امروزه با کمک برخی فروشگاه‌های آنلاین، ارسال کتاب‌ها با سهولت و سرعت بیشتری انجام می‌شود؛ اما همواره دسترسی به برخی منابع و جزوات با مشکلات و چالش‌های زیادی همراه است. این مسئله به‌ویژه برای افرادی که در خارج از کشور هستند، اهمیت بیشتری دارد و معمولاً فرستادن کتاب برای آن‌ها نیازمند در نظر گرفتن نکات و دستورالعمل‌های خاصی است. 

معمولاً برای انتخاب ارسال کتاب به سطح کشور یا خارج از آن روش‌های مختلفی در‌نظرگرفته می‌شود که تصمیم‌گیری برای انتخاب هر روش بر اساس ویژگی‌های بسته مانند وزن، ابعاد، نوع و ارزش کتاب و… صورت می‌پذیرد. این ویژگی‌ها تعیین‌کننده نوع بسته‌بندی، روش حمل و حتی هزینه‌های پرداختی خواهند بود. با این توضیح در ادامه نحوه ارسال کتاب در داخل و خارج کشور را مورد‌بررسی قرار خواهیم داد.

مهم‌ترین نکات در ارسال کتاب 

تفاوتی ندارد که شما یک آنلاین‌شاپ دارید یا اینکه صاحب یک کتاب‌فروشی‌ بزرگ هستید؛ در هر صورت روزانه بایستی تعداد زیادی کتاب را برای مشتریان خود در داخل و حتی خارج از کشور بفرستید. همچنین فرقی نمی‌کند که این کتاب را به چه منظور ارسال می‌کنید، در‌واقع آنچه از اهمیت بیشتری برخوردار بوده، انتخاب یک روش مطمئن و مناسب برای فرستادن کتاب‌ها است. به‌طوری‌که علاوه‌بر کاهش هزینه‌های حمل، بتوانید بسته را با دقت و سلامت به مشتری تحویل دهید. بنابراین بایستی برخی نکات را برای آماده‌سازی مرسوله، در نظر بگیرید که ما در این بخش مروری بر آن‌ها خواهیم داشت:

بسته‌بندی مطمئن 

یکی از ضروری‌ترین اقداماتی که باید پیش از ارسال کتاب در داخل و خارج کشور به آن توجه داشته باشید، بسته‌بندی صحیح و مناسب آن است. این کار برای جلوگیری از آسیب دیدن مرسوله و خراب شدن صفحات کتاب، بسیار ضروری است. اما نکته مهم‌تر، انتخاب روش بسته‌بندی بوده که این مورد با توجه به برخی ویژگی‌ها و عوامل تعیین می‌شود. مثلاً اینکه قصد ارسال یک جلد یا یک مجموعه از کتب را دارید و یا اینکه کتاب مورد‌نظر از جنبه تاریخی و مادی حائز اهمیت است؛ می‌تواند در روش بسته‌بندی تأثیر مستقیم داشته باشد. 

همه‌چیز درباره ارسال کتاب در داخل و خارج کشور
همه‌چیز درباره ارسال کتاب در داخل و خارج کشور

انتخاب جعبه مناسب

اگر کتب فروشگاه شما قدیمی یا خطی نیستند، می‌توانید از پاکت‌های پستی برای ارسال آن‌ها استفاده کنید که ازنظر اقتصادی نیز کاملاً به‌صرفه هستند. برای ارسال چندین جلد کتاب نیز کارتن‌های مقوایی گزینه مناسب‌تری خواهند بود. دقت داشته باشید که اگر تعداد کتاب‌ها زیاد است، از چند جعبه متوسط استفاده نمایید. زیرا پر کردن یک کارتن بزرگ باعث سنگین شدن وزن بسته و درنتیجه جابه‌جایی سخت‌تر آن‌ها می‌شود. از طرفی، احتمال افتادن و خراب شدن کتاب‌ها نیز وجود دارد. اما در صورتی‌که قصد دارید سفارش مشتریان خود را در جعبه‌های شکیل و مقاوم ارسال نمایید، به‌طوری‌که احتمال آسیب دیدن آن‌ها نیز به حداقل برسد، پیشنهاد ما هاردباکس است.

