تفاوت ارسال غذا با بسته پستی چیست؟

فهرست مطالب

ارسال غذا با بسته پستی

 ارسال غذا و تفاوتی که ماهیتاً با ارسال سایر مرسوله‌های پستی دارد موجب گردیده که حساسیت‌ها برای جابه‌جایی این مواد بیشتر و با چالش‌ها و ملاحظاتی همراه باشد. لذا بسیاری از شرکت‌ها از دلیوری غذا و پذیرش مشکلات احتمالی آن انصراف داده و از مزایای آن چشم می‌پوشند. درحالی‌که امروزه با توجه به اهمیت وقت و سرعت در انجام امور و همچنین وجود محدودیت‌هایی مانند ترافیک، تقاضا برای تهیه غذا و ارسال آن به درب خانه بسیار زیاد شده است. به همین دلیل رستوران‌ها و مراکز تهیه غذا سرویس دلیوری را به خدمات خود افزوده و از این فرصت نهایت بهره را می‌برند. درواقع به این شکل، دیگر لازم نیست زمان زیادی را صرف حضور در یک رستوران و یا مراجعه برای خرید غذا کنید. چراکه به‌راحتی می‌توان متناسب با موقعیت و محل سکونت، غذای موردعلاقه خود را از نزدیک‌ترین رستوران یا کیترینگ تهیه و درب محل تحویل گرفت. ارسال غذا به همان اندازه که برای مشتریان مفید است، برای مراکز فروش غذا نیز با امتیازهایی همراه خواهد بود و می‌تواند بازار جدیدی از مشتریان را به‌سوی آن‌ها هدایت کند. بنابراین رستوران‌هایی که سرویس دلیوری غذا ندارند، عملاً رقابت را به حریفان خود واگذار خواهند کرد.

از شما دعوت می‌کنیم برای بررسی دقیق‌تر این موضوع با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

 

اهمیت راه‌اندازی سرویس دلیوری غذا

کسب‌وکارهای امروزی برای اینکه شانس بیشتری در جذب مشتری داشته باشند، باید تنوع و انعطاف را چاشنی خدمات خود کنند. در غیر این صورت مسیر پیش رو به ناکامی و شکست منتهی خواهد شد. چراکه روزانه مشتریان تمام کسب‌وکارها در معرض حجم عظیمی از تبلیغات و داده‌هایی هستند که ممکن است هرلحظه منجر به ترجیح دادن آن‌ها به حرفه و تجارت شما گردد. مثلاً در حوزه مواد غذایی، افتتاح رستوران‌های جدید با غذاهای متنوع و طعم‌های جذاب، یک‌ طرف قضیه است و ارائه سرویس‌هایی در جهت رفاه حال مشتریان، قسمتی مهمی است که رقابت در عرصه رستوران‌داری و تهیه غذا را بیشتر و پررنگ‌تر می‌کند. بنابراین تنها راهی که به بقای شما در بازار کمک می‌کند، تلاش در جهت وفاداری مشتریانتان است. به‌طوری‌که در کنار توجه به کیفیت غذا، خدمات‌رسانی بهینه را نیز در برنامه خود قرار دهید. یکی از این خدمات، سرویس دلیوری و تحویل غذا است که باعث حفظ مشتری و درآمدزایی بیشتر کسب‌وکار شما خواهد شد.

 ارسال غذا با بسته پستی

تفاوت ارسال غذا با بسته پستی

در این بخش برای بیان بیشتر اهمیت این موضوع، یک بررسی و مقایسه کلی از تحویل غذا و بسته پستی به عمل آورده‌ایم که در ادامه شرح خواهیم داد:

 

1- سرعت تحویل

با توجه به تفاوت ماهیت غذا و بسته‌های پستی، سرعت تحویل هریک از این سفارشات با یکدیگر متفاوت است. به‌طوری‌که دلیوری غذا باید به‌صورت آنی و فوری صورت بگیرد. درحالی‌که حمل بسته‌های پستی از تنوع زمانی زیادی برخوردار بوده و از یک تا چند روز ممکن است به طول بی‌انجامد. درواقع تعهد زمانی در ارسال به‌موقع غذا، یک قانون نانوشته است که رستوران‌ها ملزم به رعایت آن هستند. چراکه هرگونه تأخیر در ارسال غذا باعث خراب یا سرد شدن غذا می‌شود.