توجه به شکل و ابعاد کتاب 

برای ارسال کتاب در داخل و خارج کشور می‌بایست به اندازه و ابعاد آن‌ها نیز توجه داشته باشید. معمولاً هر کتاب دارای ویژگی‌های به‌خصوص و متنوعی است و این موارد در انتخاب نوع بسته‌بندی، روش ارسال و همچنین هزینه‌های حمل‌ونقل تأثیرگذار خواهند بود. 

وزن و حجم محموله

معمولاً هزینه حمل و ارسال کتاب با توجه به وزن و حجم مرسوله توسط شرکت‌های پستی محاسبه می‌شود. از همین‌رو در هنگام تخمین هزینه ارسال بایستی این موارد را نیز در نظر بگیرید.

بیمه حمل‌ونقل

بیمه کردن بسته‌هایی که با پست برای مشتریانتان می‌فرستید، یک اقدام بسیار درست و هوشمندانه است. زیرا با این کار، از مرسوله خود در برابر خسارات مالی احتمالی و حوادث غیرقابل پیش‌بینی مراقبت می‌کنید. چرا‌که بروز اتفاق در مسیر حمل‌ونقل و یا گم‌شدن بسته یکی از احتمالات بدیهی در فرآیند ارسال کالا است. از این‌رو می‌توانید با این راهکار از اتفاقاتی که خارج از کنترل شما هستند، پیشگیری کنید.

نحوه ارسال کتاب به خارج از کشور

همان‌طور که در مقدمه نیز اشاره کردیم، ارسال کتاب در داخل و خارج کشور با دستورالعمل‌ها و اصول خاصی همراه است که یکی از آن‌ها، لزوم داشتن کد شابک برای محموله‌های خارجی است. شابک یک کد 13 رقمی یا بهتر بگوییم یک استاندارد بین‌المللی است که به‌ عنوان شناسه کتاب مورد‌نظر برای ارسال به مقصد خارجی صادر می‌شود. نکته شایان توجه اینکه، امکان ارسال کتاب‌های خطی و قدیمی به خارج وجود ندارد و این شناسه تنها برای کتب دیگر ارائه می‌گردد. 

معمولاً برای ارسال کتاب به خارج از کشور یکی از روش‌های زیر استفاده می‌شود:

1- از طریق پست: برای فرستادن کتاب توسط پست، نرخ‌های مشخصی بنا بر وزن محموله تعیین می‌شود. به‌طوری‌که بسته‌هایی از 1 تا 5 کیلوگرم دارای هزینه ثابتی هستند اما بیشتر از این مقدار، مشمول پرداخت مبالغ بالا‌تر خواهند شد.

2- شرکت‌های حمل‌ونقل: این روش، مناسب افرادی است که ارسال فوری بسته برای آن‌ها بااهمیت بوده و حاضر به پرداخت مبالغ بیشتری نیز هستند.

3- افراد و مسافران: از طریق افرادی که قصد سفر به مقصد مورد‌نظر شما را دارند نیز می‌توانید برای ارسال کتاب در داخل و خارج کشور استفاده کنید.

همه‌چیز درباره ارسال کتاب در داخل و خارج کشور
همه‌چیز درباره ارسال کتاب در داخل و خارج کشور

استفاده از پیک برای ارسال کتاب

فرستادن کتاب از طریق پیک یک راهکار مناسب برای ارسال سریع و مطمئن کتاب است. البته این روش تنها برای تحویل درون‌شهری مناسب است و برای سایر شهر‌ها باید به فکر روش دیگری بود. توجه کنید که برای ارسال کتاب باید شرایط وزنی بسته و مسافت مبدأ و مقصد را نیز در نظر بگیرید. مثلاً تعداد کتاب‌ها باید به میزانی باشد که توسط پیک موتوری قابل‌حمل باشند. در غیر این صورت می‌توانید از خدمات خودرو‌های آنلاین استفاده کنید. لزوم دقت در بسته‌بندی و انتخاب یک جعبه مناسب برای قرار دادن کتاب‌ها، پیش از تحویل به پیک نیز موضوع بسیار مهمی است که باید به خاطر بسپارید.