 

2- فرآیند ارسال

ارسال بسته‌های پستی، پروسه‌ای است که دربردارنده مجموعه‌ای از خدمات و فرآیندها بوده و از زمان جمع‌آوری بسته‌ها تا انتقال به شرکت لجستیکی و در ادامه، بسته‌بندی و تحویل به مشتری را شامل می‌شود. درواقع این روال معمول اکثر شرکت‌های پستی در ارسال سفارشات است. درحالی‌که تحویل غذا از نوع لست مایل دلیوری یا آخرین مرحله ارسال به‌حساب می‌آید.

 

3- نحوه بسته‌بندی

به‌طور حتم، پک کردن غذا در مقایسه با بسته‌های پستی، دشوارتر بوده و برای بسته‌بندی انواع غذاها، ملزم به انتخاب پک‌ها و ظروف استاندارد و دارای تأییدیه‌های بهداشتی خواهید بود. این در حالی است که برای بسته‌های پستی، گزینه‌های انتخابی بیشتری پیش رو دارید.

 

4- نوع باکس حمل

نوع باکسی که برای ارسال غذا استفاده می‌شود کاملاً متفاوت از باکسی است که برای حمل بسته‌های پستی به‌کاربرده می‌شود. باکس‌های دلیوری غذا ازنظر عایق دما ویژگی‌های خاصی دارند تا کیفیت غذا تا زمان تحویل به مشتری حفظ شود.

 

5- پیک یا عوامل دلیوری

تمامی شرکت‌های حمل‌ونقل برای ارسال بسته‌های خود، قواعد و راهکارهای به خصوصی دارند که تنها ازنظر برخی شرایط با یکدیگر متفاوت هستند و کلیات عملکرد آن‌ها یکسان است. اما عوامل یا افرادی که مسئولیت دلیوری غذا را بر عهده دارند، بایستی آموزش‌های لازم در زمینه‌های مختلف اعم از رعایت دستورالعمل‌های سازمان، نوع پوشش و حتی بهداشت فردی را دیده باشند.

 ارسال غذا با بسته پستی

بهترین روش ارسال مواد غذایی

در دلیوری غذا، انواع و اقسام مواد خوراکی در باکس‌های محکم و مخصوص بدون اینکه کوچک‌ترین مشکلی برای محتویات داخل باکس ایجاد شود، ارسال می‌گردد. در این راستا از انواع وسایل نقلیه می‌توان برای ارسال غذا استفاده کرد اما قدرت مانور موتورسیکلت‌ها با توجه به‌سرعت بالاتر و عبور راحت‌تر از ترافیک و معابر باریک، بیشتر بوده و برای دلیوری رستوران‌ها گزینه بهتری به‌حساب می‌آیند. بنابراین پیک موتوری بهترین روشی است که از آن می‌توان برای تحویل غذا در سریع‌ترین حالت ممکن بهره برد. هزینه ارسال از طریق پیک موتوری نیز نسبتاً مناسب‌تر بوده و معمولاً به‌صورت ثابت و همراه با هزینه غذا از مشتری دریافت می‌شود. به‌این‌ترتیب با توجه به افزایش روزافزون درخواست‌ها برای استفاده از سرویس دلیوری غذا، رستوران‌ها برای ارائه خدمات بهینه به مشتریان خود از پیک‌های موتوری استفاده بیشتری می‌کنند. حتی برخی از آنها برای ساماندهی به این بخش از خدمات خود، اقدام به راه‌اندازی سرویس‌هایی آنلاین نموده‌اند که با کمک آن سفارش ارسال و تحویل غذا به شکلی بهتر و سریع‌تر صورت می‌گیرد.