ارسال کتاب از طریق شرکت پست

برای ارسال کتاب در داخل و خارج کشور می‌توان از خدمات شرکت پست نیز بهره برد. به همین منظور باید کتاب را در بسته‌بندی مناسبی قرار داد و با پرداخت هزینه‌های پست، آن را به مقصد مورد‌نظر ارسال کنید. 

مواردی را که در ادامه بر خواهیم شمرد، می‌تواند راهنمای مناسبی برای بسته‌بندی کتاب‌ها جهت تحویل به اداره پست باشد:

  • پیش از قرار دادن کتاب‌ها در جعبه، کف آن را با چند لایه چسب نواری پهن بپوشانید تا در هنگام جابه‌جایی باز نشود.

  • سعی کنید کتب ارزشمند و خطی را جدا از سایر کتاب‌ها بسته‌بندی کنید. ضمن آنکه استفاده از محافظ و پرکننده‌هایی همچون پلاستیک حباب‌دار یا کاغذ کرافت را نیز برای مراقبت بیشتر از بسته، به خاطر بسپارید.

  • معمولاً گوشه‌های کتاب‌هایی با جلد گالینگور، در اثر ضربه دچار خرابی می‌شوند که بایستی برای این موضوع نیز تدابیر لازم را در نظر گرفت. 

ارسال کتاب توسط آنلاین‌شاپ

مراحل ارسال کتاب در داخل و خارج کشور از طریق مراکز فروش آنلاین نیز به شرح زیر است:

  • قرار دادن کتاب در یک سلفون شفاف و سپس پوشاندن آن توسط پلاستیک حباب‌دار

  • بسته‌بندی مطمئن و دقیق برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به داخل جعبه

  • ایجاد یک پوشش مقوایی در اطراف کتاب برای محافظت بیشتر

  • چسباندن درزها و قسمت‌های باز مقوا برای محافظت از شیرازه و گوشه‌های کتاب 

  • پر کردن جعبه پستی توسط مواد پرکننده مانند پلاستیک حباب‌دار، کاغذ باطله و…

  • بستن جعبه و درج مشخصات دقیق و کامل گیرنده بر روی آن

سریع‌ترین روش ارسال کتاب 

همان‌گونه که مطلع هستید، روش‌های مختلفی برای ارسال کتاب در داخل و خارج کشور وجود دارد که هریک دارای شرایط و ویژگی‌های به‌ خصوصی هستند. اما در صورتی‌که قصد دارید مرسوله خود را در سریع‌ترین زمان ممکن به دست مشتری برسانید، روش خاصی را نمی‌توان پیشنهاد داد به‌ غیر از شرایطی که فرستنده و گیرنده هردو ساکن یک شهر باشند و از طریق پیک، برای ارسال بسته اقدام نمایید. 

امتیاز دهید post
ارسالینو

ارسالینو، پلتفرم طراحی شده توسط شرکت تـرابر پـژوهان البـرز در قـالب طرح برگــزیده معاونــت فــناوری ریــاست جـمهــــوری می باشـــد این پلتفرم هوشمند به شما امکان می دهد خدمات شرکت های ارسال بار مختلف را با یکدیگر مقایسه کرده و از آن ها استفاده نمایید از طریق ارسالینو می توانید پیش از ارسال بار ، قیمت ، کیفیت ، زمان ارسال بار و نظرات مخاطبان هر ارائه دهنده خدمت را مطالعه کرده , و از این طریق بهترین انتخاب را داشته باشید