 

نکات مهم در هنگام دلیوری غذا

در ادامه این بخش به برخی از نکات که در دلیوری و ارسال غذا اهمیت زیادی دارند، اشاره خواهیم داشت:

 

  • حفظ کیفیت و سلامت غذا

به‌طور حتم رعایت حفظ کیفیت غذا و سالم رساندن آن، اصل اول و مهم در دلیوری غذا محسوب می‌شود. درواقع پیش از هر چیز باید به دمای غذا و همچنین مزه و ظاهر آن توجه زیادی داشت. به همین دلیل از ظروف و پک‌های مخصوصی برای این کار استفاده می‌شود تا دمای غذا تا لحظه تحویل حفظ شود. البته این مورد قطعاً بر عهده شرکت حمل یا پیک موتوری نیست و مرکز تهیه غذا یا رستوران، مسئول تهیه ظروف مناسب حمل غذا می‌باشند. درواقع با توجه اهمیت جلب رضایت مشتری و درآمد بیشتر رستوران‌ها، تهیه ظروف مناسب و باکس‌های عایق برای حفظ دما و کیفیت غذا یک اقدام بسیار مهم برای دلیوری غذا به شمار می‌آید.

 

  • توانایی راننده یا مسئول ارسال

راننده یا مسئول ارسال غذا نیز باید از توانایی کافی و لازم برای انجام این کار برخوردار باشند. به عبارت دیگر، علاوه بر داشتن وسیله نقلیه که معمولاً شرط اصلی برای استخدام پیک موتوری رستوران‌ها به‌حساب می‌آید، نداشتن معلولیت جسمی و تحرک و توان بالا نیز از الزامات اولیه و مهمی است که ارسال‌کننده بسته‌های غذایی باید از آن بهره‌مند باشند. البته صاحبان رستوران‌ها برای جلوگیری از حوادث و مشکلات پیش‌بینی‌نشده، پرسنل خود در سرویس دلیوری را بیمه می‌کنند تا به‌این‌ترتیب تحویل غذا به مشتریان با اطمینان بالاتری انجام شود.

 

  • ارسال سریع و به‌موقع

علاوه بر رعایت نکاتی در رابطه با تهیه ظروف مناسب به‌طوری‌که دما و کیفیت اولیه غذا از بین نرود و همچنین توانایی راننده برای انجام بهتر فرآیند تحویل غذا، آنچه در درجه بعدی اهمیت قرار دارد؛ ارسال فوری و در لحظه سفارشات مشتریان است. درواقع این مورد همواره یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که باعث انصراف مشتری از انتخاب یک رستوران و استفاده از خدمات آن می‌شود. به همین دلیل مسئول ارسال غذا بایستی آموزش‌های لازم در این زمینه را دیده و از مهارت خود برای سرعت دادن به پروسه تحویل غذا استفاده نماید. درواقع با کمی دقت در انتخاب بهترین مسیرهای حمل غذا و ارسال سریع‌تر آن، می‌توان هم رضایت مشتری را جلب کرد و هم اعتبار رستوران را افزایش داد.

 

امتیاز دهید post
ارسالینو

ارسالینو، پلتفرم طراحی شده توسط شرکت تـرابر پـژوهان البـرز در قـالب طرح برگــزیده معاونــت فــناوری ریــاست جـمهــــوری می باشـــد این پلتفرم هوشمند به شما امکان می دهد خدمات شرکت های ارسال بار مختلف را با یکدیگر مقایسه کرده و از آن ها استفاده نمایید از طریق ارسالینو می توانید پیش از ارسال بار ، قیمت ، کیفیت ، زمان ارسال بار و نظرات مخاطبان هر ارائه دهنده خدمت را مطالعه کرده , و از این طریق بهترین انتخاب را داشته باشید